ostravak30

ostravak30

Jakub Glofák

okres Ostrava
Spisovatel...


1 bod

Moje komentáře

od nejnovějšíchpodle abecedypodle hodnocenípodle roku vzniku filmu
<< předchozí 1 2 3 4 6 11 16 21
  • 19.3.2018  07:54

  Po shlédnutí tohoto filmu jsem uvažoval, zda jsem právě viděl něco geniálního, nebo šíleně příšerného, co se jako geniální tváří. Před finálním verdiktem je třeba vzít v potaz fakta. Samotné herecké výkony byly na hraně. Třeba Lenka Vlasáková je kvalitní herečka, ale přesto, když se stoickým klidem a zdánlivě bez zájmu oznamovala pasákovi, že ho miluje, nějak se tomu nedalo věřit na rozdíl od jejích slz ve vaně. Ani jinak perfektní herec Karel Roden nebyl ve své kůži. Hysterický hypochondrický maniak se mu evidentně nehrál moc dobře, protože hlavně když řval nebyl příliš uvěřitelný. To Miroslavu Hanušovi jsem věřil každé slovo, na roli se evidentně hodil perfektně. Jednotlivě poskládané příběhy by se spíše hodily jako samostatné epizody ne jako jeden ucelený film, to bylo trochu na škodu. Film skákal z jednoho na druhý a postupně se propadal hlouběji do propasti, kterou si ale sám vykopal. Ano, je to obraz dnešní doby. Přesně taková je. Hysterická, hypochondrická, plná bordelu. Ovšem film má spousty možností, jak ji zobrazit a tady se to nepovedlo zcela. Tři hvězdy, ale na hraně, spíše dvě a půl by bylo spravedlivé hodnocení.

  • 19.3.2018  07:45
  Protektor (2009)
  ****

  Přes příšernou hudbu, která splňuje parametry protivné jsem uložil za čtyři. Stojí za tím především kvalitní herecké výkony a celkem komplikovaný, přesto však jednoduše zobrazený příběh, který i díky střihu dostává spád. I scénář je jednoduše koncipovaný tak, aby mu divák snadno porozuměl. Ostatně v příběhu a jednotlivých postavách se divák snadno vyzná. Na český film až nečekaná kvalita, která snad trochu vysvětluje jednání některých jedinců a strach, který za jejich činy stál. Kdo ví, jak bychom jednali na jejich místě. Nebýt ale skutečně příšerné hudby, bylo by to za pět.

  • 12.3.2018  10:53

  Nemůžu jinak. Předchozí díl jsem hodnotil dvěma hvězdama a bohužel ani tentokrát své hodnocení nezvýším. Opravdu nelze na tomto filmu najít mnoho důvodů proč jej vidět. Zkrátka, když pominu herecké výkony, neboť se v tomto filmu jednalo většinou o české hvězdy, jediný plusový bod uděluji za hudbu. Několika scénám jsem se pousmál. Příběh je ve skrze banální, přesto by mohl slibovat zajímavější zápletku, ale tu nenabízí. Snímek je k uzoufání nudný, nic zajímavého se v něm neděje. A jehovisti byli silné kafe už i na mě. Nebyli vtipní, patrně měli být, spíše trapní. Další film, který sice můžete jednou shlédnout, ale jen proto, abyste si udělali čárku. Nových důvodů proč sledování zopakovat opravdu mnoho nenajdete. Spíš žádný.

  • 12.3.2018  06:44
  Bába z ledu (2017)
  ***

  Nemůžu si pomoct, ale jestliže tenhle film získal Českého lva a jak už to tak bývá jako největší favorit i většinu lvů, pak s českou kinematografií není něco v pořádku, anebo ještě hůř nebylo pořádně z čeho vybírat. A to jsem se i dočetl, že byl doporučen na nejlepší zahraniční film na Oskary. Ne, nebyl to podprůměrný film, ale ani nadprůměrný. Na stejné úrovni bych pak hodnotil kupříkladu Po strništi bos, který ale neuspěl. Jistě, Zuzana Kronerová byla nadprůměrná, Pavel Nový byl také kvalitní, ale příběh sám stojí na dost vratkých základech. Seznámit se s otužilcem, ponořit se do hloubky ledové vody a změnit svůj život a přístup k synům, bylo sice nápadité, ale na celovečerák to jaksi nestačí, jak se v plné míře ukázalo. Bohdan Sláma točí takové filmy ze současnosti a bohužel jsou odrazem aktuální doby. Lidé mladí, co si neporadí sami se sebou si neporadí ani s citovými vztahy, ani s těmi rodičovskými, za to jsou ochotni neustále rodiče využívat a pokud si sami najdou nějakou zábavu a neotročí pro ně, je oheň na střeše. Mezitím si děti hrají s elektronickými přístroji a jaksi nevnímají okolní svět. Z tohoto pohledu je film kvalitní, nicméně nezobrazuje vlastně nic nového a spíše to, co již bylo zobrazeno mnohokrát a mnohokrát ještě asi bude, ovšem to odráží současnou filmografii nejen u nás, ale i ve světě. Z pohledu uměleckého film na tři hvězdy, který má pomalejší náběh a roztápí se ve vlastní průměrnosti.

