Věc (1982)

Mrazivý horor, po kterém mohly mít slabší povahy problém přejít zhasnutým domem od televize do postele. Klasika žánru bez happy endu. Řada filmů se pokoušela o kopírování. Marně.

Nekonečný příběh (1984)

Oh, jak já jsem jako dítě chtěl mít nahranou úvodní píseň od Limahla a prosil kamaráda, ať mi ji nahraje z rádia z rakouské hitparády. Jeden z prvních fantasy filmů, které jsem viděl a byl ohromen jeho trikovými scénami. Hlavně Falkova mimika byla úžasná. Z nostalgie za 95%.

Frigo na mašině (1926)

Buster Keaton měl svůj osobitý styl humoru, který nemusí sedět každému. Také to není snaha o "třeskutou srandu" jako od Chaplina nebo dvojice Laurel a Hardy. Ale mně jeho humor sedí více. Navíc byl velmi dobře fyzicky disponovaný, což mu umožňovalo točit osobně scény, které ostatní dělali s kaskadéry a dnes se běžně dělají v počítači. Prostě špičkový film němé éry.

Adéla ještě nevečeřela (1978)

Geniální film, který bude bavit diváky ještě velmi dlouho. Až s podivem, že tento film v období tuhé normalizace vznikl. Příslušní schvalovatelé se asi domnívali, že film (podobně jako Limonádový Joe) nastavuje zrcadlo prohnilému kapitalismu. Herci si film evidentně užívali a padouch Lohniský byl ten největší slizoun, kterého jsem ve filmu viděl. 100%

Na Západ (2005) (seriál)

První dva díly jsem si užíval jako zábavné dobrodružné westerny. Pak se ale už tragédie "dobývání divokého západu" stane hlavním prvkem tohoto dlouhého historického příběhu o velké nespravedlnosti na celém indiánském národu. Vzhledem k záběru minisérie logicky účinkuje mnoho herců, ale občas jsem se ztrácel, když stejnou postavu najednou začal hrát jiný herec, i když stačilo toho předchozího jen trochu postaršit. Celkově ale velmi působivé dílo, o kterém bude divák ještě dlouho přemýšlet.

Poslední Mohykán (1992)

Tento film se už dávno stal klasikou. A když občas zaslechnu ústřední melodii, tak se mi i po letech před očima objeví nedotčená divočina plná lesů a úžasných vodopádů, kterou putují Sokolí Oko,Čingačgúk a Unkas. A závěr, při kterém vlhnou oči. Prostě srdeční záležitost. 100%

Moulin Rouge (2001)

Výborně zpracovaný muzikál. Pastva pro oči i pro uši. Kidman i McGregor jsou v pěveckých partech překvapivě dobří. Soundtrack nabízí také výborný zážitek. Za kvalitativní vrchol považuji scénu a píseň "Hindi Sad Diamonds". Ve filmu je bohužel realizace písně s desítkami účastníků prostřihána záběry do zákulisí divadla, ale na DVD v bonusech je video k písni celé a opravdu stojí za to si jej pustit několikrát.

Pod černou vlajkou (2014) (seriál)

Hodnoceno po 6. dílu. Konečně pořádně drsně, krvavě a špinavě působící zpracování z pirátského prostředí. Toby Stephens si roli pořádně užívá, jeho Flint je zajímavá kombinace zabijáka a zákulisního pleticháře, který si jde tvrdě za svým a přesto s ním divák cítí sympatie. Líbí se mi, že se kromě scén zabíjení také tvůrci snažili popsat, jak asi mohla vypadat "pirátská civilizace". Vrcholem jsou námořní scény, které si nezadají se scénami z filmů jako ze série Hornblower nebo Master & Commander. Myslím, že hodnotit by se měl tento seriál až po více dílech, ne jen po pilotu. Evidentně mají tvůrci v plánu několik sérií, protože během 6 dílů uběhlo jen pár dnů, během kterých se Flint teprve připravuje na svou životní trefu - miliónový poklad ze španělské Urca de Lima (mimochodem reálná loď ze španělské zlaté flotily, která ztroskotala u Floridy roku 1715). A než Flint, Silver a Billy Bones získaný poklad zakopou (jak všichni víme z knihy Ostrov pokladů), tak to bude asi ještě pořádně drsné a krvavé ...