Zootropolis: Město zvířat (2016)

Výborný animák, který si užije stejně tak dítě jako dospělý. Dokonce si myslím, že dospělý divák víc, protože děcko zřejmě úplně nepobere celkem sofistikovanou detektivní zápletku (týkající se mj. DNA), předpokládám, že většina dětí neviděla Kmotra a možná se budou divit, proč se mamka s taťkou tak řehtají u scény na úřadě. Animace je skvělá, postavy sympatické a převedení lidských povah do podob zvířat přesně a vtipně zvoleno. Vyjímečně se povedl i český dabing. Jediný drobný škraloupek je v lehce předvídatelném finále, kdy je v posledních pár krocích divák před filmem. Nicméně to nijak nekazí celkově parádní dojem z filmu.

Čarodějnice (2015)

Až budu chtít vidět atmosferický horor o čarodějnicích, pustím si Suspirii. Kdybych trval na lesním prostředí, pustím si Záhadu Blair Witch. Až budu chtít vidět film o osadnících z konce 18. století, které ohrožuje cosi nadpřirozeného, pustím si Ospalou díru. Až budu mít náladu vidět silně intenzivní film o usvědčování z čarodějnictví, pustím si Kladivo na čarodějnice. Aktuální Čarodějnice by tímhle vším chtěla být, ale zoufale se jí to nedaří. Dokonce bych se zdráhal tomu říkat horor (těch pár výjevů žánr dostatečně nanaplňuje). Spíš jde o psychologické drama s výrazným prvkem náboženského fanatismu, takže ve výsledku buď někdo někoho hystericky obviňuje nebo se neděje vůbec nic a film jen nudí.

Legendy zločinu (2015)

Nekonečně dlouze působící film, kterému výrazně chybí Scorseseho dravost nebo Ritchieho coolovost. Takhle to zachraňuje jen dobrý Tom Hardy.

Padesátka (2015)

Oproti zdejším "jednohvězdám" jsem asi viděl úplně jiný film a naštěstí (aspoň pro mě) dobrý. Kvalitní česká komedie, u které se člověk nekroutí trapností, je dnes vymírající druh. O to víc Kotek a jeho tým překvapil a pobavil - spousta hlášek a slušná řemeslná zručnost. V kontextu současné domácí komediální tvorby je to rozhodně na vztyčený palec.

Skřet 2 (1990)

Nehodnotím kvalitu (tady jsme někde hluboko pod odpadem!), ale míru zábavnosti - viděno na Festivalu otrlého diváka 2015.

Vlk z Wall Street (2013)

Scorsese se ve svých jedenasedmdesáti letech urval ze řetězu takovým způsobem, že to už zřejmě čekal málokdo. Film má poctivé tři hodiny, ale odsýpá to neskutečně. Režisér přináší na jedné straně nekompromisní a drsný, na druhé straně místy neuvěřitelně vtipný pohled na život člověka jehož smyslem života jsou pouze prachy, drogy a sex. DiCaprio potvrzuje, že je hereckou špičkou své generace, ale pozadu nezůstává nikdo z ostatních. I McConaughey dokázal na velmi malém prostoru své role vystřihnout jednu z vrcholných scén. V příštím roce nás jistě čeká řada komedií a já už teď nevěřím tomu, že něco překoná DiCapriovu etudu na téma "v totálně vyfetovanym stavu sejít schody a nasednout do auta" :-D

Byzantium (2012)

Krásně natočeno, ale nudil jsem se dost... stejně jako u Ať vejde ten pravý.

Únos (2012)

Slušně natočený krimi thriller nesoucí se v duchu těch z 90. let - z téhle doby je mu nejblíže Sběratel polibků. Bohužel, scénáristé mají zřejmě diváky za nevšímavé tupouny, takže závěrečný twist je prokouknutelný až hanba asi od dvacáté minuty.

Shrieks in the Night (1973)

Film je po všech stránkách nevydařený tak extrémním způsobem, že už dosahuje jistých kvalit zábavnosti. Na několika místech jsem se opravdu výborně pobavil, ať už šlo o hypnotický výraz hlavního představitele, den i noc v rámci jednoho dialogu, spousta viditelně umělohmotných končetin nebo záběr uprostřed filmu uvedený klapkou - a to někomu hodně ujely nůžky, protože je tam dobré tři vteřiny :-))