Nájemník (1976)

Myslím, že ještě o kus slabší jak Rosemary má děťátko. Podobný námět, podobné provedení - jen s menším nábojem a horším výsledkem. Ano, filmové a umělecké sklony a kvality Polanského jsou neoddiskutovatelné (zvlášť v porovnání s novodobými patvory), ale mě osobně tento film nechytil a někdy až nudil.. 6,5/10

Rosemary má děťátko (1968)

Tak toto jsem od tohoto filmu se slavným názvem skutečně nečekal. Valná většina filmu mi připomíná rční, že i s malým kašpárkem se dá dělat velké divadlo. S tím souvisí i bravurně zvládnutá režie filmu. Po záverečném zvratu ve kterém vám běhá mráz po zádech se jen velce těžko usíná. Pozor. 8/10

Gympl (2007)

Absolutní úpadek české kinematografie. Dá-li se to kinematografií vůbec nazvat. Vyhozené peníze a stejně tak jako čas všech diváků. Příšerné herecké výkony, obsazení, nepřirozené, nelogické, přehrávané, hrůůůzostrašné. Takovéto natáčení by mělo být trestné... To už takové Chyťte doktora má aspoň něco, todle je na úrovni Kameňáků. Disgusting. S Vorlem jsem skutečně skončil. Děkuji, nechci. 1,5/10

Paříži, miluji Tě (2006)

Ttento film mě bohužel skutečně neoslovil. Nemám rád (i v literatuře) povídkové formy (dávám přednost dlouhým románovým formám s vývojem) a tak mě ani zde nic nepřekvapilo. Podivné povídky, které končí stejně rychle jako začínají. Podivné pointy a celkově velice nezáživný průběh bez gradace a většího pojítka. Podle mého názoru - bohužel nic nedávající film. 6,5/10

Krajina přílivu (2005)

Zdejší hodnocení skutečně vůbec nechápu a je to taky jeden z důvodů proč mi byl tento klenot tak dlouho zatajován. Film je zároveň v mnoha rysech podobný různým předchůdcům (starání se o mrtvolu,jakoby nechápající dítě, fantazijnost, personifikace hraček-panenenk), ale zároveň je v každém okamžiku velice originální. Zvlášť dějová linie (i když lehce předvídatelná) nás každou chvílí překvapí novou, podivnou a nečekanou scénou. Zvlášť kouzelná je hlavní představitelka děvčete - jejíž filmařské umění je výsostné. Podobně i její přítel epileptik. Film zároveň silně působí na city - strach, roztomilé děvče, nechutnost, přátelství, láska - ale to vše s dekadentním nadhledem. Celkově velká šílenost, která však celkově oproti jiným šílenostem má pevný základ a dostatečnou smysluplnost. 8,5/10

Zkrocená hora (2005)

No s Oskarem teda nevim. Ano, pro Američany - Texasany, kovboje, katolíky - velké téma. Celkově pak myslím má film strmý nájezd a nejsilnější pasáž v jeho začátku (příroda, první homo aktivity..). Poté se myslím tempo velice rychle vytrácí (šeď města, rodinné problémy, opakování se). Zatímco se první část týká spíše psychologického hlediska, druhá je pak zaměřena sociálně a vytrácí se spíš tak nějak do ztracena. 7/10

Na východ od ráje (1955)

Myslím si že jde o nedobré zpracování. Již samotná kniha je podle mého názoru z té podprůměrné části Steinbeckových děl. Navíc takovýto film s podivným obsazením a s vypíchnutím nezáživných a neodpovídajících scén. Nedoporučuji.. 5,5/10

Karamazovi (2008)

Originálně a kvalitně zpracované. Dostojevskij v moderním hávu - a povedeném. Skvělé záběry a scény. Více než slušné hetecké výkony. Na druhou stranu, těžko vměstnat obsáhlý román do hodinových filmových útržků. Divák je pak právem zmaten a ochuzen. Navíc "povinný" humor ač se snaží o to být inteligentní, je někdy možná až laciný. Podhodnocuji film, protože film ač se snaží vypadat, že je pro širší publikum (není umělecká alternativa), tak na běžného diváka musí působit nekomplexně a nejasně. Škoda. Své filmové kvality má. 7/10 Po jednodenním si nechání projití hlavou - zvyšuji ze 3 hvězd na 5. Opravdu působivý a atmosférický film, který nemohu pustit z hlavy. Velké a propracované dílo. 8,5/10

Pýcha a předsudek (2005)

Moc pěkný příběh, díky bohu i s dojemným happy-endem. Nikdy bych neřekl, že me budou bavit a chytí mně historicko-romantické filmy. Navíc je toto období v šlechtických kruzích tak zábavné (Tolstoj, Dostojevskij a další). Navíc absolutně roztomilá Knightley, kterou jsem do tohoto snímku příliš nemusel - velice rád bych jí pak viděl v roli nějaké pořádné prostoduché vesničanky a la Popelka. Skutečně poutavé ztvárnění, které snad po všech směrech (herci, kamera, choreo, dramaturgie..) příjemně překvapí. 8,5/10

Edith Piaf (2007)

Úžasný počin, který skutečně zabrnká na city snad každého. Skvěle dramaticky provedeno stejně jako vynikající herecké výkony a celková autenticita. Trošku mě tam akorát rušily "pražské scény", ale jinak se toho dá pramálo vytknout. Filmové umění, ze kterého by se měli učit i další režiséři. 9/10