Králova zahradnice (2014)

Keď odpustíme nedokonalý scenár a miestami odfláknutú réžiu, zle vystavané postavy, veľa všetkého - tvoriaceho jedno veĺké nič, pomaly sa rozbiehajúce herecké výkony, tak napriek tomu nemôžeme odpustiť najväčší zápor filmu - HUDBU. Niečo strašné, vystrihnuté z nejakého iného filmu? Absolútne nevhodné.

Wrestler (2008)

Pri wrestlingovej tematike by sme len ťažko očakávali až takto prekvapivo poetický film. Občasná hudba výborne dokresľuje atmosféru filmu, celé je to také smutné a pri tom nostalgicky krásne. Pekne napísaný scenár s fantastickým M. Rourkom v roli, za ktorú si zaslúžil oscara, nielen nomináciu.

Tajemná řeka (2003)

Pre mňa jeden z top preceňovaných filmov 21. storočia. Možno to prvé vzhliadnutie má dopad na psychiku, ktorá s človekom pohne, kontroverzné témy (ktoré Lehane miluje), dobré výkony (aj keď so mnou asi väčšina kritikov nebude súhlasiť, Tim Robbins Penna zatieňuje). Za najväčší problém považujem scenár.. Som si vedomý, že ľudia sa niekedy chovajú nelogicky, ale predsa len...monológ Jimmyho ženy na konci filmu má takmer parodický efekt, vývoj postáv v takom krátkom časovom období ( hlavne postava Seana Penna) je priam zvrátený. Som si vedomý aj to, že američania zvyknú tráviť svoj život na jednom mieste, ale i tak mi hlava neberie takú veĺkú náhodu, že traja kamaráti z detstva sa po rokoch stretnú pri takej ohyzdnej príležitosti (podobné príbehy som si vymýšľal na základnej škole) - menší spoiler, ale nič zásadné: Jimmyho dcéru zavraždia, Sean to vyšetruje, a čuduj sa svete, podozrivý je tretí kamarát Dave, ktorého v časoch, keď sa ako malí kamošili, znásilnili. Je tam veľa negatívnych momentov, ktoré vyvolávajú v divákovi pocity, ale to mi nestačí. Keby som to mal laicky zhrnúť, príbeh samotný a aj jeho rozuzlenie na mňa pôsobí aj po rokoch, keď som si to pre istotu pozrel znova, ako veľká p*čovina.

Asterix a Obelix (1999)

Dá sa to vôbec brať vážne? Sfilmovať tak osobitý komiks (a v podstate aj animovaný film) je trošku samoúčelné, to pokojne môžu sfilmovať aj simsponovcov.

Smrtihlav (1998)

Absolútny luxus, hudba, pri ktorej som spomínal na Svätenie jari od I. Stravinského a symbolický záver, ktorý ma vždy emocionálne rozloží.

Miluji tě k smrti (1990)

Trošku sklamanie. Z filmu som si totižto pamätal iba fantastických Hurta a Reevesa, ktorých výkon stačil na to, aby som filmu dal tri hviezdičky. Inak to malo na komédiu mnoho hluchých miest.

Žár těla (1981)

Kto má rád filmové klasiky, nemal by tento film prehliadnuť. Scenár je špičkový a dokonale odráža trendy americkej detektívky osemdesiatych rokov.

Melodie mého srdce (2007)

Anotáciu ku filmu je pôsobivejšia ako samotný film. Film samotný je už len na tácke položená gýčovitá emócia, ktorá je ako ukradnutá z filmu podľa R. Pilcherovej. Dej je nepríjemne predvídateľný a charaktery sú nielenže nedostatočne vykreslené, nie sú vykreslené vôbec. Vzťah ku nim by si divák nevytvoril, ani keby film trval 4 hodiny. A hudba? Toto má byť film, v ktorom je ústredná postava mladý hudobný génius študujúci na Juliarde, írsky rocker a špičková violončelistka? Hudba je zle pospájaná, z vážnej hudby tam zaznie akurát tak fragment z husľovej partity J.S. Bacha (hranej na čele) a pár taktov z violočelového koncertu E. Elgara, všetko ´"plynule" prechádzajúce do gitarových odrhovačiek. Inak je to stále nechutná zmeska mizerného popu, ktorý by akurát tak mohli hrať pred obedom na jemných melódiách. Vrátane hudby M. Mancina.

Poručík (1992)

Portrét osobnosti bez nejakého výrazného deja. Výborný Keitel.