  • 12.3.2018  06:24

  Pohádky pro Emu jsou taková moderní pohádka pro dospělé, možná i pro rodiny, s dobrým koncem. Ona vůbec ta Vánoční atmosféra tomu všemu ještě přispívá. Příběh sám o sobě je postavený především na úřednickém šimlu. Je více než průkazný a zobrazující, jak to v dnešní době s úředníky je. Ostatně sama postava V. Cibulkové jasně říká: "Já nemůže dělat, jak to cítím já, ale co mi nařizuje zákon." Velký problém dnešní doby. Sbližování tří cizích lidí je ale kouzelné, v atmosféře Vánoc ještě vím víc. na druhé straně mi připadá, že se Ema až moc rychle vyrovnala se smrtí matky a přijala novou situaci, ale každé dítě je jiné a vypořádává se se svými pocity jinak. Místy byl snímek i úsměvný a mě rozhodně nenudil. Jak výkony obou hlavních hrdinů potěší, tak hlavně výkon malé Emy Švábenské je potěšující vzhledem k jejímu věku a první zkušenosti. O Anně Geislerové jsem několikrát psal, že ji zkrátka nepovažuji za příliš kvalitní herečku, a není mnoho filmů, kde by mě její herecký výkon zaujal, tady ovšem mě přesvědčila. Na druhé straně se budu opakovat, že O. Vetchý patří bezesporu k našim nejlepším hercům, ovšem připadlo mi, že mu ta role příliš nesedla. Jeho výkon nebyl špatný, můj osobní pocit je, že se na tu roli nehodil a nepobral jsem jej po celý film - kdo ví, čím to bylo. Pohádka s dobrým koncem potěší. Ve skutečném životě je dobrých konců málo a hlavně jich nikdy není dost. A i my ostatní, kteří ve svých životech ty dobré konce příliš často nemáme občas nějakou takovou, dobře koukatelnou a pohodovou, místy i dojemnou pohádku potřebujeme.

  • 11.3.2018  09:40

  Češi umí komedie nejlépe, to bezpochyby. Romantické komedie mě však přece jen přišli jako dílo převážně americké a Česku poněkud vzdálené. A ono ejhle - podařilo se. Cílem komedie je především, aby se divák zasmál, předpokládám. Jinak totiž nevím, proč by někdo dělal komedii, když ne pro smích těch, pro které tvoří. A tahle komedie je velmi kvalitní. A to nemám americké romantické komedie moc v lásce, protože se opakují. Tvůrci ale v tomhle filmu diváka nelakují. Všichni ví, že na konci to tito dva dají dohromady, tak proč dělat půlku filmu, že ne? Naopak, na sbližování postavili velkou část zápletky, ale i humoru. Protože je jasné, že ženy a muži jsou jiní, ale postavit vedle sebe ještě typickou měšťáckou zmalovanou babu a typického řízka z vesnice napadlo jistě mnoho tvůrců, ale žádnému se to nepodařilo tak jednoduchým a přesto ne laciným, ale za to vtipným způsobem zobrazit. K vysokému hodnocení se přidávám i kvůli Petře Hřebíčkové, kterou mám v oblibě a O. Vetchému, který je bezpochyby jedním z nejlepších českých herců. K tomu přidejme trochu Táborského, také kvalitka a plnou dávku humoru a já se vážně smál. Žádná nenucená romantika, ta byla až v závěru a vylezla z toho nadmíru dobrá komedie. Tak bych jen vzkázal českým tvůrcům, že takhle se to dělá a proč hledat složitosti tam, kde nejsou?

  • 11.3.2018  09:32

  Miluju filmy pánů Svěráků. Bohužel tento snímek je zatím z jejich tvorby asi nejslabší. Film popisuje další z dětských útrap malého Z. Svěráka. Znovu mu nechybí Svěrákovská poetika a snadné, až naivně úsměvné vidění světa. Zkrátka, Svěrákovci vždy točili a vždy točit budou něžné filmy. Nechybí herecké hvězdy a proto skvělé výkony, neboť Svěrák je již pojem, ale tentokrát příběh přeci jen trochu pokulhává. V Obecné škole to nahrazoval humor a té něhy bylo přeci jen trochu víc. Jako by vás k sobě do měkké náruče přivinula maminka. Zde bych použil stejné přirovnání akorát s tím rozdílem, že maminka je poněkud starší a to přivinutí již není tak něžné. Humoru je méně a není tak kvalitní a jednotlivé příhody malého Edy Součka jsou za sebou zkrátka nějak poskládány jako epizody seriálu. V určitých mezích pak na sebe navazují, ale pořád to na nic víc nestačí. Škoda, myslel jsem si trochu na Českého lva s tímto filmem. Tak už budu jen doufat, že oproti tvrzení pánů Svěráků tohle nebyl poslední film a ten skutečně poslední bude zase okořeněn lvem a kdo ví...třeba se opět dostane i na Oskary. Zkrátka, film mě nenadchnul ani nezklamal. Ale mě filmy Svěráků nikdy zklamat nemohou a protože to vím, tak do každého jdu s nadšením a bez obav.

