Jak vycvičit draka (2010)

Skvělé, s výjimkou Shrekovy série jsou animáky od Dreamworks stále lepší a lepší a přibližují se kvalitě Pixarovských snímků, narozdíl od svých předchozích filmů totiž pokladují důraz na příběh místo akce. Skvělá podívaná i pro dospělé, u těch nejmenších si nejsem úplně jistý, přeci jen jsou některé scény poměrně drsné. Po technické stránce není, co vytknout, hlavně kamera Rogera Deakinse (Shawshank Redemption) zaslouží pochvalu.

Cesta (2009)

Přesná adaptace knižní předlohy je dost možná nejreálnějším postapokalyptickým snímkem vůbec, přesně tak jsem si představoval krajinu a temnou atmosféru, když jsem četl knihu. Akce poskrvnu, což ale vůbec nevadí, protože tady jde hlavně o funkční vztah mezi synem a otcem (zahráno výborně) a samotnou cestu jako cíl pouti. Nejednoznačný konec potom vidím jako jednoznačné plus, stejně jako otrocký přepis či absenci odlišného přístupu k filmu, jež by byl spíše na škodu. Lépe snad už ani kniha zadaptovat nešla.

Vlkodlak (2010)

Slátanina s hloupoučkým dějem a šablnovitými postavami, která si hraje na něco více, přitom by jí to mnohem více slušelo jako akčnímu béčku, co si na nic nehraje, takhle je výsledek bohužel poloviční. Vlastně jde o dost zbytečný film, u kterého se na druhou stranu docela slušně a krvavě pobavíte se známými herci. Nechápu, kam zmizel ten obří rozpočet $ 150 M.

O kapitalismu s láskou (2009)

Moorův nejslabší film. Pokud bude takto pokračovat dál budou jeho dokumenty už absolutně nekoukatelné. Nové kousky totiž postrádají vtip a švih Bowlingu nebo Fahrnheita a tlačí až příliš na emoce. Moore vždy dokázal skvěle manipulovat, zde už ale překračuje hranice a nesmyslně obviňuje kapitalismus ze všeho zla na této planetě.

Rec 2 (2009)

Sequel si v ničem nezadá s jedničkou, stístěná atmosféra už není tak výrazná jako v prvním díle, nové svěží nápady ale posunují jízdu dál.

Prokletý ostrov (2010)

Ano základní nástin zásadního zvratu lze odvodit už z traileru, ano vysvětlení na konci je až příliš doslovné a zdlouhavé, ALE Scorsese válí jako Hitch v nejlepší formě, atmosféra psychiatrické léčebny neskutečná, skvělý herci a technická stránka věci brilantní. Nejlepší sledovat z lehkým tušením závěrečného zvratu už napoprvé, pak je to jako koukat na dva filmy najednou.

Je to i můj život (2009)

Neskutečně emočně vydřidušské a režisérsky ne úplně zvládnuté, ale po herecké stránce mnohem lepší a hlavně myšlenkově nabité.

Caprica - Pilot (2009) (epizoda)

Skvělý pilot, nemůžu se dočkat seriálu!

Vyfič! (2009)

Nechápu místní dobré hodnocení, čekal jsem osvěžující komediálně/akční jízdu bez nutnosti přemýšlet. Dostalo se mi něčeho tak absolutně nezáživného, nezábavného a scénáristiky podrobeného lobotomii, že jsem horko těžko dokoukával. Absulutně jsem nechápal i některé postavy a herecké výkony (hlavně Daniel Stern).

Fish Tank (2009)

Monotónní život rozvrácené rodiny je nabourán příchodem nového matčina přítele. Pro patnáctiletou dceru Miu (výborná Katie Jarvis), spratka k pohledání, vyrůstající bez otce jde o velkou změnu. Spolu s nově příchozí autoritou se rodina trochu zceluje a Mia nachází novou oporu v podání matčina přitele, jejich zvláštní vztah je pak tažným motivem možná příliš rozvleklého příběhu, který sice emocionálně dojme, potěší životními pravdami, ale je zřejmý, stejně jako jeho vyústění, už od počátku.