• Western

Detektivní příběh (1951)

Jedna z těch polozapomenutých perel, které jsou k vidění v 9 ráno ve všední den na České televizi. Ale aspoň že tak, o tohle drama bych totiž nechtěl přijít. Jednota místa, děje a času napovídá, že se jedná původně o divadelní hru, zrežírováno je to ale stejně nápaditě jako o 6 let mladších 12 rozhněvaných mužů. Kirk Douglas tenkrát nabíral fazónu a jeho polda, co by si "nejradši vyndal mozek z hlavy a vymyl z něj všechnu tu špínu" je zahraný s bravurou rodu Douglasů vlastní. Navíc závěrečné vyústění rozhodně nejede podle nějaké zavedené šablony, ale svou úderností vás donutí přemýšlet. Na téhle policejní stanici se totiž s nikým nejedná v rukavičkách.

Zpívání v dešti (1952)

V mnoha ohledech je Zpívání v dešti příjemně naivní, nechybí tu ani spousta humorných situací, ale i tak mě za chvíli ten běloskvoucí úsměv Genea Kellyho a mírná retardovanost Donalda O'Connora přestaly bavit a v závěru se pak už jenom do puntíku vyplnila celá šablona pravého optimistického amerického muzikálu. I přesto bych chtěl ale zmínit několik zajímavých nápadů, hlavně pak "muzikál v muzikálu", který kromě toho, že je skvěle tanečně zinscenován, ve filmu je vlastně naprosto zbytečný a klidně by se mohl vystřihnout. Jenže pak už by tu zase nebyla ta roztomilá naivita, takže se to nakonec do filmu docela hodí. Ale abych se do toho nezamotal - všimli jste si, jak je hlavní ženská "hvězda" podobná další, stejně ukřičené "hvězdě" z Allenových Výstřelů na Broadwayi? Tady se ale nesnesitelnost hlavní hrdinky neřeší tak radikální cestou, to si Gene Kelly radši nazuje stepovací boty a pěkně nám všem zatančí. Klidně i bez deštníku.

Darkman (1990)

Takže tady máme až nezvykle energického Liama Neesona, tehdy ještě čekajícího na svou životní roli, a také Frances McDormand, kterou si Sam Raimi ráčil vypůjčit od svých kámošů Coenů (hlavně tedy od Joela). Dále tu najdeme humorné a nekompromisní odstraňování záporáků - vystrč hlavu z kanálu suverénně vede - a spoustu šílených audiovizuálních nápadů, kdy je sice vidět, že se počítal každý dolar, ale výsledek je se svou uvědomělou nadsázkou více než přijatelný. Těžké rozhodování mezi 3* a 4*, kdo by ale odolal Darkmanovu černému plášti?

Pouta (2009)

Náročný a hutný film odehrávající se na nespecifikovaném místě v nespecifikovanou dobu, který od diváka vyžaduje maximální soustředění. Nutno ocenit kameru s minimálními, plíživými nájezdy. Ani se nedivím, že nás v kině bylo 5.

Police Story (1985)

I když určité kouzlo tahle pohádka plná létajících a nesmrtelných Číňanů - tedy vlastně Hongkongžanů - má, sledovat jí hodinu a půl vás rozhodně intelektuálně nepovznese, spíš vás z toho na konci bude bolet hlava. Ale ta úvodní akce, klobouk dolů, to bylo tak krásně naivní a absurdní, že jsem musel mít úsměv od ucha k uchu.

Vše o mé matce (1999)

Červená knihovna zahalená pod závojem umění? Děkuji, ale nechci.

Hana a její sestry (1986)

Pořád se musím divit tomu, že ačkoli jsou Allenovy filmy pořád o tom samém, neustále nás baví se na ně dívat a sledovat ty stále dokola omývané životní pravdy. Je to kvůli hercům? Kvůli jazzové hudbě? Kvůli odkazům na Hitchcocka a bratry Marxovy? Kdoví, nicméně Woody byl vždycky kumštýř a závěrečná scéna je tak nádherně dvojznačná, že jsem opět uznale pokýval hlavou a řekl si, že je to sakra dobrý film. P.S. Johna Turturra si všimnete, i kdybyste byli slepí.

Pět lupičů a stará dáma (1955)

Podle mě je originál kvalitativně zcela srovnatelný s remakem od Coenů. Od Britů bych čekal trošku větší dávku cynismu, tu jsme ale dostali až o 50 let později. Škoda nevyužitého Petera Sellerse, Alec Guinness dokonce i navzdory slizáckému úsměvu prohrává s Tomem Hanksem na body. Ale mezi námi, tu starou babku bych také nejradši odkrouhnul, už jenom kvůli tomu věčnému nabízení čaje.

Vrah mezi námi (1931)

Fritz Lang byl expert na umísťování ironických symbolů a nápaditá řešení většiny scén (zde se nejdříve místní galérka domlouvá na tom, jak odstranit škodnou v jejich revíru, kouří přitom ostošest a do toho se prolínají záběry se stejně vášnivě diskutujícími policejní oficíry, kteří taktéž chtějí zločince dopadnout a taktéž kouří tuny cigaret, až pro kouř skoro nevidíme scénu). Závěrečný "soud naruby" pak ukazuje tu věčnou potíž se spravedlností - je lepší nepohodlného a nebezpečného člověka prostě sprovodit ze světa, anebo má právo na řádný soud a možnost léčby či nápravy? To všechno se odehrává roku 1931 v Německu. S vědomím toho, co se stalo 2 roky poté pak tenhle příběh dostává zcela nový rozměr. Vedle toho pak působí Beckertova choroba skoro neškodným dojmem...

Defendor (2009)

Filmy o superhrdinech pouze takhle a nikdy jinak. Nechtěl by každý z nás být občas takovým Defendorem? Myslím si, že ano, narozdíl od Woodyho Harrelsona ale přece máme vysokou inteligenci a tak víme, že bojovat v masce proti nespravedlnosti je čirý nesmysl. Ale občas bychom to zkusit mohli, což?