Boj sněžného pluhu s mafií (2014)

Ďalšia z rady škandinávskych žánroviek, ktorej som sa - ani vlastne neviem prečo -, tak dlhú dobu úspešne vyhýbal, hoc som ju mal dlhodobo v merku. A že to veru bola chyba, ide totižto o prvotriedne absurdnú, čiernohumornú (miestami až tarantinovskú, samozrejme po seversky) lahôdku s množstvom brilantných nápadov, pri ktorej som sa schuti pobavil. Niektoré hlášky či scénky mali dokonca potenciál v rámci žánru (keby šlo o známejší počin) i skultovieť. Rozhodne odporúčam. 90%

L. A. - Přísně tajné (1997)

Kultová záležitosť v rámci svojho žánru (dovolím si povedať, že v tomto merítku dosť možno i najlepšia spomedzi deväťdesiatok), ktorá má všetko, v čo pri tomto druhu filmov možno veriť a dúfať. Okrem brilantne zvládnutej réžie, precízneho vybudovania postáv a atmosféry, rutinérsky zvládnutej dobovosti, práce s napätím a gradáciou deja by som podčiarkol najmä herecké výkony, spomedzi ktorých - hoc to všetci zvládli s bravúrou -, z môjho pohľadu dominovala najmä dvojica Spacey a Crowe, ktorí boli vo svojich rolách absolútne brilantní a nezabudnuteľní. Ostatne keď to tak teraz celé spätne rekapitulujem, mám pocit, že tomu vo výsledku asi ani nie je veľmi čo vytknúť, ak vôbec. Snímka, ktorou nemožno nič pokaziť. A ozaj, Rollo Tomasi. 95%

Pečovatel (2014)

Pre belgickú filmársku školu už azda klasický motív sexuálnej deviácie, avšak tentoraz v až pozoruhodne temnom šate, akých v poslednom čase zas tak veľa svetlo sveta neuzrie (v tomto ohľade dokonca privodil príjemnú spomienku na majstrovské Prisoners, čo je veru solídny bod k dobru). Malo to síce určité mušky a chybičky krásy - týkajúce sa však primárne formálnej stránky, čo je odpustiteľné -, no čo sa týka obsahu a celkovej atmosféry, v tomto smere to filmári zvládli vskutku brilatne. Napätia, že by ho azda bolo možné krájať a rovnako tak i pocitu akéhosi celkového znekľudnenia z videných (či naznačených) vecí. A to skrátka v danom žánri byť má, patrí to k tomu. Ale načo sa zbytočne rozpisovať, skrátka poctivo zvládnutá záležitosť, ktorú by som však s kľudným svedomím odporučil iba ak skutočným milovníkom žánru, akiste nie komukoľvek (nakoľko by to nemuselo "vypáliť" zrovna ideálne). Klinicky mrazivý belgický klenot, ktorý si s pokojným svedomím môžu vystaviť na obdiv. 90%

Dobrý Will Hunting (1997)

Jeden z mojich obrovských filmových restov, ktoré sa mi konečne podarilo dohnať. A musím skonštatovať, že som prichádzal o veľmi kvalitnú filmárčinu. Hoci samotná pointa snímky nie je nijak obzvlášť prelomová či originálna (ide v zásade o klasický "doják"), i tak to obsahuje akýsi punc jedinečnosti, ktorým je to skrz-naskrz nabité. Veľmi príjemná a sympatická záležitosť, ktorá vie ulahodiť a kde všetky zložky dokázali zafungovať na výbornú, čoho výsledkom je unikátny súlad a pozitívny náboj, ktorý z toho celého vyžaruje. Obrovské plus taktiež za herecké obsadenie, ktorému vskutku nie je čo vytknúť - Damon, Skarsgård, Williams, bratia Affleckovci i Minnie Driver, všetkým ich postavy sadli vyložene perfektne. Vo výsledku azda ani nie je moc čo vytknúť, krásna (svojim spôsobom) rozprávka, ktorá vskutku má potenciál zlepšiť náladu a zanechať v človeku veľmi dobré pocity - a ktorú si akiste ešte v budúcnu veľmi rád zopakujem. A klobúk dole, že Matt s Benom v tak mladom veku "zmákli" takýto scenár. 95%