  • 11.3.2018  08:24

  Já tady asi budu vcelku stručný, protože není moc co hodnotit. Mě film připadá spíše jako tragikomedie. Je to snímek spíše místy smutný až děsivě. Když si vezmu, že tak dneska žije mnoho mužů a zdaleka nejen na vesnici, ale už i ve městech a v nastupující generaci to bude ještě významnější číslo. Scénář je poněkud jednoduchý, asi tvůrci počítají s tím, že se přece jedná o lid z venkova a tak mohou mluvit za každou cenu sprostě, jednoduše a bavit se v prostých větách. Už to bylo pode mnou zmíněno, že některé postavy mizí a divák se jen dozví, co se jim stalo pomocí opakované věty: "Ty to nevíš?" Film samotný nemá děj, směřuje od jasného počátku do naprosto jasného konce. Ještě je třeba zmínit osobu J. Koháka. Když se na něj podíváte, tak jen on osobně je úsměvný. Není to nikterak velký herec, ale na druhé straně svým hereckým působením působí docela přesvědčivě, protože je přirozený. Osobně se přikláním k tomu, že ač jsem se párkrát pousmál, tak za hudbu, která se mi líbila, a za film, který osobně budu brát jako tragikomedii si tři hvězdy zaslouží. Pakliže by si ale snímek opravu trval na komedii jsou tam dvě jak vyšité. Tomáš Vorel ať se na mě nezlobí, ale komedie mu prostě nejdou a tohle beru jen jako jeden z mnoha dalších pokusů.

  • 11.3.2018  06:37
  Vybíjená (2004)
  ***

  Další z výjimečných případů, kdy se s většinou neshodnu. Film Vybíjená balancuje na velmi tenké hranici naprosté podprůměrnosti a nezábavnosti. Vůbec mě nepřesvědčil scénář, který je silně podprůměrný. Navíc Vince Vaughna nepovažuji za nějakého kvalitního herce a upřímně se mi líbil snad jen v Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny. Neexceluje ani Ben Stiller, ale protože vím, že je to skvělý herec, tak si myslím, že to je právě nepovedeným scénářem. Zaangažování Davida Hasselhoffa či Chucka Norrise je sice věc zajímavá nicméně pouze propagační. Nepovedla se hudba, příběh je strašně chabý a upřímně jsem našel pouze několik věcí, kterým bylo možno se zasmát. Ostatní spíše působilo jako poněkud trapný pokus o humor. Pár věcí jsem tam ale k zasmání našel, k tomu krásná a sympatická Christine Taylor a jsou z toho tři hvězdy. Ale že se jedná o komedii balancující na hraně podpůrměrnosti...na tom trvám!

  • 11.3.2018  06:18

  Předčítač je skvělý film, který staví především na vynikajícím hereckém výkonu Kate Winslet. Ostatní herecké výkony byly také kvalitní. Navíc sedne i scénář. Příběh je založen na tom, jak moc lze někoho vinit ze zločinů, které spáchal za druhé světové války, když odmítnutí by znamenalo jeho smrt. Na straně druhé, postava K. Winslet pracovala až a s fanatickým smyslem pro odpovědnost a zřejmě nikdy zcela nepochopila, co udělala. Jak se má takový mladý člověk vyrovnat s láskou ke člověku, který je za něco podobného odpovědný? Podobnou věc řešila právě Lída Baarová. No a jako chlap pak musím ocenit stále krásnou Kate nahou. Co se ale nepovedlo byla proměna mladíka na Ralpha Fiennese. Naopak masky na K. W. se povedly na výbornou. Společně s jejím hereckým výkonem a hudbou se můžeme bavit o solidních čtyřech hvězdách, ke kterému si musíme ještě připočíst silný příběh a dilema, které nás ani po tolika letech od války nepřestalo hryzat do srdcí.

