• Romantický

Pohled na lásku (2013)

**** Predovšetkým za skvelé herecké výkony Annette, Eda a Robina, ktoré vdýchli filmu tu správnu atmosféru; za originalny námet, výbornú hudbu a génius loci celej scenérie - domom nikki počínajúc a tomovym ateliérom končiac. Správanie oboch mi prišlo uveriteľné aj keď by si človek prial, aby to dopadlo inak a záverečné scény potešili aj prijemne rozsmutnili. A skutočne veľkým bonusom bolo pre mna vidieť konečne troch mimoriadnych hercov prirodzene starnúť,čo dodalo filmu autentickosť.

Jasmíniny slzy (2013)

Neurotickú Jasmine v podaní Cate Blanchett musíte jednoducho milovať, aj keď by ste ju mali vlastne nenávidieť. Pre jej pokrytectvo, pokrivenú morálku, snobizmus, neskutočný egoizmus, absenciu empatie, hystériu ...A predsa ... Vôbec jeden z najlepších Woodyho filmov!

Temple Grandinová (2010) (TV film)

Opäť jedna kvalitná produkcia HBO. Príbeh dáva nahliadnuť na svet očami autistického dievčaťa. Ukazuje aké je zväčša tažké vymykať sa zo štandardu. Ale aj to, že práve vďaka tejto inakosti môže človek dosiahnuť výnimočné veci ak má okolo seba ľudí, ktorí v neho veria a v správny čas mu podajú pomocnú ruku a ak človek najmä verí v seba a vo svoju životnú cestu. Claire Danes zvládla rolu s bravúrnou presvedčivosťou a vytvorila aj na filmovom plátne ženu, ktorá vzbudzuje obdiv svojim odhodlaním, vytrvalosťou, odvahou prekonávať seba samú, ísť do neznáma v snahe urobiť svet lepším a dôstojnejším miestom na život. Nech je inšpiráciou pre všetkých, ktorý hľadajú v živote stále svoj smer vyhovárajúc sa na nepriazeň osudu a nedostatok toho či onoho. Mimoriadne motivačný príbeh!

Sobecký obr (2013)

Pre mňa bol tento film jednoznačne príjemným prekvapením. Pútavá sociálna dráma vykreslená očami detských hrdinov. Aj keď sa v tomto prípade nekonal happy end ako v Billy Elliotovi, o to viac ma príbeh chytil za srdce. Výborný scenár, absolútne presvedčivé výkony a možno až príliš tvrdá životná lekcia, ktorá v jedinom okamihu posúva čiernu komédiu do úplne noveho rozmeru. Vy si až vtedy naplno uvedomíte skutočnú drámu jedného malého chlapca. Ja proste tuto britskú produkciu so sociálnou tematikou veľmi môžem. A ak ste navyše milovníkmi britského dialektu, tak si pripíšte k filmu ďalšie plus navyše.

Pozdní sňatek (2001)

Je smutné, keď človek podľahne tlaku okolia a konvenciám a nežije život, aký by chcel žiť. Ubližuje tak v konečnom dôsledku nielen sebe, ale aj tým, čo miluje a nemiluje. A na konci dňa sa budeme spovedať aj tak len sebe samým. Nikto iný za nás totiž ten náš život žiť nebude.

Tisíc dnů s Annou (1969)

Tisíc dní s Annou dokazuje, že skvelý historický film ale vôbec nemusí byť výpravný, akčný a hysterický. Stačia dvaja vynikajúci herci ako Richard Burton a Genevieve Bujold, ktorí rozohrajú strhujúci príbeh vášne, lsti, zrady a pomsty a to všetko zamiešané v dokonalom viac ako dvojhodinovom koktejle, ktorý si určite radi vychutnáte aj na budúce. Anna svojou osobnosťou, čarom a vtipom skvele kontruje spupnému Henrichovi a práve svojim intelektom má častokrát navrch. Jej duch sa nestráca ani jej náhlou smrťou a paradoxne naznačuje svoje heroické pokračovanie v malej Veľkej Alžbete. Lepší konšpiračný plán sa snáď ani nedá vymyslieť :)

Král švindlu: Příběh Lance Armstronga (2014)

Nezastavím sa pred ničím alebo skôr Nič ma nezastaví. Príznačný názov vystihujúci absolútne všetko. Amstrongove veľké odhodlanie, snahu víťaziť, padnúť až na dno, opäť vstať, nenechať sa ničím zlomiť, ale bohužial ani nevedieť kedy povedať dosť, vycítiť, že sa jazýček váh prehupuje na nebezpečnú stranu a pohlcuje aj to všetko pozitívne, čo sa s Armstrongom spájalo. Škoda, že prisilné ego nakoniec pohltilo veľký športový talent a vzor.

Železný Schwarzenegger (1977)

Čo povedať k tomuto dokumentu. Je potvrdením toho, že za to, že sa z Arnolda, z neznámeho rakúskeho chlapca z chudobnej rodiny, neskôr stala hviezda svetového formátu vďačí svojej povestnej charizme, odhodlaniu, pevnej vôli a nezlomnému presvedčeniu, že raz bude NIEKTO. Aj keď by mu trochu pokory nezaškodilo, radi mu to odpustíme, je to predsa Arnold ;)

Ethel (2012)

Napriek značne emočnému podaniu nemožno uprieť dokumentu silnú autentičnosť. Je zaujímavé dozvedieť sa viac o historicky takmer neviditeľnom Bobbym v porovnaní s jeho známejším bratom JFK. Určite si však zaslúži pozornosť svojím nehraným odhodlaním bojovať za spravodlivosť a správnu vec. Poctivým prístupom k životu, napĺňaním životného poslania a Božej vôle aj za cenu osobných obetí a prekonávania samého seba. Môj obdiv má aj jeho bezhraničná láska k rodine a manželke, úcta k životu, pokora a skromnosť. A samozrejme nemožno zabudnúť ani na Ethel, jeho tieň, druhé ja, záložný zdroj energie, oporu a životnú partnerku v živote aj po smrti.

Křtiny (2010)

Hm, život v podsvetí je možno vzrušujúci ale zvyčajne veľmi krátky. O tom, aké ťažké je prekonať vlastný tieň a ako nás väčšinou dostihne vtedy, keď si to najmenej želáme. Výborná sonda do života mafiána, ktorý chce žiť prostým rodinným životom a začať s čistým štítom, ale...