• Thriller

Úsvit (2023)

Tento snímek mě nepřesvědčil, má-li být zasazen do roku 1937, nemůžu/nedokážu poslouchat současnou hovorovou češtinu/slovenštinu a vulgární slova, to jako vážně? Mladá dáma ve společnosti užívá výrazy nejhrubšího zrna? To snad nee... Ambice tvůrců jsou viditelné, ovšem obsahově je to přespříliš široce rozkročené a tudíž ve finále nedotažené... Nebyla jsem si jistá, mám-li sledovat likvidaci komunistů či manželskou krizi, strach v těhotenství, postavení žen ve společnosti nebo vyšetřování případu zemřelého novorozence a hledání matky/otce...  Nicméně natočené je to hezky, exteriéry i interiéry moc pěkné, herecký ansámbl mi byl sympatický a celé to kostrbaté vyprávění parádně podržel... Ode mne dnes večer za tři...

Přišla v noci (2023)

Příběh je v podstatě prostý, matka/tchýně se vnutí na jednu noc k mladým (synovi a jeho ženě) a roztočí tím neuvěřitelný kolotoč událostí.. Zábavná a zároveň mrazivá záležitost, no a zcela pochopitelně i absurdní.. Herecký trojlístek - Simona Peková, Annette Nesvadbová a Jiří Rendl - se mi moc líbil, fungovalo jim to spolu fantasticky.. U mě filmová spokojenost, smích a slzy, kombinace, kterou přináší život..

Němá tajemství (2023)

Výborné komorní drama spojené s vyšetřováním podezřelého úmrtí v nemocnici, k tomu musím napsat, že se jedná o hluboce lidský, upřímný, bolavý a svým způsobem náročný film, který jen tak z hlavy nedostanu.. Ten herecký čtyřlístek - Jana Plodková, Marián Mitaš, Milena Steinmasslová a Magdaléna Borová - úžasný a skvělý.. Poklona tvůrcům za nádherný snímek k zamyšlení, jak Alice Nellis, tak Tomáš Mašín zaslouží pochvalu a poděkování, krásně smutné pokoukání..

Bratři (2023)

S upřímným politováním jsem nucena konstatovat, že jsem se nedozvěděla nic nového, skutečnost, že 50. léta zůstávají odporným flekem v naší historii, je mi známa a jak to s bratry dopadlo, všichni víme... Nedokázala jsem se zbavit pocitu, že to celé klouže jen po povrchu.. Na druhou stranu za zmínku určitě stojí herci a herečky v hlavních rolích, Jan Nedbal i Oskar Hes to zvládli velmi dobře, Táňa Dyková zahrála maminku moc hezky a líbil se mi i vyšetřovatel Stefan Konarske.. Nejzajímavější částí je pochopitelně samotný útěk a nejsmutnější následky pro rodinu a zúčastněné, hlubší stopu ve mně však film nezanechal...

Zločin v expresu (1965)

Chvíli mi to trvalo, než jsem se dokázala naladit, mýma očima začátek vlažný.. Ovšem pak mě to vcuclo a finále (zejména honička) je strhující.. Herecký ansámbl komplet úžasný, potěšila mě hojná účast mých oblíbených tváří - Yves Montand je ohromný sympaťák, Simone Signoretová nádherná žena a výborná herečka, Charles Denner mě vyloženě bavil, několikrát mě odboural, no a Jean-Louis Trintignant skvělý, ostatně jako vždy.. Příběh o vyšetřování vraždy ve vlaku a následném mizení cestujících zajímavý i poutavý, posílám poděkování Willymu za tip..

Le Dos au mur (1958)

Mýma očima zajímavý, působivý a nepředvídatelný film, což mě bavilo i těšilo.. Herecký ansámbl sympatický, líbila se mi Jeanne Moreauová a ještě víc Gérard Oury.. Bez spoilerů jen dodám, že závěr mi nesednul, ani na vteřinu jsem neuvěřila, že by byl Decrey takový idiot, aby udělal takovou školáckou chybu.. Každopádně Molinaro stojí za průzkum: Oskar, Dotěrný chlap, Un témoin dans la ville, Mluv, mluv, zajímáš mě, Prachy v prachu a další.. Poděkování Willymu za tip..

Wonka (2023)

Kouzelný pohádkový příběh o mladém muži, který tak krásně sní a má dobré srdce, že mu divák jako já přeje, aby se mu všechno splnilo.. Timothée Chalamet je v roli Willyho Wonky úžasný, podmanivý, strhující a vše, co má v očích, bych si přála umět napsat, prostě vynikající.. Pravdou je, že celý ten herecký ansámbl se mi líbil, např. Olivia Colmanová nezklame, opět výborná, Hugh Grant mě vyloženě bavil, potěšilo mě setkání s Jimem Carterem i Sally Hawkinsovou.. Ode mne dnes večer bez připomínek, cítím se nádherně filmově pohoupána..

Al Baree' (1986)

Pozoruhodné drama z pouštní země sluncem zalité.. Příběh Ahmeda je prostý jako on sám, ve vzduchu visel průšvih od samého začátku a bylo celkem dost jasné, jak se to bude vyvíjet... Nadčasovost snímku mě však ve finále stejně dostihla, to umělé vytváření nepřátel, sprosté lhaní, manipulace s obyčejnými lidmi (v tomto případě s člověkem, který neumí psát, ani číst, vesničan, který zná jen motyku)  je zřejmě neměnná a to je smutné...

Edge of the City (1957)

Zdařilé a působivé drama z newyorských přístavních doků se strhujícím závěrem.. Před kamerou se sešli dva ohromní sympaťáci - John Cassavetes a Sidney Poitier - a zvládli to bezchybně.. Příběh Axela a Tommyho mě vtáhnul na první dobrou a po pravdě musím napsat, že jsem jim oběma fandila a přála šťastnější konec..

Metoda Markovič: Hojer (2024) (seriál)

Krásné a zároveň i velice mrazivé překvapení, tady se totiž povedlo vše na výbornou a tvůrci zaslouží velikánskou pochvalu.. Strhující příběh vyšetřování vražd mladých žen je propleten s dalšími krimi případy Jiřího Markoviče a na diváka doslova dýchá minulost ve všech detailech a drobnostech, to je prostě skvostně odvedená práce.. Výborní herci zaslouží smeknutí klobouku, Petr Lněnička a Petr Uhlík hrají fantasticky, jen dodám, že i všichni ostatní se mi moc líbili, např. Dano Heriban, Michal Isteník, Vojtěch Kotek.. Přijala jsem tuto sérii jako projevený obdiv a úctu k práci kriminalisty Markoviče a lusknutím prstů jsem se připojila k fanouškům..