• Thriller

7 zabitých (1965)

Zdařilá, zajímavá a neotřelá záležitost, hezky napsaná, velmi slušně zahraná.. Zdravotní sestřička Jenka se mi chvíli líbila, chvíli mě bavila, chvíli mi lezla na nervy a chvíli mi připadala jako malé, naivní a důvěřivé dítě.. Radek Brzobohatý je v roli lékaře nesmírně přitažlivý a jako džentlmenovi mu to ohromně sekne.. No a o tom, zda jsou lidé príma nebo mrchy, by se dalo dlouze polemizovat..

Cesta řeky k moři (1966) (TV film)

Radek Brzobohatý je v roli Martina Edena jako ryba ve vodě, moc se mi líbil, jeho herecká kreace je obdivuhodná a strhující.. Potěšila mě Dana Medřická jako Maria Silva, dobrosrdečná, starostlivá, ochotná pomoci.. Ostatně všichni do jednoho byli skvělí a příjemní, Otto Šimánek jako kamarád z prádelny, Jiřina Jirásková coby hodná a trpělivá sestra, Radovan Lukavský básníkem s trpkými životními zkušenostmi a soužený nemocí.. Příběh mladého námořníka, který se zamiluje do bohaté a vzdělané dívky a v touze se jí přiblížit začne číst, studovat, psát, je zpracován formou, kterou bezvýhradně přijímám.. Nádherná záležitost o všem podstatném..

Zlaté kapradí (1963)

Baladický příběh ovčáka Jury mezi dvěma krásnými ženami moc pohádku nepřipomíná, snad že se jedná o snímek pro dospělé, ani mně se jako mláděti nelíbil.. Když se jedna pohádkově naladí, očekává v závěru „a byla svatba a žili spolu šťastně až na věky“.. Nicméně dnes už umím ocenit přednosti, černobílá tomu velmi sluší, atmosféra bezchybná, krásně natočeno, herecký ansámbl výborný.. No a Radek Brzobohatý ve vedlejší roli, kamarád hlavní postavy, působí sympaticky, jen je ho málo.. Pochválit musím obě dámy, jak Karlu Chadimovou, tak Danu Smutnou, radost pohledět..

Mstitel (1959)

Hlavní postava - zedník Kašpar Lén - se vrací z vojny, nachází jen prázdný byt, zjišťuje, že blízký přítel je po smrti a jeho dcera kuplíři zavlečena k prostituci.. Jako sociální drama s hutnou atmosférou tento snímek šlape na 100%, domnívala jsem se, že půjdu do plných, ovšem ten konec v kvapíkovém rytmu mi to malinko zkomplikoval, pokazil.. Nicméně sonda mezi chudé a v podstatě naprosto bezmocné velmi zdařilá, tzn. pocitově nepříjemná.. Radek Brzobohatý na svém hereckém startu na mě místy působil úsměvně, přesto se mi líbil, vlastní totiž zcela nepřehlédnutelné charisma.. Jan Pivec v roli odporného kupce Konopíka výborný, měla jsem z něj husí kůži a budu si ho pamatovat.. No a mladinká Ivanka Devátá je tu odzbrojující, asi bych taky měla pocit, že ji „musím“ chránit..

Zmizení staré dámy (1938)

Cením si naprosto nenásilného skloubení několika filmových žánrů, od komedie přes dobrodružství a zároveň detektivní pátrání až k romanci, příběh o zmizení staré dámy z jedoucího vlaku je vyprávěn s takovou lehkostí, nadhledem a humorem, že jedna sedla na lep dřív, než by napočítala do tří.. Vyobrazené osazenstvo vlaku bylo k popukání, každý měl své vlastní důvody/motivace a teprve v okamžiku, kdy se je divák dozvídá, vše do sebe bezchybně zapadne.. Přihlédnu-li k roku vzniku snímku, asi tuším, co chtěl pan Hitchcock sdělit.. U mě se mu to povedlo na výbornou..

Mladý a nezkušený (1937)

Mladinká Nova Pilbeamová je ve svém přirozeném půvabu a projevu mile okouzlující a Derrick De Marney se mi zamlouval od prvního momentu, hezké oči, příjemný hlas a celkově prostě sympaťák (mohl by hrát bratra Gilbertu Bécaudovi).. Příběh je to sice prostý, ale ti dva mi tak rychle proklouzli do srdíčka, že jsem jim držela palce ostošest..

Pan Smith s manželkou (1941)

V rámci žánru oddechovka hodnotím dobrou, konverzační vztahovka o mladém manželském páru, který zjistí, že jejich sňatek není úředně platný, mě nijak zvlášť z křesla nenadzvedla, no na druhou stranu ani ničím nepohoršila.. Carole Lombardové jsem tu dračici uvěřila a Robert Montgomery jí zdatně sekundoval, škoda těch pár míst, která mne nebavila..

Potíže s Harrym (1955)

Tahle černočerná komedie mi sedla, herecký ansámbl mě několikrát úplně odboural a musím napsat, že na mě všichni působili ohromně sympaticky.. Mrtvý Harry jim přidělal pár vrásek na čele a zřejmě i pár puchýřů v dlaních.. Rozuzlení potěšilo, u mě spokojenost..

Chyťte zloděje (1955)

Musím zcela otevřeně přiznat, že mám slabost pro herce a herečky, které pravidelně obsazoval pan Alfred Hitchcock, zřejmě máme podobný, možná stejný vkus.. Cary Grant vládne nádherným a působivým mužným charismatem, který se dnes už moc nevidí, bohužel.. Grace Kellyová je zcela výjimečně krásná, talentovaná, oduševnělá a podmanivá.. Příběh zloděje, který už není „kocourem“, mě bavil a líbil se mi.. Chápu, že ukradená identita naštve..

Hrůza na jevišti (1950)

Královsky jsem se bavila, mělo to šmrnc, vtip, nadhled, odsýpalo to ve svižném tempu a než jsem stihla dvakrát mrknout, spadla opona.. Jane Wymanová byla ve svých rolích okouzlující, získala si mě ihned, Alastair Sim jedním slovem fantastický, no a musím zmínit detektiva, Michael Wilding mi způsobil velice příjemné překvapení, jak on se uměl něžně podívat.. Krásné a podmanivé filmové pohlazení s vybízejícím zamyšlením nad střídáním „rolí“.. Moc pěkný a trefný komentář JitkaCardova..