Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Pohádka
  • Animovaný

Recenze (6 932)

Marlene (2000)

Marlene Dietrich ještě neznámá, rozhodně ne po celém světě se teprve dostává na výslunní. A když se jí to povede, jejím cílem je si život užít ve všech jeho podobách. Netuším jak přesný je tento životopisný snímek. Jen vím, že mi Marlen přeci jen představil jinak než jsem čekal. Žena, která si sice užívala jak s muži tak se ženami, ale též citlivá, toužící po lásce a nasávající úspěch a vše, co s ním souvisí. Vždyť se slušně chovala i k lidem okolo, ke sloužícím, ke štábu. Hvězdné manýry nechávala stranou... A odolala nacistům, kteří by jí jistě v Německu vytvořili takové podmínky, že by směle konkurovali Hollywoodu, což oceňuji. Takto ji vidím po tomto snímku. Katja Flint ji ztvárnila výborně, podoba tam byla. Přesto mi něco říká, že by si zasloužila pořádný velkofilm, který by ji vykreslil ještě lépe.

plakát

Rána pod pás (1981) (TV film)

V každé době existují nějací opuštění starci a babky, které dožívají samy, bez přátel, bez rodin. Ti se pak stávají snadnou kořistí podvodníků, protože to hlavní co potřebují je věnovaný čas a zájem. Nejsou schopni, nebo možná ani nechtějí odhalit původní zájem takových lidí o jejich osobu. Melíšek nejspíš od počátku tuší oč jde, ale má jeho majetek přijít nazmar? Je rád, že se o něj někdo postará a věnuje mu svůj čas. Proč ne, drama se zajímavě vyvíjí, ale konec mi přijde hodně, hodně naivní a nevěrohodný.

plakát

Karel Gott ve Slaném (1978) (pořad)

Ján Roháč tyhle typy pořadů uměl což dokázal mnohokrát. V pořadu zazní celá řada dnes již klasických a legendárních hitů a oživí ho i scénka s Felixem Holzmannem. Naopak krom imitace Aleše Ulma mi ty ostatní přišly dost nepovedené. Z dnešního pohledu působí prazvláštně i situce, tehdy ve Slaném (a nevím jak je to dnes) zcela běžná, že řada diváků, či spíše divaček celý pořad prostála.

Jan Žižka (1955)

Otakar Vávra měl možnosti jaké jiný režisér v Československu nejspíš neměl. Také se ale musel vykoupit třeba scénářem Botostroj a režírováním filmu Nástup. Jasně, komunistům se zrovna takový film hodil. Tím spíš, že právě v 50. letech sami zahájili ofenzivu proti katolické církvi, takže trilogie Jan Hus, Jan Žižka a Proti všem byla přesně to, co se jim hodilo. Proto také neváhali obětovat opravdu pořádný rozpočet. Z tohoto důvodu vypadá i Jan Žižka neskutečně věrohodně co se kostýmů a dekorací týče. Za zmínku ale stojí i reálné exteriéry a kulisy. Navíc zde hraje plejáda vynikajících herců. Nikdo jiný by to tehdy nenatočil lépe a nutno říct, že ze stejného důvodu se nejspíš nikdo další do tohoto historického období a tématu nepustil.

plakát

Alice Miranda: Přátelé navždy (2019)

Ani zábavné ani nikterak nápadité. Tajemná škola, v níž se děje něco podivného není zrovna originální téma. Alice odhaluje řadu věcí a problémů studentů i zaměstnanců školy a pomáhá jim dost naivně i na žánr animáku a pohádky. Vzhled školy jako by trochu připomínal Bradavice.

plakát

Mimořádný vlak Ladislava Vodičky (1975) (pořad)

Od Ladislava Vodičky jsem znal jen jednu píseň a to tu nejslavnější Řidič, ten tvrdej chleba má. Ta ale nezazněla. On se vůbec L. V. moc v pořadech a televizi neobjevoval. Nejsem sice odborník na zpěv, ale přirovnání k Johnnymu Cashovi je trochu přehnané. Přeci jen se mi zdálo, že pan Vodička si ve všech písních drží stále stejnou polohu hlasu a to nemluvím o tom, že sám příliš nevěděl co s rukama... Jinak ale jeho písně byly vcelku slušné a daly se poslouchat.

plakát

ČT Live - Greenhorns (2005) (koncert)

Greenhorns jsou jedna z nejznámějších kapel country u nás. Ani já jsem si tak nenechal ujíst starší koncert, kterým slavili výročí a objevila se tak na něm řada osobností. Mnoho písní znám, M. Tučného poslouchám také. Ale naopak mě třeba překvapilo, a to jsem nevěděl, že jejich členem byl i Karel Vágner, jež se pak vydal úplně jinou žánrovou dráhou. Fakt je, že třeba Jan Vyčítal zpíval dost podivně, jakoby šišlal a ne vždy mu bylo rozumět.

Monster Hunter (2020)

Monstra se stala oblíbenou filmovou zábavu a ať už z vesmíru nebo jiných světů jich na Zemi proudí desítky či stovky. Jde o aktuálně jeden z nejoblíbenějších námětů současných převážně Hollywoodských scénáristů. Monster Hunter jsou jen další v řadě, navíc dle PC hry. Takže vypadají hrůzostrašně, trikoví experti měli kupu práce a to celé je zasazené do fiktivního světa, z něhož k nám proudí díky nějaké podivné bouři. Když si to vezmu kolem a kolem není to originální. Tohle všechno už tu bylo, jen to má vždycky jiné vysvětlení odkud se příšery berou. Nijak zajímavý není ani fiktivní svět. Nejprve písek, pouště a jen dva druhy monster a poté tma a jedna věž. Nápadité nejsou ani souboje samotné. Je to jedna velká předražená a pro mě ničím nezajímavá nuda a to ani po herecké stránce, protože herci moc nemají co hrát.

Žízeň (1949)

Typický snímek po roce 48. Bohatí statkáři a sedláci odmítají kolektivizaci a bouří se proti ní. Jsou tedy i proti vodovodu, který by přinesl vodu všem ve vsi. Záměrně ji bojkotují a sabotují práci pracovníkům brigády. V tomto filmu se přitom o kolektivizaci mluví jen v náznacích a hlavním bodem sváru je právě nevybudované potrubí a chybějící voda. Snímek má také poukázat na fakt, jak komunisté budovali a renovovali i menší obce, což se za první republiky nedělo. Klasický budovatelský snímek, který se v závěru skutečně přetrhne v drama, ale z dnešního pohledu už značně úsměvné.

plakát

Vy neznáte Alberta (1940)

Poslední filmový počin Čeňka Šlégla, který po válce musel skončit s hraním i režírováním. Naopak Jiří Karásek a Jaroslav Víchovský napsali úplně první scénář. Podle mého názoru však Č. Š zakončil kariéru efektně. Příležitost k hlavní roli zde dostal Jára Kohout, který se jí zhostil výborně. Jasně tak ukázal, jaké komediální sklony má a jaký potenciál v něm dříme. Film obsahuje řadu písní, tančí se v něm a dokonce dojde i na převleky. Z dnešního pohledu je zajímavé třeba i to, že se výherce milionu označoval jmenovitě v novinách, což je dneska něco naprosto nemyslitelného.