Příběh kmotra (2013)

Petr Nikolaev nabídl svým divákům částečně pravdivý a částečně zkreslený a smyšlený pohled do zákulisí života a kriminální činnosti tuzemských kmotrů, mafiánů a gangsterů. A nutno dodat, že velmi povedený. Z celkem nenápadného podvodníčka a veksláka se s postupem času vyklube vůdce organizované kriminální skupiny, která se i přes počáteční odpor k násilí vyvine ve skupinku, která se neštítí ničeho vůči lidem, kteří jejich konání ohrožují, ani vůči sobě samotným. Některé scény byly opravdu velmi mrazivé a autentické. Ondřej Vetchý byl skvěle vybraným kmotrem. Je to jeden z chameleónů současné české kinematografie, který umí zahrát v podstatě cokoliv. A Lukáš Vaculík byl bez pochyby také výtečný a role posledního spravedlivého, osamělého a zásadového policisty s buldočí povahou mu sedla jako na míru.

Benga v záloze (2010)

Benga v záloze byli jedním slovem parádní. Režie mě na začátku (trochu lstivě) naladila extra hustýma a drsňáckýma superpoldama Rockem a S. L. Jacksonem a tak jsem po zbytek filmu čekal ještě o několik levelů k absurditě více posunuté Mizery. Po jejich veleskoku už to ale jelo přesně tím směrem, na který jsem měl zrovna v tu chvíli chuť. Mark Wahlberg byl dokonalý. Jeho hlášky a precizní kamenný obličej při jejich replikách mě dostávaly do kolen. Will Ferrell ve své podivínské roli zdatně sekundoval, ale tentokrát to nebylo v první řadě o něm, ale o Markovi. Kromě super hlášek určitě potěšily i další moc povedené scény (super střihová kalba v hospodě - ta neměla chybu, střípky z Allenovy pohnuté vysokoškolské minulosti, návštěva jeho exmanželky a jejího kaudalistického partnera nebo posílání erotických vzkazů přes vlastní matku/tchýni). Prostě velmi slušná hodinka a 3/4 skutečně vtipné zábavy, která mi zase o něco prodloužila život.

Muži v naději (2011)

Příjemná, svěží a hlavně skutečně vtipná komedie v jinak dosti šedivé a nudné současné komediální české tvorbě bez vtipu. Upřímně jsem čekal, že prim bude hrát Macháček, ale Bolek byl opravdu dobrý. Povedený vtip, zajímavé propletence a vyústění a super sexy Vica Kerekes a Petra Hřebíčková. A mimochodem také dosti povedený návod pro muže, jak vlastně na to (tedy když na to máte koule)...

Klub poslední naděje (2013)

Hezky natočené, silné téma plné emocí, lásky, nenávisti, boje slabých proti silným, promarněných dní a touze po životě. Matthew McConaughey byl opravdu výborný a klobouk dolů, jak dokonale fyzicky i duševně se dokázal připravit na tuto roli. Jareda Leto upřímně nemám moc rád právě proto, že se ve filmech velmi často přiklání k rolím, které mají co do činění s homosexualitou nebo transsexualitou, ale musím upřímně uznat, že zahrál výborně. Není vůbec divu, že si oba hlavní protagonisté odnesli za své výkony zlaté sošky.

Dredd (2012)

Celkem slušný béčkový akčňák a částečný remake Slyova Soudce Dredda. Pro mě je tahle novější verze koukatelnější, původní Soudce Dredd mě nenadchnul (Sly má x lepších filmů). Mezi pozitiva musím uvést samozřejmě akci, které je zde dostatek od začátku až do konce, pak hodně dobré killy a opravdu drsná brutalita. Lena Hadley bude vypadat sexy vždycky a všude a je jedno, jestli bude hrát milou princeznu nebo vyšinutou vražedkyni a vůdkyni zabijáckého gangu. Z negativ uvedu někdy trochu toporné až směšné dialogy a hlášky (ale to u tohoto žánru není zásadní), dále jsem doufal, že střety s ostatními soudci budou delší a masakrovitější a co mi vadilo dost, byly až přes příliš dlouhé a utahané slow motion scény. Minuta jednoho zpomaleného záběru je už vážně moc a je to na zbláznění! No a strasně se mi nelíbily jejich motorky a taky soudcova helma :), ale to je jen můj subjektivní názor. 3,5

„Čtyři vraždy stačí, drahoušku“ (1970)

Pan Lipský prostě komedie točit uměl. A zvlášť ty, které tak půvabně a něžně parodovaly americké detektivky. "Prostě otevřu dveře a vypadne mrtvola". Výborný scénář, přehlídky těch největších hereckých es československé produkce, památné hlášky jako "Všichni jsme Gogo", "Pánové, nesmíte se pořád mýt", nebo "Dej fem ten fek, fem vek". To vše dělá z filmu již naprostou klasiku.

Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974)

Tady není o čem, skvělá česká komedie a možná jedna z nejlepších v české, nebo československé filmové tvorbě. Luděk Sobota je prostě pro role těchle mega blbečků jako stvořený. A Pepa Dvořák je tady taky naprostá klasa. Film plný příjemného humoru a skvělých hlášek. Smekám klobouk před všemi, kteří se pod vedením pana Lipského na filmu pánů Svěráka a Smoljaka podíleli. No jo, zřejmě slušnej oddíl.

Adéla ještě nevečeřela (1978)

Tady to musí být opět jednou hodnocení bez ztráty kytičky. Světoznámý super detektiv Nick Carter vs. světoznámý super padouch Zahradník alias hrabě von Kratzmar. Jak Dočolomanský, tak především pan Kopecký předvádějí famózní herecké výkony a neméně zdatně jim sekunduje pan Hrušínský, na kterého je při každé scéně doslova radost pohledět. Spousta akce a spousta vtipu. Zejména finální honička na kole a po té na trakaři je nezapomenutelná. Dar přítele Lipského!.

Tajemství hradu v Karpatech (1981)

Klasické, vtipné a půvabné dílko pana Lipského. Pan Kopecký je opět jako vždy skvělým padouchem a všechno dohromady to podrhuje nádherná jadrná mluva rázovitých horalů :-).

Návrat do budoucnosti III (1990)

Tak jsem konečně shlédnul i 3. díl. Opět se jedná o kvalitní a zábavnou podívanou jako v předchozích dílech. Tento díl mi vzhledem k prostředí a době, ve kterém se odehrává, příjde z celé trilogie "nejdrsnější" ve smyslu, že tady jde Mártymu nejvíce o krk. Samozřejmě ale ke spokojenosti všech, všechno dobře dopadne a Mártymu se podaří dostat zpět do své doby a doktůrkovi najít lásku a štěstí.