  • 10.3.2018  15:57
  Prometheus (2012)
  ****

  Předem bych rád upozornil, že hodnotím poté, co jsem již shlédl film Vetřelec: Covenant a to před tímto filmem. Abych jej dokonale pochopil, pustil jsem si snímek Prometheus. Každopádně debaty o Vetřelci a propojení těchto nových filmů se slavnou sérií mi připadají poněkud podivné, ač to spojení je v obou filmech zjevné. Ačkoli poněkud komplikované, smím-li říct. Na druhé straně to skalním fanouškům Vetřelce mnohé vysvětluje. Já hodnotím kladně především kvalitní herecké výkony a hudbu. Samozřejmě efekty vypadaly opravdu efektně a zdařile. Samotný příběh jde trochu na vrub klasické umíračce, kdy prostě umírá jeden hrdina po druhém v pořadí celkem logickém. Od nejméně důležitého až po nejdůležitějšího. Ovšem vymyslet příběh našich stvořitelů, vzhled lodí, důmyslný systém, kterým si naši stvořitelé pomáhali a vůbec zajímavý a nápaditý konec...jo, to oceňuji. U sci-fi, vzhledem k tomu, že se jich momentálně točí kvanta, což ve 21. století s tím, jak jde technika dopředu a co všechno chce člověk především o vesmíru vědět, ale také kolik nových otázek se s tím pojí, je důležitá právě originalita a efekty. Obojí je na vysoké úrovni a proto se odliším od celkového hodnocení příběhu, který se odehrává na pár metrech a je trochu slabší. Čtyři hvězdy za to, co by měl sci-fi snímek mít a že je to silnější než to, na čem pokulhává.

  • 10.3.2018  11:33

  Mě rozhodně Vetřelec nezklamal. Ano, chyběla mi Ripleyová, ta prostě k Vetřleci patří. Navíc přiznávám, že jsem neviděl Prometheus, takže navázanosti nerozumím. Ostatně, zmíněný film asi s Vetřelcem nemá vůbec nic společného. No, udělali z toho tvůrci trošku chaos, což mi stahuje hvězdičku k zemi. Každopádně po bílých zrůdách, které klasického vetřelce připomínaly jen vzdáleně se ten pravý, klasický přeci jen objevil. Nutno dodat, že příběh není nudný a je i zajímavě vypointovaný a to včetně na jednu stranu očekávaného, na druhou překvapivého konce. Zatímco schéma nové planety se velmi povedlo, triky v některých chvílích už byly mírně přehnané. Určitě nebudu tvrdit, že Vetřelec zklamal a takto nízké hodnocení si nejspíš nezaslouží, přeci jen bych mu ještě pár procent připálil, ale ruku na srdce, klasického Vetřelce to prostě nenahradí, a ač se o to film ani nesnaží, prostě klasika je klasika.

  • 8.3.2018  09:25

  Je mi jasné, že snímek Bláznivá dovolená bude nejspíš nejlépe hodnoceným a i nejkvalitnějším dílem ze všech dovolených, které poté byly natočeny. Ostatně, já před tímto dílem shlédl film Bláznivá dovolená v Evropě. Tenhle se mi líbil podstatně víc. Na dnešní dobu je to úsměvné poněkud méně, ale stále jsou zde vtipy, které fungují. Navíc zde docela vtipně funguje i scénář, s čím mají Američané většinou trochu problém, aby se jejich vtipům Evropané smáli. Tady to ale jde správným směrem. Film navíc využívá klasických momentů, které na dovolené zažije alespoň jednou každý. Ztratit se, mrtvý člen rodiny v autě a pak trochu bizarní černý humor, mrtvý pes vláčený za autem, což asi jen tak někdo nezažije. Každopádně pořád je to kvalitní komedie i do dnešních časů. Kvalitně pak hodnotím i hudbu. Já si navíc užil zobrazení krás různých koutů Ameriky včetně Grand Caňonu. Ale upřímně...víckrát asi tuhle dovolenou již neabsolvuji. A to ani díky krásné Jane Krakowski a polonahé Beverly D'Angelo.

  • 8.3.2018  09:17

  Bohdan Sláma má skvělé filmy. Tento mezi ně ale nepatří. Nejsem si tak úplně jist, zda by mu venkov za tento film poděkoval. Jistě, drby se tam nesou rychleji než vzduch, každý každému vidí do talíře, ale udělat z venkovanů neschopné balíky, z holek věčné kur.y a z děcek uřvané parchanty? Ne, za tohle zobrazení venkova vám na venkově metály neudělí přestože to tak klidně někde fungovat může. Na první pohled zápletka jasná. Nově příchozí inženýr rozvíří klidné vody vesnice. Ale...na pohled druhý se ve filmu vlastně nic neodehrává a včely nejsou tak divoké, ale spíše jemné a klidné jako beránci na nebesích. Film působí autenticky neboť v něm hraje celá řada neherců, ale to je tak asi jeho jediný skutečný klad. Podle mě nefunguje dost dobře scénář a hlavně hudba. Ta mě přišla již po pár desítkách minut neskutečně protivná. Na druhé straně se snímek může pyšnit kvalitními hereckými výkony a to napříč všemi postavami. Ostatně, bylo zde mnoho kvalitních herců. Jako nezvyklý pohled na jednu nezvyklou vesnici, která po odjezdu inženýra bude nejspíš fungovat tak, jak fungovala do jeho příjezdu, je to zajímavá sonda. Sice nepravdivá, ale místy, ovšem opravdu jen místy, úsměvná.

