Spáč (1973)

Skvelá ranná allenovka s Diane Keaton na princípe sci-fi,z ktorých si uťahuje(z Vesmírnej Odysey Stanleyho Kubricka je možnosť počuť hlas Hala 9000 v podaní Douglasa Raina),primiešaná politika,vidieť tam štýl Bustera Keatona a sled scénok,pri ktorých komičnosť a nadsádzka sa dostaví,a týmto činorodým mixom vzniká dielko 70 rokov na odľahčený tón,kde Woodyho všestrannosť je maximálne nápaditá,až niekedy na neuverenie.Nie je to typická výsmešná satira,ale priemerne inteligentný človek vhupne,čoby rázom do tejto nemilej budúcnosti.

Velikonoční přehlídka (1948)

Fred Astaire patrí medzi najlepších tanečníkov a spevákov všetkých čias,a k tomu Judy Garland,na ktorú je výnimočný pohľad,lebo ovláda to čo aj Fred a oni dvaja sú perfektní.Hudba je taká excelentná,že zháňam soundtrack... Po skončení snímku stúpne človeku nálada a má chuť niečo prospešné urobiť,a tak píšem komentár... Zo začiatku tancuje s inou holkou,ale rozhodne sa pre tú,ktorá k nemu patrí odjakživa.Fred a Judy sú osobnosti dovtedy,pokiaľ film potrvá.Choreografia,čísla,spev a výprava proste paráda.

Záchranný člun (1944)

Mr.Hitchcock je univerzálny rejža s množstvom činorodých filmových počinov,ktoré sú dôležitým faktom v kinematografii.Snímok pôsobí reálne najmä preto,že sa odohráva počas 2.svetovej vojny,ktorá práve prebiehala,a táto posádka preživších sa na člne konfrontuje so situáciou nielen na mori,ale taktiež svetový problém,ktorého efekt sa ich dotýka.Klaustrofobická réžia,kde majster využíva na dianie minimum priestoru,vďaka hercom z rôznych spoločenských pomerov pôsobia vierohodne a Tallulah(Connie) je ťahúnom snímku o situácii pár ľudí uväznených na šírom mokrom veľkom mori,kde bojujú o holé životy,ale stav núdze morálku nepozná.Vťahujúce kvalitné dielo.

Kleopatra (1934)

Rok 1934 je rokom Claudette Colbert,najprv oscar za Caprove It Happened One Night s piatimi najprestížnejšími oscarmi,a taktiež DeMillova Cleopatra,ktorá prevyšuje svoju staršiu kolegyňu s Liz Taylor najmä v podaní postáv,deja,štruktúry a zobrazenia.V podstate tvorba Cecila B.DeMilla je unikátna ako pracuje s hercami,ktorí vo svojich rolách sú povýšeneckí,vystačujú sa nad ostatnými a výtvarná stránka,t.j.kamera má dôležitú nadanosť.Claudette má nadanie ako najlepšie stelesniť královnu Egypta a tí,ktorí sú v jej blízkosti,končia zle-nedobre... Herci sú autentickí a Cecil servíruje príbeh,ktorý nie je optimistický z ich pohľadu,a tak isto divák máva tento feeling.

V kůži Johna Malkoviche (1999)

Spike Jonze je totálny týpek,ktorého snímky trápia nepripravených divákov a scenárista Charlie Kaufman to dobre vie,preto spolupráca týchto podivínov prináša počin,na ktorý budem spomínať... John Cusack hrá bábkara,ktorému niečo v živote chýba,aj keď má peknú ženu Cameron Diaz.Jedného dňa sa dostane k jobu,ktorý mu radikálne mení a zmení život,akým žil doposiaľ,a to jedným tunelom,ktorý vedie do mysli Johna Malkovicha...Keď sa tam ocitá po prvý raz je taký nadšený,že si chce otvoriť biznis na Malkovichov účet...Zverí sa svojej sexy kolegyni,ktorej sa chce dostať do kalhotiek,lenže ona nejaví záujem o hlavného Craiga,ktorý to vymyslel,ale chce sa zblížiť s Malkovichom,v ktorom bola aj Craigova žena a Maxime sa do nej zabuchla...Catherine Keener je bravúrna a obdržala za to nomináciu na oscara,réžia a scenár sú obdivuhodné,ako to previedli do film.podoby.Zo začiatku je to zaujímavé najmä pre nich,ale keď si John uvedomí,že sa naburávajú do jeho mysle,tak sa situácia začne meniť... Vynikajúca podívaná s trochu miernym polavením,ale priaznivci tvorby napr..Davida Lyncha,by váhať nemali.

The Yearling (1946)

V dnešnej dobe sa takéto snímky už zcela nerobia,o to lepšie je,ked si môžem pripomenúť klasicky snímok,dnes možno už trochu naivný,ale v tej dobe sa takéto počiny nakrúcali,a tu chválim kameru a výpravu.Tiež zvuk a hudba. A ked Gregory so synom naháňajú medveda,tak to je pasia pre oči a uši.Sympatický počin.

Bugsy (1991)

Director Levinson,ktorý po excelentnom Rain Manovi,kde exceloval Dustin Hoffman,tak tu si prizval Warrena Beattyho v biografickom snímku zo 40 rokov o Benjaminovi Siegelovi,alias Bugsovi,ktorý mal pekne maniere ešte väčšie vízie,ale skončil nakoniec na psí tridsiatok.Páčila sa mi Annette Bening s velkým sexepilom,s ktorým si podmaňovala Bugsyho. Kostýmy Alberta Wolskyho a výprava Dennisa Gassnera dáva vnuknutie doby 40 rokov a nákuk do dielne hollywoodskej smotánky alebo zmienka o nich dáva na zreteľ,čo ocenia priaznivci classic hollywoodu. Biografia s gangsterským nádychom nielen pre obdivovateľov Coppolovho Godfathera,ale pre obyčajných priaznivcov filmu,ktorí sa nudiť nebudú,pár hluchých miest sa nájde.

Karibští piráti (1942)

Asi najlepší snímok,čo Cecil B.DeMille vytvoril s najvšestrannejšími nápadmi,so sokmi Rayom Millandom,ktorý o tri roky neskôr stelesnil najlepšieho opilca v dejinách kinematografie vo Wilderovom,nebezpečne návykovom počine The Lost Weekend,dalej John Wayne,klasický predstaviteľ drsných chlapíkov a sesternice Paulette Goddard a Susan Hayward,na ktoré s ľahkosťou oko dopadá... Kamera opäť nominovaná,potrpel si na to... Keby žil Demille práve teraz,zaujímalo by ma,akoby vypadali jeho počiny,lebo počas jeho prispievania do stránok kinematografie,mám pocit,že jeho prístup k filmu ako k celku je neobyčajný,výnimočný,kvalitatívne nadaný...