Cizinec v ráji (2016)

Prekrásne koncipovaný dokument o utečenectve a migrácii, ktorý, hoc neprináša návod či riešenie (o čo sa, samozrejme, ani nemal ambíciu pokúsiť), dozaista danú tému pre nezainteresované publikum skrz nápadité poňatie matérie aspoň čiastočne približuje či vysvetľuje. Najmä však krásne scitlivuje, čo je, vzhľadom na väčšinové nastavenie spoločnosti - a teda nepochopiteľný odpor voči akejkoľvek inakosti a úplná absencia tolerancie či solidarity -, v dnešnej dobe priam nutné, nakoľko to, čo sa v súčasnosti o migrácii väčšinovo šíri a traduje (t.j. vyvolávanie priam absurdnej hystérie a nenávisti), je vo svojej podstate obludnosť neuveriteľných rozmerov. Suma sumárum za mňa teda fantastický dokumentárny počin, ktorý vrelo odporúčam a ktorý vo mne rezonoval ešte veľmi dlhú dobu po projekcii samotnej. Videné v rámci filmového festivalu Jeden svet.

JFK (1991)

Udržať ma v neustálom strehu a napätí v stopáži prevyšujúcej tri hodiny, tak to klobúk dole! Ostatne práve ona stopáž bola tým, čo ma od tejto snímky dlhodobo odrádzalo, hoc som ju mal v merku niekoľko rokov. Nuž, svoj rest som konečne napravil a tento Stoneov výklad (resp. uhol pohľadu, ktorý je pochopiteľne značne jednostranný, čo však kvality snímky - ak ste ochotný zniesť, že tvorca matériu neposudzuje nezaujato a objektívne - nijak neznižuje) jednej z najväčších otáznikov americkej histórie je čoby film skutočne fantastické veľdielo. A hoc nechcem znižovať kvality hercov, tí boli tentoraz vedľajší, prím hral príbeh samotný, jeho gradácia, tempo, atmosféra, precízne spracovanie. Rozhodne si to niekedy v budúcnosti "strihnem" odznova. Zatiaľ akiste najlepšia stoneovka, ktorú som mal možnosť vidieť (a predpokladám, že zo zostávajúcich ju má možný potenciál prekonať jedine ak tak Čata). 95%

Kdysi byli bojovníky (1994)

Azda najsilnejšia a najpôsobivejšia sociálna dráma, akú som kedy v živote videl, a pritom tak prirodzená a nenútená (až je to človeku nepríjemné, že ono ten príbeh vlastne nie je ničím vyložene špeciálny a podobne krutých sa odohráva všade po svete neúrekom). Okrem samotnej obsahovej stránky, ktorá sa zarýva hlboko pod kožu a zostáva rezonovať ešte dlho po skončení projekcie, nutno oceniť i vykreslenie súčasného maorského obyvateľstva ako-takého vrátane ich zvyklostí a kultúry, ťažkého začleňovania sa, všemožných problémov a trápení, kriminality a tak ďalej. No skrátka výborne komplexná záležitosť zvládnutá obsahovo i formálne priam bezchybne - pričom klobúk dole i pred hereckým obsadením -, nuž a bezpochyby absolútny režijný vrchol Lee Tamahoriho (ku ktorému sa mu v neskoršej tvorbe podľa mňa ani len nepodarilo priblížiť). Snímka, ktorej zhliadnutie by som odporučil skutočne každému. 100%

Město bohů (2002)

Zoznámenie sa s najstarším slumom Ria de Janeira pohľadom rozprávača prezývaného "Raketa" možno považovať za vskutku originálne, nápadité, hravé (štýlom podania, nie tématikou), miestami vtipné, no zároveň neskutočne kruté, zvrátené a absurdné, nasiaknuté akousi beznádejou. No skrátka fantastická záležitosť či už po stránke formálnej alebo obsahovej, všetko funguje tak ako má, žiadne rušivé elementy. Oceňujem takisto výpovednú hodnotu (ktorá dosahuje snáď až dokumentárnu úroveň) a maximálne prirodzené herecké výkony zúčastnených. Z vraždiacich, ničoho sa neštítiacich gangov detí, ktoré chcú silou-mocou pôsobiť dospelo, ma zamrazilo (o to viac, že nejde len o fikciu). 95%

