Kopytem sem, kopytem tam (1988)

Skvělý film, v němž Chytilová skloubila sklepácký humor a v té době aktuální problematiku onemocnění AIDS. I když tato nemoc stále je velkou hrozbou, v době vzniku filmu byla jedním z největších celosvětových témat. Film má vynikající vývoj příběhu, kdy od lehkovážných pletek s dívkami a nekonečných alkoholických tahů se trojice třicátníků dostává do pozice, kdy musí čelit hrozbě smrti. I když hlavní postavu ztvárnil Tomáš Hanák, myslím, že jej herecky převyšují Šteindler s Vávrou. V případě Vávry zejména scéna, kdy se obává, že má AIDS, sprchuje se atd. Film zároveň je zajímavou reflexí zkomírajícího komunistického systému. Hanák se věnuje práci kontrolora obchodů, která ho nebaví, ale zároveň mu skýtá finanční přilepšení v podobě úplatků. Šteindler zdánlivě dělá smysluplnou práci v nějakém mikrobiologickém ústavu, ovšem prožívá krizi třicátníka žijícího u maminky, kdy zvažuje další své životní plány.Vávra je chytře schován v blíže nespecifikovaném úřadě, kde svůj kariérní postup spojuje s funkcí v SSM. Chytilová výborně zachycuje tuto šeď doby, kdy lidé mnohdy dělali práci, která je nijak nebavila, nemotivovala, ovšem díky ní se dalo žít a ten život sem tam okrášlit nějakými těmi bláznivými kousky. Film je dnes především nadčasový zachycením vývoje jednotlivých charakterů postav, zároveň ale ukazuje, že téměř 20 let starý příběh je v tomto smyslu stále aktuální.

Všichni do jednoho (2007)

Naprosto originální film, jenž na jednu stranu můžeme chápat jako absurdní ironický pohled na všechny reality show (i když údajně scénář vznikl dříve, než se tyto pořady začaly v Česku vysílat), ale zároveň jako ukázku vývoje lidských vlastností. Velkým kladem filmu je skutečnost, že si režisér vystačil jen s šesti herci a jedním sklepem. Opravdu by mne zajímalo, kolik film stál. Pomineme-li technický způsob natočení snímku, v podstatě tu máme film ve stylu Dogma 95, prostě tady a teď. Nezapomenutelná scéna je, když šestice mezi sebou hledá onoho nastrčeného agenta. Krásná ukázka, jak student sociologie manipuluje ostatními, až se to obrátí proti němu, když jej - především z jeho pohledu - zbaví nejen šatů, ale cti. Rovněž je zajímavý vývoj vztahů mezi šesticí. Sice je příliš okatý a předvídatelný vztah dědy a ženy, které zavraždil otce, ale zajímavý je vývoj mez Vladimírem a Kamilou, kdy od počátečního despektu ze strany Kamily a žoviálnosti Vladimíra dochází k vystřízlivění, aby v závěru se k sobě skutečně chovali jako otec a dcera. Prostě výborný film.

Zapomenuté světlo (1996)

Film, po kterém jsem začal jinak přemýšlet o Bohu... Pro mne vedle Obecné školy nejlepší film, který v 90. letech vznikl. Velké plus Vladimíra Michálka narozdíl od Svěráka či Hřebejka, kteří neustále sklízí různé ceny, je schopnost měnit autory, nespoléhat se na jistotu osvědčených scénáristů-literátů. Celému filmu kraluje svým výkonem nezapomenutelný Boleslav Polívka, který všem jeho příznivcům ukázal, že je výborný herec nejen v komediálních rolích, ale i dramatických a podle mne tento film mu otevřel dveře k dalším vážnějším rolím. Nezapomenutelná je i Veronika Žilková, a to ne ani tak pro scény, kdy umírá, ale pro scény, kdy dokáže zachytit křehkost a zranitelnost Márinčiny duše. Ve vedlejších rolích nezklame ani Jiří Pecha, užívající si roli židovského bohéma sarkasticky komentujícího drobnou byrokratickou šikanu komunistické totality, či neherec Antonín Kinský, sázející na vrozený aristokratický šarm. Last but not least - Jaromíra Mílová, která kdysi měla vetší roli v seriálu Třetí patro, od té doby se z filmu a televize vytratila, ale v tomto filmu je nazpomenutelná jako věřná manželka Kinského, dodržující manželský slib - být s druhým v dobrém i zlém. Ve vlastním příběhu nejde o nekonečné tahanice s úřady, ale o sílu, kterou Bůh faráři Holému opakovaně dodává v trpělivosti, s jakou Holý bojuje o svůj kostel.

Rocky (1976)

Nejslavnější Stalloneho postava nejslavnějšího boxera všech dob. Rockyho dítě přichází na svět a film je nezapomenutelným zážitkem o zarputilém boxerovi, který dostal šanci, která se naskytne jednou za život. Na prvním díle je výjimečné, že Stallone nechal svého hrdinu splnit onen americký sen o možnosti vlastní pílí dosáhnout nebývalý úspěch a zároveň neztratí hlavu a nechá závěr vyznít realisticky - Rocky na body prohrává. Reálnost filmu pak podtrhuje syrové prostředí, ve kterém je příběh natáčen - špinavé, zapadlé ulice Philadelphie, zatuchlý Rockyho byt, místní mafie a celá kupa boxerů denně trénujících v zašpiněné tělocvičně neustále doufájících v životní šanci. Rocky nebojuje za sebe, Rocky bojuje za ně...