  • 7.3.2018  16:05

  Já znám tento film ze dvou důvodů. První je, že jsme doma měli knihu přesně tohoto příběhu, kterou jsem si po přečtení zamiloval. Bohužel jsem nikdy neměl možnost číst další díly. Druhý, že jsem jako dítě miloval britský seriál, který se svého času na ČT vysílal. Moc mě mrzí, že jej již pak nikdy nereprízovali. Každopádně v době Harry Potterů a Pánu Prstenů mě napadlo, proč nikdo nenatočí tohle, když fantasy tak letí? A vida, někdo to natočil. Harry Potter i Pán Prstenů se od adaptace lišili, ač ne příliš, ale přesto pro diváka zajímavým způsobem. Čekal jsem něco podobného i od Letopisů Narnie. Jako příběh, který jsem miloval, jej budu milovat i přesto, že musím upřímně říct, že se film tolik nepovedl. Na 143 minut by mohl být rozhodně dramatičtější a napínavější. To skutečné drama ale přijde až v závěru. Nebýt toho, že bobr je vcelku vtipný, nebyl by zde zastoupen ani humor. Dalším plusem je to, že jsem Čech a potěšilo mě natáčení v Česku. Pokus udělat z Narnie třetí fantasy velkofilm po již zmíněných se bohužel příliš nepovedl. A to i pro nepřesvědčivé herecké výkony. I závěrečná bitva postrádá to správné napětí a velkolepost. Zaujala mě ta krása Čech a Nového Zélandu a pak hudba, která se velmi povedla. Příběh je ale proveden chabě a nezajímavě. Škoda...

  • 7.3.2018  11:35
  Klec (TV film) (1974)
  **

  Taková nenápadná povídka, kterou oživí hlavně děti V. Menšíka. Jinak je to ale spíš ta nudnější a méně zajímavější povídka. Ostatně, jestli se opravdu stala, tak byla možná snad jen za socialismu. Úsměvný je až závěr s nápisem na uniformě. Nicméně to, že se někdo vlezl do dětské postýlky a ještě pak vysílal zprávy SOS činí povídku ještě víc trapnější. Myslím, že tvůrci právě vzhledem k povaze povídky dobře věděli, proč do ní obsazovali Vladimíra Menšíka.

  • 3.3.2018  15:29
  Oběti: Svědek (TV film) (2001)
  ***

  Film mnoho let starý a mnoho let také aktuální. Herecké výkony nebudu komentovat. Byly kvalitní a nevím, zda se reálně jednalo o návrat Jaromíra Hanzlíka, nicméně i on mě přesvědčil. Příběh není nudný a když pomineme trochu naivní závěr, kdy si postava J. H. nevsadí a zrovna jí vyjdou její čísla, pak sledujeme celkem zajímavý děj, kdy diváka především zajímá, jak se pracovitý muž dostane na ulici a jak s tím vším souvisí to, že byl svědkem. A dozví se, že nijak. Tedy nijak zásadně. V první řadě si za to může sám. Tvůrci se sice snaží dostat to trochu do souvislosti, ale podle mě marně. Samozřejmě, že přijít o práci může v pokročilém věku každý. Ovšem, v době, kdy tohle píšu je situace zase jiná a i lidé pokročilého věku si práci v současnosti najdou snadno. Tak jako tak, jak si útočníci v našem státě libují a svědci či oběti trpí i dlouho po útocích, ukazuje film kvalitně. A bohužel to je celosvětový problém nejen český, tím jsem si jistý. Zkrátka, film mě nenudil, ale jistá trpkost v příběhu, že kdyby hl. postava nesvědčila, mohla se mít líp, se nedá z filmu nevidět. Takže tedy "jen" tři hvězdy.

  • 1.3.2018  09:03

  Myslím, že u jednoho z legendárních dílů Růžového pantera můžu být stručný. Komisař Clouseau zkrátka nikdy nezklame. Velká porce zábavy, legendární hudba a to nemyslím jen tu úvodní, a perfektní dávka vcelku jednoduchých vtipů, které zaručeně rozesmějí. Například: "Kouše váš pes?" "Ne." "Ale vždyť jste říkal, že váš pes nekouše." "Tohle není můj pes." Jak banální a přesto zábavné může být jen překonání hradeb dokáže inspektor v relativně delší scéně, která se neomrzí. A takových je celá řada. K tomu opět krásné ženy a zajímavá zápletka. Ani ve čtvrtém dílu tvůrci neztratili nic ze svého vtipu a nápadů.

