Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

G. Lucas urobil skvelú vec, keď predal práva na Star Wars Disneymu. Dostal neuveriteľné množstvo peňazí, ktoré vzápätí venoval až na nejaké percento na charitu. Tam končí všetko dobré, čo z toho predaja vzniklo. Zatiaľ čo Lucas napĺňal svoju víziu, ktorú mal evidentne premyslenú od začiatku natáčania, Disney chcelo jedinú vec, zisky z predaja lístkov a "merchendisu". Inak si neviem vysvetliť absolútnu inkonzistenciu trilógie, ktorá na seba akoby ani poriadne nenadväzovala, katastrofálne dialógy a herecký výkon hlavnej protagonistky, ktorý je hodný zlatej maliny, ale hlavne: absolútne ignorovanie mytológie, ktorá okolo star wars vznikla. Trilógia mala niekoľko možných vyústení, ktoré mohli spôsobiť "oh SHIT!" efekt a všetky negatívne pocity aspoň trochu prevýšiť, namiesto toho to skončilo efektom "Oh! Shit..." Dúfam, že čoskoro zabudnem na tento horor, ktorým je epizóda 9, aby som mohol normálne spať, čo sa mi naposledy nedarilo iba po filme "Blood simple", aj keď tam boli tie dôvody úplne iné. Hviezda za efekty a hudbu.

Nepohádky - Série 1 (2018) (série)

Odpustite prvému dielu pomalý rozbeh! bolo potrebné uviesť tri paralelne dejové línie. Odvtedy nebude v žiadnom diele ani jedna zbytočná sekunda a v mnohých prípadoch (napr. pri Červenej karkulke) dlhšie premýšľate, kto je vlastne vlk. Seriál prináša výborné rozuzlenie a alegórie a jediné, čo sa mu dá v teoretickej rovine vytknúť je to, že v podstate vďaka znalosti "predlohy" sa môžete dovtípiť, kto ako skončí (za predpokladu, že odhalíte prepojenia medzi rozprávkou a samotným príbehom). Za mňa snáď jeden z najlepších seriálov na HBO, každý diel vás láka pokračovať ďalej, tento pocit som tak silne snáď naposledy zažil ako malý chlapec pri čítaní Harryho Pottera.

Mr. Brooks (2007)

tri hviezdy dávam z nostalgie, že som tento film videl prvýkrát na hodine angličtiny. Je to dobre obsadené, Kevin Costner hrá dosť dobre a William Hurt je môj obľúbenec, na jeho hranie som zvyknutý a vôbec ma nesklamal, hoci si viem predstaviť, že divák, ktorý sa s nim stretne prvýkrát v tomto filme môže mať z jeho výkonu negatívny dojem. Demi Moore mi príde bezradná, jej postava je katastrofálne napísaná - milionárka, ktorá sa rozhodla byť policajtkou je priam céčkové cliché a jej hlavnou vyšetrovateľskou schopnosťou je “mám tušenie” - to je snáď najväčší “fail” celého filmu, neviem, či bola chyba urobená pri samotnom scenári alebo až v strižni, bohvie. Keď behá po izbe so zbraňou, tak prirodzenejšie sme vyzerali my, keď sme natáčali film na digitálny foťák ako desaťroční. 2,5.

Poldové (1972)

Možno bol paradoxne problém to, že scenár písal sám Ed McBain. Akoby svoj príbeh poznal natoľko, že ho nepotreboval dostatočne “vydetailizovat”. Literárna predloha bola totižto veľmi pôsobivá, patrí vôbec medzi jeho najlepšie detektívky. Poriadne spracovanie - či už filmové alebo seriálové by mohlo zožať parádny úspech. Tajne dufam, že niektorých mcbainoviek sa chytí niekto v súčasnosti - či už pre film alebo pokojne aj pre seriál.

Ťažký týždeň (2015) (pořad)

Kritikom by mal niekto vysvetlit, že národná politická satira nemusí byt nestranná, politická satira väčšinou zosmiešňuje vládnu moc, nie prťavú opozíciu.

Branky, body, kokoti (2018) (pořad) odpad!

Nekorektný humor je super. Musí byť nekorektný a vtipný. Toto v podstate nie je ani jedno, lebo momentálne môže žena bez problémov šíriť “fake News” (už spomínaný peterson) a hovoriť, že muži sú kokoti. Takze už ani ta nekorektnosť nie je prítomná. Ten základný nápad môže byť dobrý, ale spracovanie a vlastne všetko okolo je katastrofálne v podaní, ktoré sa pravdepodobne páči najmä zarytým podporovateľom akýchkoľvek foriem feminizmu.

Kačeří příběhy - Žjóva! (2017) (epizoda)

Prvý diel bol skvelý, animácia je na káčerovo mierne revolučná, čím sa odkláňa od pôvodných kresieb Carla Barksa. Avšak prvý diel bol až prekvapivo komplexný. Každá postavička má špecifický charakter, scenár prvého dielu bol zvládnutý na výbornú, humor pobaví aj dospelých a seriál ako taký môže mať na deti pozitívny vplyv.

Borgiové (2011) (seriál)

Game of popes. Výborná výprava.

Valerian a město tisíce planet (2017)

Pre malých je tam veľa násilia a nadávok, pre veľkých je to príliš detské. Dialógy dvoch protagonistov sú buď trápne, otravné alebo sentimentálne. Najväčšie plus je hudba, najväčší mínus scenár, ktorý sa točí okolo ničoho, tie najdôležitejšie súčasti sú odbité rýchlo a nemajú žiadny význam. spoiler: clive owen bol slabý záporák. Aspoň ho mohli pred nami zatajiť. A smrť bubble ma mala rozplakať, aj keď tam hrdinka strávila desať minút? zaobišlo by sa to bez tých rečí a v konečnom dôsledku by to bolo omnoho smutnejšie. Takých lapsusov je tam mnoho. komplet tu http://existencepublishing.webnode.sk/l/valerian-a-mesto-tisicich-planet-recenzia/

Zoufalé manželky (2004) (seriál)

Škoda, že tvorcovia nevedeli kedy skončiť.