• Western

Po jedné stopě - Egungun, duch, kterého se nedotýká (2020) (epizoda)

Nejlepší cestopis z poslední doby. Otevřel nám oči (autentickým, drsným; a někdy i skličujícím a přesto krásným) pohledem do naprosto neznámých zemí, které jsou převážně mimo zorné pole většiny Středoevropanů. Podrobnosti viz. my comments u E10. Díky moc !!!! Třeba bude někdy pokračování.....

Tatra kolem světa 2 - Epizoda 10 (2020) (epizoda)

Po shlédnutí těchto letos zbývajících dílů, musím poopravit předchozí comment viz. Ep.5. Irán se svými přírodními skvosty a náhodnými setkáními s velice příjemnými, přátelskými lidmi vše kapku změnil. Držím palce, aby příští rok mohla cesta pokračovat dál; a žádný virus či politický režim jí v tom už víc nebránil (!).

Ztratili jsme Stalina (2017)

Crazy satira, při které silně mrazí; a nechce se ani moc smát. Nejtragičtější ze všeho byly záběry nevědomě truchlícího lidu. Výborně to rozjel osvědčený Steve Buscemi; hodnocení ale u mne sráží zbytečná spousta vulgarit.

Tančírna na hlavní třídě '59 (2018) (seriál)

Vše už viz. my comments on "56". A jen dodávám, nejlepší seriál za posledních několik let, který jsem měl možnost vidět (tedy s výjimkou US "Breaking Bad"). Snad jednou přijde i očekávaná série "63" (?) ..................DODATEK 21 08 2023: Včera večer jsem po 3 letech zcela náhodou na STV narazil na ("Rebelka..." Ep. 2 ). A znovu velké nadšení. Takže opět vzdávám hold a alespoň kopíruji recenzi viz.shora: ....inteligentní, vtipné, břitké a s rychlým spádem. O době, kdy se civilizovaný svět, doprovázen/posilován rytmem rock'n'rollu vracel po WWII pomalu do normálních kolejí, zatímco ve východních guberniích běhaly ženy v montérkách a zpívaly ruské častušky. To vše se umně a přesvědčivě koncentruje do osudů jedné rodiny, složené z autoritativní, ambiciózní matky a jejich třech již téměř dospělých dcer. Němci se opravdu se svou historií vůbec nepářou a dokáží se do ní pěkně syrově a řízně, někdy až cynicky zakousnout. Velká poklona. Máme fakt co dohánět.

Po jedné stopě - Na návštěvě u krále (2020) (epizoda)

Tak má vypadat správné road movie. Oceňuji záběry exotické africké krajiny i sequence ze setkání s Afričany jakékoliv rasy a věku. Mé sympatie má z obou cestovatelů především starší, světaznalý a vysoce pozitivní (I.B.) Závidím oběma odvahu a sílu pustit se do takové (fyzicky i psychicky náročné, riskantní) cesty. Člověk se fakt neubrání srovnání s obdobnými cestopisy z poslední doby ("Trabant Story" a "Tatra v Turecku"). Nesahají "Africe" ani po kotníky. Ten první pro téměř naprostý nezájem o to, co je dále než metr od krajnice vozovky, ten druhý kvůli dlouhým, sebestředným a rádoby sofistikovaným monologům "účastníků zájezdu".

Tatra kolem světa 2 - Epizoda 5 (2020) (epizoda)

Dost rozpaky. Plusy: zajímavé, krásné záběry (zatím stále) Turecka, zejména jeho málo civilizovaných oblastí. Pouze proto na to koukám. Mínusy (srážející celý seriál): dlouhé sekvence planého a rozvláčného filosofování "účastníků zájezdu"; pokud by byly vynechány, dostalo by to švih a ušetřilo čas.

Kapitán Alatriste (2006)

Tenhle film rozhodně až tak nudný nebyl. Ocenil jsem výpravné ztvárnění (realistické kulisy doby, kostýmy, nejrůznější rekvizity). Tvůrci filmu rozhodně nenaservírovali prvoplánově akční, dobrodružný či nažehlený pohled na španělskou resp. evropskou historii 17. stol., (jak by šlo mylně soudit z pojetí plakátu a textu CZ distributora). Naopak, síla filmu spočívá v jakémsi "volně plynoucím záznamu" tehdejších komplikovaných mravů, intrik, způsobů myšlení. Stačí jen trochu o všech souvislostech víc přemýšlet.... A bohužel dospět k neodvratnému závěru, že za těch 300-400 let se příliš moc nezměnilo. Vždycky budou existovat psychopati, toužící po moci a bohatství, kteří, aby dosáhli svých cílů, manipulují s ostatními, i za cenu jejich krve a ztracených životů. Velice aktuální téma, ne?

Na hraně temnoty (2010)

Dost dobré. Ač dosti čitelné už od momentu, kdy se MG setká ve firemním skleníku s bývalým bossem své dcery. Přesto, napětí nechybí, překvapivé akce rovněž. A retro záběry s dcerou, mají také co říci - alespoň těm, co už něco o hodnotách života vědí. Dávají totiž filmu hlubší rozměr, což je u obdobných kusů tohoto žánru vzácností.

Tančírna na hlavní třídě ’56 (2016) (seriál)

Po shlédnutí prvních dvou dílů (a těšící se moc na další): inteligentní, vtipné, břitké a s rychlým spádem. O době, kdy se civilizovaný svět, doprovázen/posilován rytmem rock'n'rollu vracel po WWII pomalu do normálních kolejí, zatímco ve východních guberniích běhaly ženy v montérkách a zpívaly ruské častušky. To vše se umně a přesvědčivě koncentruje do osudů jedné rodiny, složené z autoritativní, ambiciózní matky a jejich třech již téměř dospělých dcer. Němci se opravdu se svou historií vůbec nepářou a dokáží se do ní pěkně syrově a řízně, někdy až cynicky zakousnout. Velká poklona. Máme fakt co dohánět.

Síla života (2014)

Nádherný, ač smutný western nebo spíše road movie, zachycující drsný život na americkém západě, jaký tehdy asi v reálu byl. Film o lidské osamělosti a touze najít blízké bytosti, starat se o ně, pomáhat jim a život s nimi sdílet. Neboť jinak by byl jen všeobklopující, nehostinnou, rovnou pustinou, tak jako pláně státu New Mexico (zastupující zde krajiny Nebrasky & Iowy).