Brooklyn 99 (2013) (seriál)

Nie je to zlé, nie je to nudné. Avšak to časté, preafektované kričanie začne byť časom otravné. Niektoré "gagy" sú podarené, avšak niekedy príde "hláška", pri ktorej sa chytáte za hlavu a ak vás niekto pristihne v tom momente, že niečo také pozeráte, prepínate rýchlejšie akoby vás pristihli pri pornofilme. Výhodou je, že pokiaľ ste sami doma, Brooklyn je nenáročná kulisa k vareniu a podobne. Aj keď na vašom mieste by som si radšej pustil nejaký kvalitný podcast.

Velký lov (2020) (seriál)

Tento seriál sa ťažko hodnotí, avšak momentálnych 64 percent je príliš veľké podhodnotenie.....má to šmrnc, skvelé obsadenie, kostýmy, kameru, výborný vizuál...hudobný "podmaz", na ktorý si potrpím, nebol vôbec rušivým elementom. Takisto mi miestami vadila réžia niekoľkých epizód, kde sa znenazdajky dostaneme do akejsi čierno-humornej sféry, ktorá je avšak následne zabitá. Naozaj to bolo vhodné, vzhľadom na okolitý príbeh iba v momente, ktorý končí "Yes, this shit really happened." Fakt skvelé miesto. Finále bolo na môj vkus trochu zbytočne prekombinované a mám dojem, že tvorcovia išli štýlom "uvidíme, kam nás príbeh dovedie a v žiadnom prípade ho následne nebudeme prepisovať." (Takýmto spôsobom bol mimochodom písaný Fight club, a to doteraz nemôžem Palahniukovi odpustiť.) Niekto to môže oceniť, ale niektoré motívy postáv potom strácajú logiku a je to až príliš "psycho." Každopádne, nemôžem povedať, že by som ľutoval kompletné pozretie prvej sezóny a nejak sa domnievam, že by čsfd nemalo umožniť komentujúcim hodnotiť, pokiaľ tak neučinili.

Únos (2017)

2 hviezdy v podstate len za zvolenú tému, inak absolútne nevyužitú. Pred diváka, ktorý to nemá naštudované, je ten scenár absolútne nezrozumiteľný, chaotický, čím stráca akúkoľvek nadčasovosť, pričom dobre spracovaná téma by mohla byť ako miniséria super-hit. Zo všetkých “fópásov”, ktoré spomenuli iní, by som rád vyzdvihol jeden, ktorý asi nikto iný nespomína, a to zanedbanie postavy M. Sýkoru, (EFENDI?), ktorý bol v skutočnosti charizmatický človek vyčnievajúci medzi vtedajśími grázlami svojou distingvovanosťou. Práve táto”śedá zóna” -obchodujem so smrťou, ale inak som slušňák - (vraj sa mu hnusilo násilie na ženách) by z neho robilo veľmi komplexný charakter, nehovoriac o tom, že mu to ľahšie otváralo cestu do sveta politiky.takých príkladov je tam mnoho. Snáď raz niekto natočí o mečiarizme poriadny film alebo seriál, ktorý bude mať čiastočne aj edukatívny charakter - v zmysle, že bude aspoň v malom akýsi informačný zdroj pre mladých o tom, aká tvrá doba to bola, film ůnos na to nestačí.

Ženy v běhu (2019)

jedna vec mi je na česku/čechoch veľmi sympatická - patriotizmus, ktorý spôsobuje, že všetko české nadhodnocujú a aj priemerní umelci sa u nich tešia obľúbe, akoby boli géniovia. (to by sme potrebovali, slováci práve naopak, k všetkému slovenskému pristupujú s obrovskými predsudkami). na tomto filme to krásne vidieť, pokiaľ teda užívatelia csfd nie sú fanúšikovia fakt bazálneho gýču (rovnako ako diváci na ČL). naozaj jediné, čo som vnímal pozitívne, bola kamera a občas dialógy vetchého s jeho deťmi. námet filmu znie veľmi pekne a myslím, že scenárista, ktorý by ho nepodal ako lacnú komédiu, by z neho vedel vyťažiť viac. kvalitu filmu dokonale vystihuje jeho titulná pesnička, ktorej každý jeden základný element - text, hudba, aranž - dávajú svojou nekvalitou dokopy “dielko”, ktoré je svojou primitívnosťou otravné ako osy na terase.