Rocky Balboa (2006)

Rocky je zpět. Po druhém až čtvrtém díle, který byl založen jen na zápasech a následném pátém pokusu o návrat k jedničce, se onen návrat pokusil Stalloneovi až pošesté. Měl jsem velké obavy, když jsem se doslechl, že šestý díl natáčí, ale byl jsem velmi příjemně překvapen. Z celého stominutového filmu se vlastnímu zápasu věnuje jen necelých 15 minut, zbytek filmu je nostalgické loučení se Stalloneho alter egem, dítětem, které si hýčkal. Rocky smutní nad zesnulou Adrianou, ale potká novou ženu, přesto film drží na hraně, nedozvíme se, jestli jde o nový vztah nebo - a to se mi jeví pravděpodobněji - jen přátelství, neboť Rocky je opět tím klukem z ulice, který nestrpí bezpráví. Nostalgicky sledujeme stále zarputilého Paulieho, který vždy při Rockym stál a držel jej nohama na zemi. A sebekriticky až tragikomicky na Rockyho pohlíží Stallone, když jej realisticky vykresluje jako zestárlého boxera, který než boxuje spíš vypráví historky o minulých zápasech. Jistě se mnohým může zdát komické, že v šedesáti Rocky boxuje, že je to nemožné. Ale je to opravdu nemožné? Je to jen příběh, příběh muže, který chtěl uspět svůj americký sen, dosáhl jej, ale během života pochopil, že než osobní úspěch je mír a klid v duši mezi nejbližšími. Rocky Balboa je vícenež důstojným rozloučením s nejslavnějším boxerem na světě. Dávám 5*, ale platí, že první díl byl nejlepší.:-)

Král komedie (1982)

První polovina filmu se mi jevila nudná, když Pupkin opakovaně chodil do TV studia, druhá polovina, když unesl Jerryho byla naprosto skvělá. Chápu, že první půle měla ukázat neobyčejnou trpělivost Pupkina nechat se odmítnout, než nastal onen zvrat a Pupkin přistoupil k ráznému řešení. Celému filmu dominuje De Nirův výkon, jemuž po celou dobu nezmizí z tváře přátelský úsměv a to i tehdy, když slečně Longové vysvětluje, že jejímu úsudku nedůvěřuje, či když jej vyvádí TV ochranka. Jestliže protahovaná první půle je vyvážena strhující druhou půlí, De Niro svým výkonem mne vede k tomu, že místo tří dávám čtyři.

Četa (1986)

Jeden z nejlepších protiválečných filmů. V tématice vietnamské války bezkonkurenčně nejlepší snímek, v němž Oliver Stone zúročil své vlastní zážitky. Podle mého názoru teprve tento film ukázal, jak to ve Vietnamu skutečně probíhalo. Své velké filmové role se výtečně zhostil tehdy mladý Charlie Sheen, jemuž sekundují Dafoe a Berenger. Pro mne jedna z nezapomenutelných scén je vpadnutí americké jednotky do vesnice, především pak scéna s jednonohým Vietnamcem. První z filmů, který zahájil očistu vietnamských veteránů před veřejností, zvláště závěrečná pasáž-monolog Sheena odlétajícícho ve vrtulníku jasně říká, že ve Vietnamu neměli USA co dělat a především že obětmi byli vždy řadoví vojáci, ať už stáli na jakékoliv straně.

Hoří, má panenko (1967)

FIlmová klasika, vedle prvního dílu Homolů další bravurní sonda do povahy malého českého člověka pro mne gradující scénou, kdy k hořícímu domu doveze vrchní limonády a pivo. FIlm je ukázkou toho, že na malém prostoru - jak místa děje, tak i filmové stopáži - lze vytvořit velký film. Forman prokázal svou schopnost na několika postavách charakterizovat jednání celé společnosti, což v podstatě dělá ve všech svých následujících filmech. Dokonalosti filmu pak pomáhají výtečné herecké výkony neherců v čele s Josefem Šebánkem.

Říše slunce (1987)

Jeden z nejlepších Spielbergových filmů, neprávem možná trošku zapomenutý snímek. Na malém prostoru zajateckého tábora Spielberg vypráví příběh o postupném seznamování dvou odlišných kultur a v případě hlavního hrdiny pochopení a rostoucího respektu vůči nepříteli. Filmu dominují herecké výkony Baleho a Malkoviche, přičemž zvláště Malkovich výborně sehrává postavu rozporuplně vnímané osoby.

Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989)

Ze všech dosavadních dílů považuji Křížovou výpravu za nejlepší. Spojuje dobrodružné prvky s akčními scénami a tématem tajemna, zde formou hledání Svatého grálu. Takto si představuji skutečný dobrodružný film, kdy kombinace výše zmíněných prvků a zasazení do exotických exteriérů vytváří pro diváka poutavou podívanou. Na filmu je viditelná chuť Spielberga a Lucase si hrát, popustit uzdu své fantazii.