  • 28.2.2018  19:39

  Jsem muž a jako takový se rád dívám na komedie a přestože jsem muž, rád se podívám i na romantické komedie. Ovšem zde tvůrci šlápli tak trochu vedle. Tak si to vezmeme od začátku. Muž, kterému rozhlasová moderátorka zruší vztah, se rozhodne pro pomstu. Ta je ovšem tak banální, že to je snad možné jen v USA. Anebo tento způsob svědčí jen o tom, jak slabé jsou systémy amerických úřadů, kdo ví, nicméně trapnější způsob si už hasič vybrat nemohl. Tomu zprvu poněkud vadí, že mu moderátorka zničila vztah, ale jak už to tak chodí, místo, aby ji nenáviděl, zamiluje se. Stejné je to však i opačně. Poradkyně v partnerských vztazích se má vdávat, ale i když jí to hasič značně komplikuje, ona se na něj nezlobí, ba naopak, zamiluje se. A konec? Tam už tvůrci řádně přestřelili. Snoubenec Colin F. se snoubenky vzdá v den svatby. Tvůrcům lze odpustit jen z důvodu kvalitního výkonu Umy Thurman a Colina Firtha, naopak výkon J. D. Morgana se mi moc nepáčil. Romantické dámy tak nejspíš budou nadšené, je to klasická pohádka pro dospělé, kterou lze pánům doporučit jen v případě, že by chtěli být poučeni o tom, jaké pořady nemají nechat své přítelkyně poslouchat a jaké knihy by jim měli vyhodit z oken.

  • 28.2.2018  15:45

  Už první věty filmu jasně naznačují, že jej nemohl napsat nikdo jiný než Halina Pawlowská. S ironií sobě vlastní popisuje svůj život ústy skvělé Ivany Chýlkové, jejíž výkon mě vedle Franciszeka Pieczka zaujal nejvíc. Přiznávám, že ostatní herecké výkony mě toliko nezaujaly, ale tihle dva ano. A pak samozřejmě scénář, na kterém se podílela autorka sama, takže to ani nemohlo dopadnout jinak. Ironické poznámky jsou v podstatě to hlavní co pobaví. Neboť mnoho situací zná ze svého života hodně lidí, ale jen H. P. je dokáže popsat takovým způsobem. Spolu s hudbou, podivínskou rodinou, a ještě podivínštějším otcem se pak jedná, když už nic jiného, o zábavný snímek.

  • 28.2.2018  13:46
  Mafiánky (2002)
  **

  Mafiánky je bohužel dost nudný a nezáživný film a nic na tom nemění ani fakt, že Mariah Carey zde ještě vypadá dobře a stejně dobře i hraje. Zásadní drama se odehrává až v poslední půlhodině, tedy v závěrečné třetině filmu. První dvě třetiny jsou více méně slabé. Navíc je konec až hodně filmový a nereálný. Také závěrečná přestřelka je z mého pohledu - a samozřejmě se můžu mýlit, doslova přestřelená. Na tomto filmu opravdu není nic, co by stálo za vícero podívání. U M. Carey snad lze jen pochopit to, že si prostě chtěla odskočit od zpívání, jiný důvod proč vzala roli nenalézám.

  • 28.2.2018  13:25
  Modrý pták (TV film) (2004)
  ***

  Holandský snímek je myslím především ze dvou důvodů. Prvním je téma filmu - dospívání a šikana, druhým pak výkon hlavní představitelky. Nutné je začít tím druhým, protože tam lze být stručný - byl vynikající. Měla zahrát podivínkou, nezačleněnou dívku a zahrála ji. Většina filmů o dětství či pubertě většinou přiměje dospělé nostalgicky zavzpomínat a připomenout si, jak by se do těch časů chtěl vrátit. Vždyť kolik dospělých už prohodilo, že dětství či puberta je skvělý čas, protože dospívající vlastně nemají žádné starosti. Tenhle film však ukazuje i odvrácenou stránku puberty. Nepochopení rodičů, šikana, odloučení od skupiny ve škole, sourozenci aj. A ukazuje to vcelku decentně, poeticky s výhledem na moře. Mám-li být ale upřímný, není jen tím, o čem film pojednává, jedno shlédnutí mi bohatě stačí.

