• Thriller

Královna (2006)

Nahlédnutí do královské rodiny bylo přesně takové, jaké jsem očekávala, decentní, krásně natočené a výborně zahrané. Helen Mirren jako královna Alžběta nemá chybu a James Cromwell mi k ní jako filmový manžel pasoval. Celkově spokojenost, neb vyobrazení moci médií a manipulovatelnosti davů bylo trefné. Tuším, že to léto bylo pro nositelku koruny obzvláště obtížné a její vnitřní svár patrný z každého gesta i pohledu..

Nejistá sezóna (1987)

Opět výborné, nemám co vytknout a vlastně ani nechci. Jak mi ty roky přibývají, mám je raději a raději, ať už soubor či tvůrčí dvojici Ladislav Smoljak-Zdeněk Svěrák, asi si je umím užít a vychutnat o něco víc než jako mládě. Nakouknutí do zákulisí divadla, reálných problémů, stěhování, schvalovací komise, co se nesmí smát, malá politická angažovanost, prostě a jednoduše - zlatý prciny.

Na opuštěném místě (1950)

Jsem na filmové vlně a píšu hned, tedy Humphrey Bogart dával toho vychýleného scenáristu v kvalitě A+, šel z něj sice občas strach, ale mně se líbil i tak, Gloria Grahame byla okouzlující a její hra očí a úsměvu byla dokonalá. Jiskření mezi nimi, zejména při seznámení a v začátku vztahu, bylo úchvatné, rozkošné, sexy. Vražda šatnářky, vyšetřování zločinu, rostoucí nedůvěra... a za zdařilý závěr hodnotím do plných.

Divotvůrkyně (1962)

Malá Helen přišla po zánětu mozkových blan o zrak i sluch. Rodiče ji milují, snaží se ji chránit, jenže s ní nedokáží komunikovat, nevědí si rady. Helen roste, stává se nezvladatelnou, chová se jako divoké zvířátko, navíc její okolí se domnívá, že je mentálně postižená. Až teprve mladá vychovatelka Annie po urputném boji, řekla bych na samé hranici psychických sil a fyzického vyčerpání, si k Helen nachází cestu, objevuje její inteligenci a učí ji významu slov pomocí prstové abecedy. Herecké kreace Anne Bancroft a Patty Duke jsou dech beroucí, obdivuhodné, prostě mimořádné..

Jidášův polibek (1998)

Zajímavá černohumorná krimi s několika parádními kotrmelci, ve svižném tempu odsýpající, no já nemám námitek. Vynucený pracovní vztah Emma Thompson a Alan Rickman skvělý, luxusní dialogy, nádherně zahraný, k tomu krásná sexy Carla a co chlap, to sympaťák (senátora nepočítám, ten mezi chlapy nepatří), vychází mi to na čtyři hvězdičky bez váhání, neb já se velice dobře bavila, navíc mám slabost pro devadesátky...

Barbara (2012)

Barbara je mladá lékařka zahalená jedním velkým tajemstvím, tvůrci o ní vůbec nic neprozradili. Takže já nevím, co provedla, že byla potrestaná přemístěním do zapadlé dědiny a nemám ponětí, proč má permanentně za patama soudruhy ze Stasi (teda asi?). Nicméně v prvních dvou třetinách se jedná o hutné atmosférické drama, výborná Nina Hoss tomu výrazně pomáhá a představu o roce 1980 v NDR získám poměrně rychle. Jakmile však začnu tušit, kam to celé míří, vyšumím...

Scény z manželského života (1973)

S panem Bergmanem to mám jako na houpačce, jednou nahoře, jednou dole. Tentokrát jsme se nepotkali, konstatuji s upřímným politováním. Asi umím pochopit složitost dlouhodobého vztahu i hlubokého citu, přesto dané "řešení" je mi nesympatické, tak nějak nesouzním, neumím se ztotožnit...

Dva muži ve městě (1973)

Pod vlivem filmu V plném slunci jsem se vrátila k tomuto snímku a opětovně se mi potvrdilo, že opáčko se vyplatí. Pro mě osobně byli v tom městě muži tři. Gino, který se zoufale snaží vymanit ze své minulosti, vychovatel, jenž beze zbytku naplňuje mou představu o druhé šanci a odporný komisař, co mi pil krev neuvěřitelným způsobem. Herecký trojlístek - Jean Gabin, Alain Delon a Michel Bouquet - podal strhující výkon. A neb mé oko nezůstalo suché, měním hodnocení do plných.

Frankensteinova kletba (1957)

Z chytrého a talentovaného studenta se stane zapálený vědec, který se bez mrknutí oka změní v šílence a od svého experimentu neustoupí za žádných okolností. Peter Cushing mi do role barona Frankensteina sedl a ač jsem měla co chvíli chuť na něj zařvat, musím mu vyseknout poklonu, byl skvělý.

Spolužiak (1978) (TV film)

Naprosto luxusní absurdita s Ladislavem Chudíkem v hlavní roli, hořkosladká televizní inscenace o životním příběhu vídeňského pošťáka (doručovatele), který chodil do školy s Göringem a zachránil ho před propadnutím, štěstí či smůla, smát se či plakat? Každopádně výborná věcička s báječným hereckým obsazením, zejména mě potěšili pánové Mistrík, Huba, Labuda a zcela pochopitelně úžasný pan Chudík.