Mělas to vědět (2020) (seriál)

Bohužiaľ, vyzerá to nádejne, nakoniec ale zostane pachuť z premarneneho času....teda nie úplne, výkony niektorých hercov boli kvalitne, obzvlášť ma prekvapil Grant, ktorého nemám dobre zašlatuľkovaného. Problémom je scenár (alebo samotná predloha, a niekto tu dokonca písal, že seriál je lepší ako kniha, takze asi išlo o veľký brak). Áno, je pravda, že detektívny žáner sa často používa na dokreslenie tej pravej pointy (Paul Auster), ale väčšinou je každému úplne zrejmé, že nie je až tak podstatné, kto je tajomný zločinec. Vedieť to v predstihu v tejto sérii, tak vás už ďalej nezaujíma, a vzhľadom na to, že sa kvôli koncu tvári ako psychologicky thriller a nie detektívka, ide o veľký nepodarok. Autori to totižto urobili naopak, vedú vás cestou detektívky a samotné postavy vás až tak nezaujímajú, sú nedostatočne vykreslené, nevyužité, a vás len zaujíma, kto to dopekla urobil. Avšak to, čo sa tvorcovia pokúšali spraviť, potrebovalo oveľa viac práce, pretože detektívka by mala byť pri príbehu s podobnou pointou len na dokreslenie atmosféry, niečo, čo pokojne môžeme odstrániť (napr. tým, že budeme poznať vraha na začiatku) a nie naopak. Takže pripravte sa na potenciálne sklamanie.

Jedna noc (2016) (seriál)

Už len rozsahy jednotlivých pochvalných komentárov na ČSFD dokazujú, o aky kvalitný a hlavne emócie burcujúci snímok ide. Nebudem sa po nich opakovať, hoci by som chcel. Dve veci: Málokedy sa podarí taký uveriteľný vývoj postáv, a za druhé: J. Torrturo vystrihol neskutočne sympatický charakter. Áno, bol výborne napísaný, ale to ešte nie je záruka, že mu to zožerete. Ja som mu to zožral, a už len kvôli nemu sa to oplatí pozerať.

Prolhaní (2017) (seriál)

Tento seriál naozaj nejde odporučiť...ako TV film na začiatku milénia by to možno prešlo. Ale v dnešnej konkurencii kvalitných seriálových produkcií ide naozaj o prešľap. Postavy sú zle napísané, zle zahrané (až na výnimky) a scenár je natiahnutý, nevyvážený a hlavne mu chyba akýkoľvek zlatý rez. SPOILER: ideálne to vidieť na postave Andrewa, ktorý, pokial o ňom nevieme, že je zaporak, tak v každej scéne vyzerá ako dokonalý sympaťák, akonáhle sa z neho vykľuje psychopatický násilník, tak zrazu ho vídame robiť nepríjemne úškľabky, ktoré dovtedy nikdy nerobil.amatérčina. Btw, druha séria je úplne zbytočný odpad.

Podezření (2000)

4hviezdičkový film, ktorý patrí medzi najpodhodnotenejšie diela na ČSFD či IMDB. Fenomenálny herecký koncert, výborne napísané dialógy, príbeh, ktorý sa vám dostane pod kožu. Pri niektorých komentároch mám pocit, že pre niektorých divákov je nevyhnutné, aby niektoré veci sami zažili...film nemá byť detektívka ani trochu, je to krutá, minimalistická sonda manželstva, žiarlivosti a žiadostivosti zabalená do atraktívneho habitu kriminálneho filmu. (českú anotáciu/obsah, na zadnej strane DVD či tuto na ČSFD - oficiálny text od distribútora, musel písať idiot.)

Dobré místo (2016) (seriál)

Naozaj krásny, veselý, seriál, ktorému aspoň pre mňa naozaj nič nechýba. Okrem toho, že je to oddychovka, zároveň vás núti tešiť sa na ďalší diel kvôli zvedavosti, ako bude príbeh pokračovať, čo je - pokiaľ môžeme hovoriť o sitcome - veľmi neobvyklý jav.

Dům u jezera (2006)

Nie je to 5* film, ale hodnotenie 67 percent ho značne podhodnocuje. Má veľa kladov, ktoré pri romantických filmoch nevídame tak často, a to je v tomto prípade najmä vysoká úroveň dialógov (okrem jedného, ktorý končí "so you could ask me this question". Keď tam príde, určite si na to spomeniete, bol úplne zbytočný) Ja som vďaka nemu mal veľmi príjemný večer, a to nie som častý konzument romantických filmov, takže určite odporúčam.