  • 28.2.2018  11:45
  Masaryk (2016)
  ***

  U životopisných filmů mě v první řadě zajímá jediná věc, na kolik jsou pravdivé. Kolik je zkrátka pravdy v tomto filmu a kolik si vymysleli tvůrci. Nejspíš se to jen tak nedozvíme, ale film je to kvalitní. Tvoří ho především velmi kvalitní herecké výkony, které zcela správně stojí i na zahraničních hercích a dodávají filmu na velikosti. Důležitý je ale Karel Roden, který se své role zhostil na výbornou a potěšil mě svým filmovým návratem i Oldřich Kaiser. Já osobně hodnotím kladně především hudbu a jako správný muž krásné prvorepublikové ženy. Z uměleckého a především z historického hlediska je film nesmírně důležitý. Nevím z čeho tvůrci vycházeli při tvorbě postavy Edvarda Beneše, ale pakliže jsou všechny jeho myšlenky ve filmu pravdivé, pomohl mi snímek tohoto zatracovaného prezidenta konečně pochopit a změnit na něj názor. Nicméně je důležité zmínit, že v Zajímavosti se píše, že český historik Petr Koura se na filmu odmítl podílet poté, co si přečetl scénář a také, že zatímco v Masarykovi 16.3. 39 je Jan připoután k posteli ve skutečnosti ten den přednášel. Takže s tou historickou pravdou, kterou nám tvůrci předkládají to nebude tak žhavé. A to mi vadí. Když někdo točí film o existující bytosti, ač je dávno po smrti, měl by točit dle pravdy a ne dle výmyslů. A další, co považuji za neuvěřitelné je, že Jan Masaryk má film a mnohem důležitější postava českých dějin - jeho otec na svůj velkofilm stále čeká. Pro tyhle dva důvody jen tři hvězdy, i když umělecky by si snímek zasloužil o hvězdičku víc.

  • 28.2.2018  11:32

  Typický film Jiřího Menzela, ze kterého poetické momenty stříkají na všechny strany. A zároveň typický příběh Vladislava Vančury. Musím se přiznat, že i přes skvělé herecké obsazení i výkony mě samotný snímek příliš nezaujal. Má vtip, bohužel jen místy, a celkově mě od Jiřího Menzela zaujali jiné filmy víc. Stejně tak i jiné příběhy Vladislava Vančury. Na druhé straně, dobu první republiky miluji a takovýto poetický návrat rozhodně není k zahození.

  • 28.2.2018  11:28

  Filmu dominuje především příšerný scénář, jehož příšernost ještě doplňují hluché místa po každé větě a na 110 minutový film je jich gigantické množství. Samotný děj je pak neskonale nudný. Přitom zápletka by mohla slibovat napínavou a dokonce snad i místy dramatickou podívanou. Já ale nechápu, proč je film takto dlouhý. Dal by se pohodlně zkrátit o celou řadu zbytečných míst a tím poněkud zdramatizovat. Takhle jej tvůrci natahují seč mohou, přitom z něj ale udělali neskutečně nezáživnou podívanou. Jediné, co stojí za zmínku alespoň trochu je hudba, která má ale lepší, bohužel však i horší momenty. Každopádně poslouchat se dá. Herecké výkony také nestojí za mnoho, tím spíš, že o většině herců toho moc nezjistíte, člověk se až diví, jak se svým povoláním mohou uživit. Plusovým bodem je pak konec, který je překvapivý. Další z celé řady amerických konců tak nečekejte. Zároveň ale nečekejte ani moc dobrý film. Podprůměrný je to správné slovo.

  • 20.2.2018  10:21

  Film Lída Baarová byl hodně očekávaný a i já jsem se na něj těšil. Řekněme, že po herecké stránce nezklamal. Pak následuje ale hodně...ale. Mě osobně například nezaujala hudba, ač se na ni podíleli přední odborníci. Možná, že příliš kvality někdy škodí. Stejné to bylo i se scénářem, který sice působil jednoduše, ve skutečnosti byl ale vskutku složitý. Tady nicméně je nutno dodat, že to tvůrci neměli jednoduché. Zkombinovat složitost doby s pražskou, německou a obecně nacistickou mluvou, nebyl jednoduchý úkol. Mám pocit, že se ho zhostili ve skrze důstojně. Je to jeden z dalších velkofilmů, podobně jako třeba Masaryk, který Česku rozhodně jen prospěje, i když v kinech nebude trhat rekordy. Podobně jako třeba v televizi seriál Bohéma. Každopádně film sledujete kus za kusem, jako by vám v restauraci předkládali jednotlivé porce. Ještě jednu nedojíte a už vám podstrkují další chod. Je to i způsobem vyprávění, který si na starost vzala stará Lída Baarová, zahořklá a žijící v Salzburgu. To pravé vysvětlení jejího chování i všech dalších věcí okolo najde člověk spíše v její knize. Za to, že ho nenajde ve filmu mohou tvůrci především díky tomu, že ne všechny fakta ve snímku jsou pravdivá. A že jen zrnko vysvětlení v něm poskytuje ta největší hrdinka - Lída Baarová.

