Master & Commander: Odvrácená strana světa (2003)

Čistokrvné dobrodružstvo. Film stavia na veľmi dobrej literárnej predlohe a jeho spracovanie z filmu robí ukážkové námorné dobrodružstvo, ktoré diváka vtiahne hneď do deja. Všetci hrajú tak ako majú, môj obľúbený Crowe ako správny kapitán film ťahá, výprava je vynikajúca, kamera detto. Mne to málo akčné vôbec neprišlo. Obsadzovanie Acheronu je akčná scéna ako má byť a dovtedy je to hlavne o unikaní a potom o prenasledovaní a kapitánovom ume zvládnuť zadanú úlohu, loď, posádku, počasie, priateľstvo. Oceňujem, že vo filme sa len na dve sekundy mihla 1 ženská postava a napriek tomu mi tam žiadna žena nechýbala, pravdupovediac zrejme by dokonca vadila. Neviem, či v dnešnej dobe by ešte bolo možné natočiť takýto chlapský film. Na kategóriu i film ako taký paráda, 90%!

Životní šance (2011)

Veľmi milá, ale hlavne taká živá komédia, plná inteligentného aj keď samozrejme miestami i absurdného humoru. Virginie Efira som síce postavu dizajnérky nezožral, na túto sa podľa mňa vôbec nehodila, ale hrala tak ako aj ostatné postavy dobre. Taktiež treba zvlášť vyzdvihnúť technické spracovanie filmu, najmä živé farby ktoré už samé navodzovali veselú atmosféru. Za mňa bez väčších chýb, zaslúžených 80%.

Teď a tady (2012)

Now is good ma vôbec nepresvedčil. Sotva priemerné herecké výkony (najmä Dakota - tá mala film niekam potiahnuť, ale kdeže...), veľmi klišé-predvídateľný dej bez najmenšieho nečakaného zvratu, či odlišnosti od miliónu filmov s umieracou tématikou z toho robia iba obyčajnú záležitosť, ktorú dobré technické spracovanie, hudba ani všetka ľútosť sveta nezachránia. Áno, uronil som pár sentimentálnych slzičiek, ale do plaču mi je aj z domácej socio-ekonomickej situácie, to nie je nič výnimočné. Za mňa len 60%

Jaak še maš?! Borat je Sašov najlepší film, ktorým tromfol aj svojho Aliho G, v ktorom si výborne odskúšal sociálnu karikatúru mladej generácie svojej doby a v karikatúre "zaostalej východoeurópsko-stredoázijskej kultúry" tomu všetkému nasadil korunu. Niektoré scény síce veľmi smrdeli toilet-humorom, ale aj tak sa to dalo a celý film fungoval. 80%

Millerovi na tripu (2013)

Už dávno som nevidel dobrú americkú rodinnú komédiu. Veľmi nevšedný background hlavných postáv okoreňuje už pomerne jednoduchý dej. Herci podali výborné výkony, scenár je na jedničku a to najmä po konverzačnej stránke. K 5* tomu chýbal len menej otrepaný a predvídavý dej. Skutočne sme sa po celý čas dobre bavili, nudné pasáže absentujú, čo je dobre. 80%

Nymfomanka, část I. (2013)

Prvý diel Nymfomanky je pre mňa totálnym sklamaním. Trier je nudný, iba kvázi intelektuálny, žiadne porno sa nekoná, ale hlavne je to celé slabé a zbytočne rozťahané. Z mojej strany to dokumentuje fakt, že ma najviac zaujala zvolená filmová hudba. Komentár píšem až po vzhliadnutí dvojky a tá je teda omnoho lepšia po všetkých stránkach (aj keď ani tá nie je žiadna extra trieda alebo tajný tip pre fajnšmekra). Za mňa slabých 60%.

Byt (1996)

Milostný x-uholník par excellence. Dej bol zvláštne zapletený a postavy tiež, pár krát som si síce tiež nebol istý, či sme v retrospektíve, alebo v súčasnosti, ale to všetko to klapalo výborne. Vyššiemu hodnoteniu odo mňa bráni fakt, že Romane Bohringer má krásne veľké "oči" a pritom sme ich ani poriadne nevideli a Monica Bellucci detto a z nej sme videli ešte menej. Škoda, tak som sa na to celý film tešil! 75%

Sex a Lucía (2001)

Tak ako mnoho španielskych filmov, aj tento trpí syndrómom všetky-hlavné-a-tu-dokonca-aj-vedľajšie-postavy-sa-poznajú-a-ich-životy-sú-totálne-prepletené. Odhliadnuc ale od tejto regionálnej špeciality/(neduhu) som si film celkom vychutnal, pričom najviac sa mi páčilo vykreslenie sexu. Skutočne, kto hľadá vo filme pekne, reálne a prirodzene vykreslenú ľudskú sexualitu, nahotu, túžbu a lásku, tu to nájde. Trier aj s jeho Nymfomankou sa môže schovať. Na Paz Vega sa veľmi dobre pozeralo. Chýbal tomu len trochu väčší spád, možno aj skrátenie o 15 min. by prospelo, ináč ale lahoda. 80%

Los ojos de Julia (2010)

juliine los okos je ďalší z radu výborných španielskych thrillerov/hororov. Neviem kam na to tí európski Mexikánci chodia, ale vedia to. Ich filmy majú zakaždým originálny námet, atmosféru, slušne budované napätie zakaždým zaujímavý zvrat v dovtedy pomerne lineárne vyvíjajúcom sa deji a.i. vychytávky. Tento kúsok nie je výnimkou a môžem len vrelo odporúčať. 80%

Volný pád (1993)

Mne sa teda tá postavová zamotanosť, ktorá sa niektorým nepozdávala práveže na tomto filme páčila. Bol Douglas len obeť, dohnaný na okraj priepasti len ostatnými postavami a okolnosťami, alebo to bol iba psychopat, alebo kombinácia oboch, kedy len čakal na to, kto mu dá posledný impulz? Možno ho pochopiť, identifikovať sa s ním alebo v žiadnom prípade nie? Je to rozporuplné a zrejme úmyselne prenechané na diváka. Technicky a umelecky umne spracované, veľmi sa mi páčila práca kamery. Pozrieť si tento film v roku 2014 je celkom zaujímavé, človek má až pocit návštevy múzea. Napriek tomu je však táto kritika našej spoločnosti stále aktuálna!