Adikts (2024) (seriál)

Nášup k parádnímu BANGER., kdy mám ale pocit, že BANGER. už všechno řekl a ukázal výrazně líp. Tohle je bizarní guláš s otravnými postavami a spoustou rozkostičkovaných penisů.

Hrozba smrti (2024)

Dalo by se tomu vytknout leccos - scenáristicky by to mohlo být vyladěnější a nemusely by to hyzdit digi záběry - ale i tak to solidně šlape a je to velice sympatické. Adekvátně osvalený Gyllenhaal tuhle archetypální báchorku o tajemném cizinci čistícím městečko od padouchů spolehlivě táhne, záporák taky baví, akce má švih a nápady a do toho tropického ráje by se člověk rád vypravil i víckrát.

Kaskadér (2024)

Těžké zklamání. Pramálo vtipné (strašně tu chybí zábavné vedlejší postavy, které vyfutrovávají každou komedii), akce má svoje momenty, ale nic pamětihodného se nepředvede, takže nejlíp - ale opět nijak zázračně - tu funguje romantika, hlavně díky sympatické ústřední dvojici Gosling-Blunt. Jako pocta kaskadérům ok, byť jsme se o jejich práci mohli dozvědět i víc.

Mzda za strach (2024)

Na Netflix dorazila nová Mzda strachu. Konzervy ji budou hejtit už z principu, protože si někdo dovolil předělat jejich milovanou klasiku. Další se budou upalovat na protest proti tomu, že se v původně čistě chlapském týmu poprvé objevuje žena. Nic z toho mi žíly netrhá - klidně bych si napálil i verzi s kompletně ženskou posádkou, třeba s Evou Green, Elizabeth Moss, Jennifer Lawrence a Annou Taylor Joy. A když tak nad tím přemýšlím, proč nepřidat ještě jeden náklaďák s nitroglycerinem, ve kterém by jela Anna de Armas se Zendayou, že jo. A určitě by se tam vmáčkla i Julia Garner. OK, problém je jinde. Clouzotova první filmová verze (1953) Arnaudova románu (1950) byla dramatická/thrillerová pecka, která se opírala o parádní práci s postavami, skvělé herecké výkony a mistrovsky budované napětí. Friedkinova verze (1977) byla podle mě výrazně slabší, ať už šlo o postavy nebo napínavost, ale pořád měla výbornou kameru, výpravu, herce a hudbu od Tangerine Dream. Tahle třetí verze - natočená opět žabožrouty - je po všech stránkách průměrným akčním thrillerem. Nevýrazné postavy nevýrazně zahrané nevýraznými herci snímanými nevýraznou kamerou se za doprovodu nevýrazné hudby a provázené řadou digitálních výbuchů projedou, prostřílí a nevýrazně podialogují pouští - a to bez výraznějšího napětí. Výsledkem je zbytečný film, jehož existence mě sice nerozčiluje, ale ani netěší.

Sobík (2024) (seriál)

Nejsem úplně fanda piplání se v duševních chorobách, (sexuálních) traumatech a obecně toho, jak fucked up lidi můžou být. Ale tohle je tak dobře napsané a zahrané, že mě to přikovalo.

To se vysvětlí, soudruzi! - Ostře sledované UFO (2024) (epizoda)

Preferoval bych čistě mysteriózní retro, ale i to komediální ladění dává s ohledem na téma smysl, akorát, že místo vtipných hlášek dostáváme přiblblé frky a trapné přehrávání. Karty jsou rozdané jasně, nováček-believer vs protřelý skeptik, kteří mají navíc za zadkem hezkou estébačku, jenže Macháček mě tou svou bodrou ležérností a blbými hláškami dost iritoval a postava drsné a přitom směšné estébačky byla vyloženě absurdní. A jelikož mám rozhodně lepší věci na práci, respektive k odpočinku, než koukat na současné české seriály (čest zdařilým výjimkám), tenhle díl mi bude - navzdory dobrému cliffhangeru - stačit.

Air: Zrození legendy (2023)

Tetris byl hravější, tohle má blíž k Moneyballu, každopádně kvalitní underdog feelgood.

#annaismissing (2023)

Marty se mi líbil víc. Tady bylo solidně našlápnuto (líbilo se mi, že dospívající hrdinka pátrá po otcově stejně staré milence, a že hodná holka pátrá po sexy holce a la Poslední noc v Soho), ale je to na mě trochu moc angažované, hrdinka je jalová a se svým parťákem otravná, kdo vraždí a proč mi došlo v polovině příběhu (a tak se nekonalo paranoidní divácké těkání mezi servírovanými podezřelými) a i když je to řemeslné, chybí tomu výraznější styl. A když jsme u stylu, plakát by nemusel vypadat jak plakát k divadelní inscenaci.

Arnold - 2. část: Herec (2023) (epizoda)

Shrnutí Arnieho herecké kariéry, které proběhne brutálně letem světem, byť potěší vystoupení Camerona a Slye.

Arnold - 3. díl: Američan (2023) (epizoda)

Kandidatura na guvernéra poznamenaná odhaleným sexuálním obtěžováním, vládnutí Kalifornii a manželská krize kvůli nevěře. Za obtěžování se Arnie omluví, za nevěru se kaje a sympaticky uvede na pravou míru i své self-made manství. Je hodně fajn vidět člověka, který toho tolik dokázal, a ve svém věku má nad sebou a svou kariérou/životem takový nadhled.