Varieté (2010)

Přes rozpaky a neúplnost scénáře, kde působí někdy, že herci nemají co říci a plácají nesmysly, byla vytvořena brilantní atmosféra, kde děj sice nebyl hlavním, ovšem bez něj by to působilo jako puhý záznam z koncertu. Celkem mě překvapila Christina Aguilera, která hrála čistě a s nadšením, stejně jako oscarová Cher, slabým článkem byly vedlejší výkony a opravdu byly tedy některé scény kontraproduktivní. Ale originální kabaretní písně i celkem smysluplný (i když klišoidní) námět uměl skvěle pobavit. 60%

Láska a jiné kratochvíle (2009)

Průměrně natočený film s dobrými herci, ale špatným scénářem i režií. Natalie Portman hraje opět svoji roli, jak nejlépe to jde, ale ostatní postavy působí nepřirozeně. I když je celý film zajímavě podán a pohybuje se zde zvláštní psychologika, snímek jen vidíte, ale neprožíváte jej. Jedině dobře vypadající role ze všech stran je pro výbornou Lisu Kudrow, která nadchne i svou dramatickou podstatou. 52%

Bratříčku, kde jsi? (2000)

Coenovi opět už počtvrté pobavili, tentokrát dobrodružnou komedií, kde mě začal bavit George Clooney. Rozkouskované rozložení ovšem zařazuje snímek daleko níž a to pomalé putování by mohlo být rychlejší, barvitější a ještě zábavnější ve smyslu parodování Homérova eposu. Pár úletů se dokonce nedalo pochopit, ovšem chytlavá stylová hudba a kamera a brilantní dialogy odkazují opět na coenovskou černou produkci. Dokonce se mi poprvé zalíbil komerční herec George Clooney. 82%

Jan Hus (1954)

Otakar Vávra dal svými brzkými velkofilmy námět pro Gladiátora nebo další historické a válečné filmy dnešní doby. Coby zpracování kostýmů, scénografie a kamery snímek upoutá ke gauči. Také precizní scénář a jeho podání hlavním představitelem Jana Huse Zdeňkem Štěpánkem ohromí i dnešní publikum. Chybný je ovšem jen kladný pohled na Husa, jakožto na spasitele, ale jeho myšlenky byly občas také jenom pro sebe sám. A jak je zvykem těchto snímků (zvlášť ještě v 50. letech minulého století), ani tento se zdlouhavosti a málo vyplněnému obsahu nevyhnul. Přesto moc pana Vávry oslnit je obrovská. 80%

A pátý jezdec je Strach (1964)

Další film pozorující záhy okupaci a protektorátní život nadchne zejména z vizuální stránky. Všichni herci podali svědomitě neuvěřitelné výkony a kamera vypadala jako zasažená přímo do oné doby. Psychologicky je snímek vytvořen výborně, ale pro slabší diváky se ve spleti několika mini-příběhů zaplétá. Já bych vytknul zásadní problémy: plynulost, výplň a napětí. Všeho zmíněného zde bylo bohužel málo, a tak někoho může film nudit. Dráždivá hudba a Miroslav Macháček s ostatními ale vše zase dávají do správného pořádku a nakonec se do snímku lze vžít. 73%

Je třeba zabít Sekala (1998)

Velmi nevšední typ čistého dramatu je úžasným modelem, podle kterého se řídí ostatní horší snímky. "Je třeba zabít Sekala" byl ovšem první takový. Zaujme hlavně vesnickou čistotou, nádhernou atmosférou protkanou vhodnou hudbou a především zajímavým obsazením. Právě rivalita dvou hlavních postav a jejich pohledy jsou nejlepším, co film může nabídnout. Čekal jsem ovšem větší spád, plnější obsah a především nechápu, proč dostala Agnieszka Sitek Lva za pouhé odříkávání a běhaní nahá. Chramostová, Bartoška, malý kadeřník i debatující pantátové byly skvělou ozdobou dobrého snímku. 85%

Velký flám (1966)

Další tradiční francouzská velkokomedie byla trefně zařazena do okupované Francie za 2. světové války. Opět se dostal svým neohraným stylem a komediálním vkusem Louis de Funes do popředí a ostatním aktérům nezbývalo nic jiného, než mu dobře sekundovat. A proto i když jsem se dočkal plynulosti děje, postavy se scházely a rozcházely tak často, že z toho šla hlava kolem a pár záběrů již nudilo. Vtipnější by byla větší pospolitost. 86%

Moje borůvkové noci (2007)

Neočekávejte zde žádné filozofování a road movie, je to jen bezhlavá jízda zhroucené zakomplexované ženy, která potkává různé postavy, které jsou stejně na dně jako ona a díky nim si uvědomí, jak chce doopravdy žít. Kostra filmu je obstojná, ale o dobré kvalitě zpracování mluvit nelze. Z hlediska střihu a kamery film zobrazuje jen interiérní pohledy a krátké mžiky a pozadí a scénografie si nevšímá. Navíc se mezi každý záběr přidává jakýsi zbytečný pohled na západ Slunce nebo na stmívání nebo na taxíky a přitom se u těch mezizáběrů žádný děj nekoná. Námět není rozpracován špatně z pohledu scénáře, ve kterém režisér opravdu dobře polemizuje nad životem. Jinak celou tou přehnanou skromností záběru (asi kvůli nízkému rozpočtu) se snímek kazí. Všichni vedlejší herci a herecky ovšem věrohodně zahráli náhodné osoby, s nimiž se nezkušená Norah Jones setkávala a vyslýchala si od nich rady do života ("rady k herectví" :-D). 54%

Marta a Věra (2014) (seriál)

Seriál mě začal lákat až od třetího dílu, kde se ukazovalo, jak "těžká" je práce v kanceláři. Sice vidím uzavřenost seriálu do dvou místností se třemi herci dílem kladně, dílem záporně, ale jejich spolupráce a konfrontace s parádním scénářem se mnou hýbá od začátku do konce. 74%

Saw: Hra o přežití (2004)

Vážnější a psychologičtější horor, jemuž nešlo jen o strašení, ale i o námět, strukturu a SMYSLUPLNOST. Jsem rád, že je točen jako skládačka a postupně se vše vysvětluje. Také se ukáže, jak se různí lidé chovají, KDYŽ JIM JDE O ŽIVOT . Veškerou mysteriózitu podkresluje dráždivá hudba. Jakási komornost hororu moc neuškodila, spíš by se měla zlemšit kamera a trochu se snažit zvýšit napětí, které narůstá bohužel až na konci. 84%