Nikdy v neděli (1960)

Z tohoto filmu vyzařovala naprosto přirozená a uvolněná atmosféra nejen díky dobré výpravě a kameře, ale hlavně díky způsobu natočení snímku a napsání příběhu, který bez kázání a bez nějakých očekávaných dějových zvratů ukazoval svým způsobem čirou radost ze života, který má každý vžitý. Rovněž kvituji parádní výkon herečky Meliny Mercouri, která z prosté komedie uměla udělat i lehce dramatické filosofické zamyšlení. I ostatní casting nebyl špatný, leč se občas přehrávalo, když srovnáváme právě s rolí prostitutky. Největší radost mě ovšem udělala autentická řecká hudba ...86%!

Hra o trůny (2011) (seriál)

100000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Jamesi Cameronovi po zkušební jedničce s větší podporou oprášil hodnotu akčního filmu, a to ne jenom díky precizní prací s triky a speciálními efekty, ale protože se do bezvýrazného obličeje žánru vtiskly emoce, mateřské i milostné city a pár komických scén (třeba v blázinci). Arnold Schwartenegger v kladné roli ne

Terminátor (1984)

Snímek, jenž mi utkvěl v paměti, očistil žánr akčního sci-fi thrilleru. Sice pár hlášek, triků a bezchybná mimika Arnolda Schwarzeneggera působí nepatrně zábavně, ale z námětu vyslání z budoucnosti a následné zpracování z pojetí lidského úniku před smrtí víří temnota. Zpomalenost a lehká zbytečnost romantických melodramatických řečiček bezvadnému snímku bohužel škodí! 86%

Tenkrát na Západě (1968)

Tak bezvadně a originálně propracovaná tradiční westernová zápletka si i můj vděk zaslouží. Musím se přiznat, že jsem na počátku váhal, zda-li pak není snímek moc zdlouhavý a pak, jak se promísily všechny příběhy jsem pochopil, že takhle riskem vyjadřuje emoce a atmosféru na západě. Stejný prostor má zde brilantní hudba a procítěný scénář. Nejlepší western, co jsem kdy viděl, obzvlášť když tu jsou nejednoznačné hlavní postavy - Jill, Harmonika, Čejen, Morton i Frank; někdy vyplave na povrch a zakončí dějství jejich dobrá strana. jindy špatná ...97%

Sherlock (2010) (seriál)

Precizně udělaný a provedený snímek prostřednictvím scénáře, hudby, zvuku a střihu efektů a hlavně hlavními postavami v rolích Benedicta Cumberbatche a Martina Freemana. Veškeré případy jsou geniálně zpracované do moderní doby, zejména pak s autentickými ukázkami Sherlockovy mysli a dalších skript. Jeho postava má díky své originální podstatě právem fanouškovský kult ...98%

Luther (2010) (seriál)

PO 3. SÉRII: Luther není klišoidní záležitost, ovšem praktiky, které vykonává už trochu jsou. Někdy je díl napínavý, někdy méně napínyvý, horší je že poté se vždy usekne kousek pro lepší napětí. Idris Elba hraje bezbranného policistu vskutku dobře a ostatní mu skvěle sekundují, především stojí za zmínku Ruth Wilson v roli geniální vražedkyně. A právě díky tomu se dočkáme profesionálního provedení různých způsobů vražd, které Luther vždy jinak vyřeší. 91%

My Fair Lady (1964)

I když tento muzikál ve vás zrovna nevzbuzuje pravý romantický klid (jako v Mary Poppins či Za zvuků hudby), oprávněně byl zařazen jako nejlepší film v Oscarech. Snímku občas nerozumím a rychlá přeměna Lisy z buranky na dámu je podezřelá, ale z filmu číší naprostá čistota, že se i občasné kvílení Hepburnové dá odpustit. Rex Harrison také získal za svůj psychický boj zaslouženě Oscara a vůbec i všichni ostatní. Dočkáte se několika poučení (zejména změna profesora způsoběná změnou květinářky), originálního námětu, jenž pak převzaly ostatní filmy a samozřejmě parádních písniček a hlášek. 87%

Rok ďábla (2002)

Perfektní originální snímek je vyznačován jako fiktivní dokument. Mně ale jako fikce po chvíli nepřijde a ukazuje se jako realita díky přesvědčivým výkonům zpěváků a písničkářů (hlavně Nohavicy) po všech stránkách. Bylo to riskantní uvést na trh, ale od Petra Zelenky bych nečekal ani něco jiného. Navíc zde bezvadně moralizuje a lidskost jes praktikována na pozoruhodných experimentech. Od českých tvůrců bych nečekal něco takového. Sice nerozpoznám, kdy se točí "dokument" a kdy jsou muzikanti v realitě, ale přesto tento experiment i přes chybičky oceňuji. 85%

Císařův pekař - Pekařův císař (1951)

Mě nevadí na filmu tak ta aristokracie a lehká komunistická propagace, jako uzavřenost všech postav v zámku. Ale tyhle malé nedostatky a chybičky rázem promíjím, jelikož na scénu vstupuje charismatický Jan Werich jako císř a pak Jan Werich podruhé jako pekař, a oboje názory na vladařství a rozdíly jsem si náramně užíval. Navíc se tu objevilo nesmírné množství génia hodných hlášek (tedy Wericha). Nesmrtelná historická komedie, i díky výbornému provedení tohoto typu zápletky! Další obsazení a parádní výprava s kostýmy navíc dodávají vtipnosti lesk. 89%