Pretty Woman (1990)

Jedna losangelská kurvička se stane vyvolenou finačníka z Wall Street. Její denní chléb je kouřit péra a šoustat s každým, co na ní má pár babek. Pozor, jde o romantický film. Aneb jak kurvička ke štěstí přišla...přihmouřit oči? Definice filmového kýče.

Gran Torino (2008)

"I am in peace..." Osud Walta Kowalskiho "toho zatracenýho poláka" ve vás zůstane ještě pěkně dlouho.

Karamazovi (2008)

"Jakmile se opravdu odřekneš Boha, všechno bude jiné. Padne morálka jako zanikající geologické období a lidé budou hledat radost tady na světě. Člověk zvítězí svou vůlí a rozumem nad přírodou, pochopí, že je smrtelný, že nemá naději na vzkříšení, a přijme smrt a přijme ji rád. Bude jako Bůh a všechno mu bude dovoleno. A jakmile bude člověk Bohem, přestane platit jakýkoli zákon. Všechno bude dovoleno, všechno." Ano, jsem rád, že podobný film u nás vznikl. Zelenka a Sláma jsou dnes asi jediný čeští režiséři, kteří se snaží oslovovat inteligentnější publikum a tvořit kvalitní soudobý film, který má co říct nejen českému divákovi. Ale. Není to pořád málo? Je.

Nesmiřitelní (1992)

"Byla to mladá, atraktivní žena se slibnými vyhlídkami do budoucnosti. Proto bylo pro její matku nesmírným zklamáním, že si bere za muže Williama Munnyho, notoricky známého zloděje a vraha, člověka zvrhlého a neřestného, s dispozicí k alkoholismu." William Munny, vrah dětí a žen. Kdepak.

Slepota (2008)

"Nepotřebuju vidět jak vypadáš, vidím tvoji povahu i bez jména, a to je naše pravá podstata.."

Čertův švagr (1984) (TV film)

"Nic se nelekej holubičko, já jsem Kníže! Kníže pekel - Lucifer!"

Kanadská noc (2008) (TV film)

"To je něco indiánského, viďte?" Upoutavková masáž ČT proklamovala návrat nejvíce přeceněnované české herečky, který se však nekoná. V tomhle televizním snímku prokazuje snad jedinou novou schopnost a to správně vyslovovat anglická slovíčka. Stejně trapně působí i hloupý, prázdný scénář, který si na hloubku jen hraje a režisér Zelenka ho svou neschopností jen podtrhuje. Kýčovitá hudba a telenovelácké zvraty dělají s tohohle televizním filmu méně než průměrný televizní počin. PS: Všimli jste si té chalupy, kde Preiss chytá ryby s novým synkem? Objevila se již v Můj otec a ostatní muži. Kterého producenta to je? :-)

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

"Are you sure about his guilt?" No jo no, tak co tomu vytknout, že? Skvělé komorní drama o slepotě spravedlnosti. Úhly pohledu. O předsudcích, o lidské hlouposti i lidském dobru. Skvěle obsazené, zahrané, napínavé od začátku do konce. Ani zrno věku tenhle film nedegradovalo, naopak. Jeho sdělení je na věky stejně důrazné a silné.

Alibi na vodě (1965)

"Neblbni, přece se nebudeš plést mezi náčelníky!" Píše se rok 1965 a režisér Čech uzavírá trilogii "Alibi". Podle mého soudu se jedná o nejzdařilejší díl. Je zde spousta opravdu výborných situací, kdy mám pocit, že Čech a současně Höger-Bek, si chtěli tak trochu dělat srandu sami ze sebe. Jinak opravdu výtečný Oldřich Nový v trochu netradiční roli a s vynikající závěrečnou scénou. Mimochodem - všimněte si kolikrát si ve filmu Höger dává panáka a jakých značek užívá, s Bekem si smaží hranolky a grilujou kuřátko, které podlévají omáčkami Heinz. Na návštěvu jim přijde homosexuální pár a Bek neustále flirtuje se socialistickými pracovnicemi. Filmový režisér zde také neobývá zrovna prosté bydlení a naopak žije v krásné prvorepublikové vile zařízené spoustou krásných věcí. Díky tomu vůbec film nevypadá ze 60. let socialistické země a klobouk dolu, že toto prošlo cenzurou.