• Thriller

Loupež po italsku (2003)

Tohle je oddechovka přesně podle mého gusta, skvělá herecká parta, Mark Wahlberg je jako Charlie Croker báječný a Charlize Theronová v roli Stelly nádherná, příběh o sympatických zlodějích zlatých cihel se mi líbí, honička v Mini Cooperech úžasná, k tomu všemu velice příjemný hudební podmaz.. No a nemohu nezmínit malou (ovšem krásnou) roli Donalda Sutherlanda a potěšil mě i Edward Norton jako luxusní slizák.. U mě opakovaně filmová spokojenost a takový ten přiblblý úsměv na rtech, asi nostalgie..

Prácička v Itálii (1969)

V rámci žánru kriminální komedie, kam tento snímek zcela nepochybně patří, hodnotím jako oddechovku kladně.. Michael Caine je v hlavní roli skvělý, má ohromné charisma a divák jako já mu prostě fandí... Plánování loupeže zlatých cihel a samotný průběh akce zdařilý, od vyřazení semaforů přes únik z města (tři malá autina) až k modrému autobusu.. Závěr mě upřímně rozesmál, tedy ode mne shovívavé čtyři hvězdy..

Hunt (2022)

Pánové Jung Woo-sung a Lee Jeong-jae to rozehráli fantasticky od prvních minut, jejich vzájemná rivalita, komplikované povahy, vnitřní pnutí i pečlivě střežená tajemství jsou úžasně napsané, hezky i zajímavě natočené + báječný hudební podmaz.. Atmosféra houstla postupně, soupeření i střety zpravodajských služeb (Jižní Korea vs. Severní Korea i sami mezi sebou) jsou drsné a krvavé, tvůrci se nechali volně inspirovat skutečnými událostmi a nabalili pozoruhodný příběh, u kterého se mi občas zastavoval dech.. U mě filmová spokojenost, parádní výlet do 80. let, k tomu opětovně potvrzeno „všichni lžou“.

Policejní inspektorka (1980)

Půvabná Miou-Miou se mi v roli čestné policejní inspektorky zamlouvala, sedlo jí to a mně se líbila.. Jinak se jedná o pocitově docela nepříjemné kriminální drama, týká se totiž malých dětí a jejich zneužívání, což mě dost drtilo.. Pochvalu zaslouží všichni zúčastnění, herecký ansámbl výborný, natočené je to pěkně a atmosféra houstne až do hořkého finále..

Děti železnice (1970)

Chvíli mi to trvalo, než jsem se dokázala naladit, kdyby ty děti byly menší (ve smyslu mladší), určitě by to na mě fungovalo víc... Nicméně příběh sourozenců, kteří se na chvíli ocitnou bez otce a zůstanou pouze s matkou, mě postupně vtáhnul a nepustil, k tomu tedy ta hlavní myšlenka - pomáhat, být laskavý, zachraňovat - je moc hezká a určitě i nadčasová, zejména v dětském světě má své důležité místo..

Ještěr (2023)

Mýma očima zdařilá kriminálka s podmanivou atmosférou, příběh o vyšetřování brutální vraždy mladé ženy (realitní makléřky) mě zaujal, postaral se o to výborný Benicio Del Toro, který si to celé naložil na svá bedra a odtáhnul to prakticky sám.. Pomalé tempo vyprávění mi ani tak nevadilo, spíš bych řekla, že ten film mohl být o cca 20 minut kratší, nevím, prostě na plnou palbu to ode mne dnes večer není...

Kapsy plné dynamitu (1971)

Pozoruhodná věcička, která mě doposud míjela, ten žánrový mix je ovšem velice zajímavý (western, akce, drama, politika, revoluce). James Coburn má úžasné chlapácké charisma, tady je v životní formě a nesmírně přitažlivý, Rod Steiger mi ze začátku příliš nesedl, ale časem si mě získal taky.. Příběh je poutavý, místy hodně akční, mrtvých nepočítaně, někdy až na hranici snesitelnosti, spousta životních pravd/poznání a k tomu všemu krásná hudba, to stojí za to vidět..

Bílá velryba (1956)

Tento snímek jsem dlouho odkládala, měla jsem obavy vidět Gregoryho Pecka v roli kapitána Achaba, tato postava mi byla odmala odporná... Zmýlila jsem se, moje chyba, Gregory Peck je fantastický, zahrál toho zjizveného a pomstou posedlého muže bravurně.. Drama je to působivé a ve finále strhující, příběh všeobecně známý asi netřeba komentovat.. Pochvalu jistě zaslouží i přiblížení života na velrybářské lodi, to se jen tak někde nevidí, klobouček..

Módní návrhářka (1957)

Gregory Peck je ohromný sympaťák a role sportovního novináře mu sedla báječně, moc se mi líbil.. Lauren Bacallová je jako módní návrhářka skvělá a jako zamilovaná novomanželka ještě lepší.. Tohle je prostě romantická komedie dle mého gusta, jedná se o vtipnou a příjemnou záležitost, oddechovka jak má být..

Devět životů (1957)

Houževnatý boj o život musel podstoupit mladý Jan Baalsrud a spolu s ním všichni, kdo pro jeho záchranu riskovali životy své i svých rodin.. Nádhera i krutost sněhobílých plání a vysokých hor vyobrazena velice věrohodně, smeknutí klobouku zaslouží všichni zúčastnění, černobílá kombinace tomuto příběhu vyloženě pasuje a v závěru mě dostali, to přiznávám.. A poděkování kolegovi Willy Kufalt za tip, mimochodem nový kabátek je z roku 2017 Ten dvanáctý..