  • 20.2.2018  09:53
  Učitelka (2016)
  ***

  Nemůžu si pomoct, ale tenhle snímek patří do kategorie nenadchne-neurazí. I přes vynikající herecký výkon hlavní hrdinky a v počátku docela zajímavou zápletku vše postupně upadá, točí se v bludném kruhu a divák tak čeká spíš na to, jak to vše dopadne. Film je zajímavý hlavně tím, že se jedná o skutečnou událost a pak také skutečností, že být součástí KSČ a mít konexe něco znamenalo prakticky v každém oboru. Nelze říct, že by snímek byl nezáživný, ale jednotlivé manipulace učitelky byly vlastně jedny a totéž pořád dokola. A dramatičnost nezvýší ani průběžná schůzka rodičů na které si vyměňují tehdejší socialistické názory. Pro naši mladou generaci je to zase o to zajímavější, že se můžeme podívat, jak se tehdy vyvážely do Ruska nejen koláče. Snímek více přínosný než v celkovém kontextu zajímavý.

  • 19.2.2018  22:15
  Mládí (2015)
  ****

  Tak tohle můžu. Vynikající legenda britského filmového průmyslu Michael Caine a další vynikající herec Harvey Keitel ve filmu, kde společně hodnotí uplynulý život, vzpomínají na to, co již dávno zapomněli a hlavně pozorují vše okolo. Se suchým humorem sobě vlastním a humorem i místy černým, s krásnou přírodou v zádech a ještě krásnějšími ženami okolo jde to vše tak nějak samo. Když přičtu plusové body za Rachel Weisz, kterou mám hrozně rád a další krásné ženy jsem si přišel na své. Téměř z každé minuty na vás doslova stříká moudrost staříků, kteří nejen od pohledu, ale i od chvíle, kdy promluví, naprosto jasně vypadají, že o životě ví když ne všechno, tak hodně. Ne, není to film, který by měl spád a drtil vás divokým průběhem. Film má stejnou rychlost jako je ta, kterou mají dva hlavní hrdinové, když se prochází. O to víc vás nabije životem jako takovým, energií žití a dodá vám pocit, že i v osmdesáti lze něco prožít. Ano, lehko se to říká, když oba dědci sedí ve švýcarských Alpách v luxusním středisku, ale v tom případě si nutno pustit film znovu. Oba totiž jen poposedávají, procházejí se a vcelku jsou připraveni na smrt v očekávání, že nic zajímavého už je nepotká. A takové pocity můžete zažít kdekoli, nejen s Miss Universe v bazénu.

  • 19.2.2018  22:04
  Vzteklina (TV seriál) (2018)
  ****

  Mezi současnými seriály je Vzteklina rozhodně oživení a živá voda současné zmírající tvorby. Celkově kladně hodnotím především to nejdůležitější a to je děj, napínavý téměř do poslední minuty. Mírnou nevýhodou je místy ztrácení se v ději, přesněji řečeno ve jménech, datech, kdo s kým, kdo na koho co věděl, kdo koho za co nenáviděl a podobně. Čím víc se odkrývá z minulosti a divák toho ví, tím víc se do všeho zamotává. Příjemné byly herecké výkony. Ovšem níže bych hodnotil hudbu a především bych řekl, že seriálu by možná slušelo celkově pět dílů. Bylo hodně vidět, jak tvůrci seriál natahují seč můžou. Tak jako tak, skončím úvodem. Mezi současnou často nezáživnou a opakující se tvorbou je to velké oživení. Nakolik ale seriál bude úspěšný i v reprízách, když pointa již bude známá, ukáže čas.

  • 19.2.2018  21:54
  Regina (2001)
  *

  Ne se všemi hodnoceními na zdejší stránce se dá souhlasit, ale 19 % je bohužel zcela zasloužených. Úplně první, co tahá za uši je scénář. Ani hlavní dospělá role matky, jejíž představitelka je velmi sympatická, pak nevylepšuje celkový obraz hereckých výkonů a pokud tohle má být muzikál, jako že se tak tento film tváří, ptám se, kde je nějaká kvalitní hudba. Většinou se jedná spíše o velmi trapné popěvky, které s kvalitní hudbou nemají nic společného. Rozumím tomu, že když se jedná o komedii, nebo alespoň pokus o ni, musí islandští policisté vypadat jako naprostí idioti, ale jinak je jednání většiny postav nelogické a nedává smysl. Závěr filmu je pak navíc horší než celý film sám, myslím tedy ten závěr s naháněním zločinců a jejich chycením do sítě. Při sledování filmů podobných kvalit mě napadá pořád totéž: "Kde berou tvůrci peníze na podobné počiny?" Protože jestliže někdo má zbytečné prostředky na něco takového, měl by je okamžitě a povinně věnovat raději na charitu. A hlavně by mě zajímalo, kde se takové peníze shánějí, neboť v tom případě chci obdobným způsobem sehnat money taky. Nápadů na filmy mám víc než dost.

<< předchozí 1 2 3 4 6 11 16 21
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace