Pařba ve Vegas (2009)

Tak tohle byla bomba. Nijak extrémně originální, ale velmi svěží, zábavná a nepřepálená komedie (což u tohodle děje hrozí víc než velmi). Všechny postavy jsou skvělé, škoda, že mimino je tam tak krátce - v brýlích vypadá nejvíc tvrdě ze všech ^_^ Ještě bych pochválil hudbu, která je perfektně vybraná (pro mě aspoň) a Mike Tyson a jeho "oblíbená sekce" v In the air tonight od Philla Collinse je třešničkou na dortu této nadmíru povedené letní komedie.

Pouta (2009)

Nejlepší český normalizační film. Dost možná proto, že až tak moc "český" není: nenajdeme tu žádné človíčky ani lidičky, žádnou hřejivou slovanskou, pospolitou náruč. Hlavní devízou filmu je skvělá Sifonova hudba, tepající jako nervový plyn do vašich emocí, která se pojí s (na zdejší poměry) nápaditou prací s kamerou. Pouta nám nabízejí důležitý pohled na problematiku kterou je česká tvorba nesnesitelně prolezlá, bez typické relativizace, což je velmi důležité. Špína, beznaděj, patologie, obsese. Slabost a nedostatečnost ideí. Ondřej Malý je excelentní hajzl, který v člověku oproti všem očekáváním nakonec vycedí i určitou míru sympatie. Bravo!

Proces H (2009) (seriál)

Absolutní nula přidané hodnoty k (tak nějak očekávatelně) strhujícímu archivu. Mluvící hlavy u debilního stolku s lampičkou, patetický komentář o "přikládání ohně do kotle třídní nenávisti". Repetitivní a zároveň manipulativní obrazový podkres jdoucí ruku v ruce s okouřenou orchestrálkou při jakékoliv důležitější scéně. Kontext a interpretace se nekonají, na patře zůstane pouze echo "socialismus, socialismus, socialismus...", o který si vyláme zuby další český demokrat.

Shinboru (2009)

Velmi vtipně provedená osahávačka barokních pindíků se dělí o svůj prostor se zbytečnou druhou, wrestlerskou linií a je završena koncem, který má ambice hodné myšlenky po 12. pivu. Po 45 minutách iritující chování hlavního hrdiny je důkazem, že máme co do činění s vynikajícím kraťasem, nataženého do podoby řídkých spodek. Slabé 3*.

S Italem v kuchyni (2009) (pořad)

Velmi sympatické podání italské gastronomie pro nás, domácí patlaly, pod taktovkou fanouška své babičky Manu Ridiho.

Star Trek (2009)

Jeden z nejlepších filmů, jaké v tomto tisíciletí vznikly. A to jsem prosím předtím nikdy žádný Star Trek neviděl (ano, unglaublich). Děj je celkem bytelně logicky vystaven, takže se ve všech těch warpech, dírách a teleportacích nevešíte na inteligenční šibenici. Kirk (Chris Pine) a Spock (Zachary Quinto) jsou vynikající, úvodní scéna mě dokonce dojala, naprosto boží jsou efekty a výprava: obvzláště futuristická romulanská loď je parádní. Sem tam se přihodí nějaký ten geekovsky/pubertálně pomrkávající vtípek (jůůů, Kirk je zmlátil a ještě si šáh!) a vesmírný technik s tím nejskotštějším přízvukem na světě (Simon Pegg). Doporučuji natočit několik navazujících řad seriálu a desítky dokreslujících filmů.

Strážci - Watchmen (2009)

Vedle Dark Knighta jediný dospělý komiksový film. A navíc opravdu výborný.

Špičák (2009)

V přísně meditativním tempu natočeno kterak do poklidné Fritzlovské domácnosti pronikne svět Rockyho Balboy. A ačkoliv je pro celou tuto prekérní situaci poctivě vykreslen aktuální stav, odkud a kam Špičák směřuje se vůbec nedovíme. A tak nám motivy postav, na rozdíl od takové definice kundy či zombie, zůstanou ukryté. Což je pohříchu škoda, protože Lanthimos na to určitě má.

Tady (2009)

Pokud jsem zrovna nespal, viděl jsem zajímavý záběr na prasklinu na stropě, maximálně vygradovaný záběr na nic a kupu podepisujících se papírů. Tohle nebyl art, tohle byla velmi nepoctivě skrytá nuda.

Terminator Salvation (2009)

Nečekejte děj. Čekejte akční nářez!!! Duch původních dvou dílů je ten tam, McG všechno obléká po nynějším způsobu do VELMI lákavě provedeného digitálního kabátku a jedna dechberoucí výbuchscéna za druhou, povětšinou pospojovaná strojově přesným Balem a menší hromádkou žvástů, vás na dvě hodiny připoutá do křesla. Celkově určitě zklamání, ale když se odhlédne od předchůdců...mimo kino ovšem zřejmě hvězdička dolů. A Arnold se mi nelíííbil...