• Romantický

Tiché srdce (2014)

Tak, opäť raz jedna kontroverzná téma. Tentokrát podaná jednoducho, ľudsky, cez optiku jednej obyčajnej rodiny, akých sú státisíce. Mohla by to byť ktorákoľvek. Na filme je skvelá práve perfektná psychológia jednotlivých postav, ktore sú tak rozdielne a predsa ich niečo spája - empatia a rodinné puto, aj keď si to možno nechcú pripustiť. Tie nakoniec vedú k tomu správnemu rozhodnutiu, alebo... Ako by ste sa rozhodli Vy?

Loft (2010)

Kedže som túto verziu videla ako prvú, zhrniem asi takto: výborný strih, skvelá kamera, dobrý vyber hercov. Svieži námet, napínavé spracovanie. Skrátka ideálny thriller na piatkový večer.

Sherlock: Přízračná nevěsta (2016) (TV film)

Nuž, nemôžem povedať, že by ma prave táto verzia navnadila sledovať seriál. Skôr naopak. Niektoré prvky boli vcelku sviežim závanom vetra ale vo finále to autori s prelínaním minulosti s prítomnosťou prekombinovali, takze som sa v tom nakoniec začínala strácať a celkovo tak napätie akosi vyprchalo. Dvakrát ma nenadchol ani zdrogovaný Sherlock, nehovoriac o tom, že Cumberbatch je ako herec značne nesympatický a Freemanovi sa viac hodil Hobbit než Watson. Takže ďalšie časti asi rada oželiem.

Láska v hrobě (2012)

Kedy príde v živote človeka taký zlom, že sa dostane až sem? Je hrozné sledovať ako sa človek postupne opustí a padá stále hlbšie a hlbšie... Názov je skutočne príznačný aj keď skôr výstižnejšie by bolo Láska až do hrobu. Stretla som sa s názorom, že bezdomovci sú jediní slobodní ľudia, lebo nie sú súčasťou systému. Je to hlúposť a aj tento dokument ukazuje, že opak je pravdou. Sú naopak väzňami vlastných závislostí a letargie. Ak sa im nepodarí prekonať túto apatiu a nedokážu sa zaradiť do spoločnosti, následky sú väčšinou tragické, tak ako v prípade Jany, ktorá odišla z tohto sveta len ako 35-ročná. Najsmutnejšie na tom je, že nemajú pomoc a podporu ich blízkych, ktorí by im pomohli nájsť opäť cieľ a zmysel života. Tento dokument je silným zamyslením, že bojovať s vlastnými démonmi má zmysel.

Interstellar (2014) odpad!

Tak toto bola kravina NON PLUS ULTRA. Plna amerického sentimentu a deja absolútne o ničom, útrpné takmer tri hodiny. Absolútne zúfalý je výkon Anne Hathaway a celkovo viacerych hercov vdaka stupidnemu scenáru, ktorý si vystačil s opakujucimi sa klišé.Pár zaujímavých záberov ale inak celé zle.

Sedmero krkavců (2015)

Veľmi slušná produkcia, výborná výprava. Herecky dobrý výkon Issovej, aj keď ma Bohdanka v jej podaní značne iritovala. Celkovo mi vôbec nesadol typologický výber hercov - či už to bola Bydzovska, Geišberg alebo Olhová. No a Příkazného už radšej ani nejdem komentovať. Kde sú tie časy Šafrankovej, Kyselkovej a spol. Vizuálne ľúbivých párov sa už asi nedočkáme. Nuž na jedno pozretie stačilo.

Tři oříšky pro Popelku (1973)

Každý rok rozmýšľam , čím to proste je, že táto verzia Popolušky je jednoducho nesmrteľná a nikdy neomrzí. Je to skvelým výberom hercov, perfektnými replikami, génius loci, nádhernými kostýmami, výbornou hudbou, kamerou či strihom? Je to jednoducho vkusná kombinácia toho všetkému, ktorá vdýchla tomuto príbehu dušu a tú správnu poetičnosť. Vorlickovi sa podarilo dokonale oživiť ilúziu, že dobro a láska na konci dňa zvíťazia a to je to, čo nám pomáha prekonať aj tie šedivé dni každodenného života.

Mastičkář (1981)

Vydarené spracovanie skvelej knihy. Ale predsa len, ten originál je lepší. V niektorých momentoch sa na snímke podpisuje rok spracovania. Takže odporúčam siahnuť aj po knihe.

Králova řeč (2010)

Keď sa stretnú Colin Firth a Jeffrey Rush, už táto kombinácia sama o sebe sľubuje skvelý filmový zážitok. Hooperovi sa naplno podarilo využiť ich herecký potenciál a vytvoriť príbeh, ktorý nadchne, motivuje a dodá síl a odvahy. A hurá, konečne sme mali možnosť opäť vidieť Helenu-Bonham Carter v normálnej filmovej polohe. Bola by škoda, keby ostalo jej herecké umenie zaškatuľkované v kategórii bizarných Burtonovských podivínov.

Bez kormidla (2014)

Film mal určite zaujímavý námet, nakoniec však hodnotím celkovo za ***, pretože mi spracovanie prišlo veľmi nevieryhodné. Film ťahal sympatický Billy Crudup, ktorý sa mi každým filmom začína herecky páčiť viac a viac. Najsilnejším momentom bol jednoznačne záver, ktorý bol ale bohužiaľ asi jediným.