American Crime Story (2016) (seriál)

V polovině 3. dílu mne to přestalo bavit a vypnul jsem to.

Americký chopper (2003) (pořad)

Nemohu si pomoci, ale u těch hádek otce a syna Teutula se perfektně pobavím, zároveň ukázka krásných mašin... ach, kdyby tak jednou starý pán nevrtal do mládeže a nechal je makat:-)))

Amistad (1997)

Neprávem opomíjený Spielbergův film, který klidně sbalí do kapsy jeho následující tvorbu. Je až s podivem, že tento režisér jednou za čas natočí monumentální historické fresky (V říši Slunce, Barva nachu), aby pak natočil slabší filmy typu Minority Report, či Válka světů (a buďme objektivní, ani E.T. není nic extra). Velmi sugestivní Amistad otevírá jednu z nejčernějších kapitol dějin USA a přestože otroctví v nich panovalo před rokem 1839, v němž se příběh odehrává, je tento rok až symbolický, že o sto let později lidstvo opět stálo před složitou otázkou lidských práv. Přitažlivosti filmu nepochybně prospívá Spielbergovo soustředění se na soudní stání a jeho atraktivita se promítá do celého snímka. Vrcholem je ale velmi sugestivní scéna cesty otroků z Afriky do USA. A znovu připomínám onu paralelu let 1839 a 1939 - nepřipomíná nám snad scéna z podpalubí i na palubě něco? Filmu rovněž pomáhá výborné herecké obsazení, Freeman svůj part hraje s výbornou citlivostí, Hopkins evidentně roli exprezidenta J.Q. Adamce si užívá a nepochybně velkým překvapením je Matthew McConaughey, kterého jsem dosud měl zaškatulkovaného jako hezouna z laciných komedií typu Jak přijít o kluka během 10 dnů. Výborná podívaná, 2,5 hodiny filmu uteče jak nic.

Anakonda 4: Cesta krve (2009) (TV film)

Náhodou jsem přepnul na HBO a ten film viděl (něco jsem u toho sepisoval, proto jsem to vydržel). Nevím proč, ale vzpomněl jsem si na třetí díl krokodýla Dundeeho, respektive jak tam zdůvodnili natáčení těch akčních propadáků. Nechápu, jak do toho filmu získali Johna Rhys-Daviese...

Andělé a démoni (2009)

Bavil jsem se více než u Šifry, ale to nemění nic na tom, že Brown píše triviální příběhy bez pořádného překvapení. Dobrá zábava na večer, ale mysteriózní thriller ten film opravdu není.

Andělé s ocelovým hlasem (2004)

Žádné velké umění, ale stojí za to shlédnout kvůli seznámení se cestou k volebnímu právu žen v USA. Překvapilo mne - tedy pokud jsem dobře hledal - že v českých zemích jsme Američany o rok předběhli.

Anděl Páně (2005)

Po dlouhé době pohádka, tak jak to bývalo za komančů. Vtipné, svižné, výborní herci v čele s Navrátilem a Trojanem.

Anděl Páně 2 (2016)

Bavil jsem se, byť mi Trojan přišel poněkud vyčpělý a film táhl hlavně Jiří Dvořák, ze kterého charisma teklo proudem. Rovněž výborný Bolek, který v tom účesu spolu s kníhem a svým vystupováním byl jak Jean Rochefort. Především ale shrnu, co mi vadilo a proč jsem nedal 5*: V rámci příběhu mi přišlo dost nelogické, proč anděl a čert na Zemi nevyužijí své nadpřirozené schopnosti (např. proč Petronel se plazí po sudech nahoru, když má křídla? proč Uriáš vystraší kluky plameným pohledem, aby pak připosraně utekl před Košťálem a zlodějským trojlístkem, ačkoliv se vývoji příběhu doslova nabízelo, aby této čtveřici s Petronelem pořádně zatopil a zároveň před ženskými hrdinkami odkopali svou pravou totožnost a tak posílili jejich víru v Boha a božskou spravedlnost). No a hlavně: proboha proč Lucie Bílá a Michal Horáček????? Tato absolutní herecká dřeva mezi herci byli jako pěst na oko, přece pouhá shoda křestního jména s některým ze světců není důvod je obsazovat (nota bene Lucii Bílou, respektive Hanu Zaňákovou). Zde jsem skutečně začal uvažovat o 3*, ale zachránila to Klára Issová jako dokonalý obraz Panny Marie...