Zabití posvátného jelena (2017)

Znepokojujúce, temné, perverzné, psychopatické, no zároveň hravé (ako už bolo trefne zosumarizované, občas sa budete smiať a zároveň hanbiť, že ste sa smiali - alebo, druhá možnosť, s maximálnou nechuťou tento film zatratíte, nakoľko skutočne nie je primoc prístupný širšiemu publiku) a absolútne nenormálne, iné. Obsahuje hneď niekoľko geniálne nápaditých scén a detailov, ktoré z hlavy len tak ľahko nedostanete a ktoré zároveň robia túto snímku tak pôsobivou (sexuálna scéna, Farrellova príhoda o najväčšom tajomstve z detstva, olizovanie prstov, jedenie špagiet, dcérin spev, rozuzlujúca scéna, niektoré z Keoghanových replík, debaty o chlpoch v podpaží atď.). Malou nepatrnou chybičkou môže byt ak-tak priveľmi pomalé tempo (i keď absencia gradácie mi neprekáža), kedy ku koncu už miestami prestávalo fungovať, trošičku to strácalo dych a niektoré pasáže mi prišli o kúsok zdĺhavejšími, než byť mali, ale inak skutočne niet čo vytknúť. Hudba a kamera vysoko podmanivé, Keoghan priam fantastický! A opakujem, tie detaily... 90%

The Deuce: Špína Manhattanu (2017) (seriál)

Prostitútky, pasáci, ľudia od pornobrandže, mafoši, krčmári, odborári, kadejakí šmelinári, policajti, novinári, hippie študentíci, homosexuáli - no proste vskutku široká vzorka ľudí na prvý pohľad vyvolávajúca kontrast, avšak popravde čoby celok pekne splýva v rámci akéhosi komplexného rozboru celej jednej vrstvy ľudí (ktorí majú viac či menej čo dočinenia s rozmachom pornopriemyslu v Amerike), skvelo fungujúcej ako sonda daných rokov, prostredia, atmosféry, pomerov a vlastne všeobecne duše New Yorku danej doby. Jasné, je to záležitosť, ktorá nesadne každému, či už extravangciou a otvorenosťou v rámci zobrazovania sexuality (obnažené prsia sa už berú ako samozrejmosť, avšak na zábery penisov, masturbácie atď. publikum príliš zvyknuté nie je) alebo takisto svojou pomalosťou, kedy takto zvolené tempo rozvíjania príbehu niekomu môže prísť vyložene neznesiteľné, nekonečné a nikam sa neposúvajúce, no iným - vrátane mňa - to naopak bude plne vyhovovať a dozaista ocenia, akým štýlom je tu budovaná atmosféra, a ako sa tvorcom darí nás do daného diania vtiahnuť (počas sledovania som mal pocit, že som s danými postavami dokonale zžitý, pričom podobný efekt na mňa mal takisto špecifický kúsok Spikea Leeho Summer of Sam, ktorý mi tento seriál atmosfericky i zvoleným štýlom dosti pripomínal - New York 70. rokov je tu cítiť rovnakou špinavosťou). Čiže veľké plus za vynikajúco zvládnutú dobovosť, vtiahnutie do daného prostredia, výbornú hudbu, prácu s postavami, nuž a taktiež za perfektne pasujúce herecké obsadenie (i keď som nie vždy chápal Francovej dvojroli - mám ho síce rád, no postava Frankieho mi občas prišla nazvyš, snáď to v ďalších sériách napravia). Suma sumárum teda pre mňa jeden z najlepších seriálov tohto roka, ktorého potenciál do budúcna (vzhľadom na to všetko, čo si tvorcovia "ušetrili" v rámci rozoberanej matérie pre ďalšie série) je priam obdivuhodný, tak snáď si postrážia kvalitu. Malá ráda - neodsudzujte to len skrz pilot, ten totižto ani mňa príliš nenadchol (a znamenal pre mňa mesiac či dva trvajúcu pauzu, kým som sa k tomuto projektu vrátil), avšak akonáhle ubehli 2-3 časti, už som sa cítil v danom prostredí ako varený-pečený. 95%