Já, robot (2004)

Velmi povedené akční sci-fi s dobrým tématem. Willovi tyhle role drsňáckých detektivů, kteří si jedou tak trochu podle svých pravidel a neuznávají autority vyloženě sedí a v téhle poloze mě Will velmi baví. Film má skvělý vizuál, inteligentní humor a nemusíte u něj moc přemýšlet, takže je ideální na posazení do křesla a chroupání slaných pochutin.

Spáči (1996)

Velice temné, mrazivé a brutální, silná atmosféra a všudy přítomný strach a nejistota. Jedná se o jeden z mála filmů, kdy mě mrazí v zádech ne z toho co vidím, ale z toho co slyším a co si představuju. Klobouk dolů před chlapci, kteří hráli své role fantasticky a počínali si jako zkušení herci. Obsazení bylo taky vynikající, Pitt i De Niro nemusejí být na scéně ani polovinu děje a přesto na ně koukáte s otevřenou pusou. No a Kevim Bacon, byl tak neuvěřitelně fanatický a odporný, že by mohl být předlohou pro ostatní filmové tyrany a surovce. Téměř dvou a půl hodinová stopáž zde není vůbec žádným problémem.

Skrytá identita (2006)

Vynikající téma, příběh, skvělé dějové zvraty, herecké hvězdy, výborné a překvapivé vyústění. DiCaprio, Damon, Nicholson i Wahlberg byli prostě fantastičtí a jen mě překvapuje, že jediným nominovaným na oscara byl Wahlberg. Pro mě Skrytá identita určitě patří mezi TOP filmy v tomto žánru. Tady nemohu jinak, než plné hodnocení.

Americký gangster (2007)

Opravdu výborná gangsterka, skvělé zpracování, scénář, brutalita a výborné herecké výkony. Především Denzel Washington byl fantastický. Jen délka mi přišla malinko přemrštěná a občas trošku nešťastný a nepřehledný střih (Crowe je na sledovačce v autě a hned potom testuje kvalitu fetu), ale to je jen drobná vada na kráse.

Černý jestřáb sestřelen (2001)

Jedná se určitě o jeden z nejrealističtějších snímků zachycujících válečný konflikt. Velmi bohaté a kvalitní obsazení je dalším plusem. Bojové scény jsou opravdu krutě realistické, že máte skoro pocit, že jste v tom africkém pekle s nimi. Tohle všechno má na svědomí nejen skvělá režie a střih, ale v neposlední řadě i perfektní hudebni doprovod. Jednu hvězdu jsem ubral, protože bohužel ani Scott si neodpustil místy vložit nějaké ty americkohrdinské kecy. Ale to je jen drobná vada na kráse.

Maska (1994)

Zajímalo by mě, zda se vůbec vypisoval casting na hlavního hrdinu a nebo jestli prostě rovnou zavolali Jimovi a měli to bez práce. Tohle asi vážně nikdo jiný hrát nemůže, neboť nikdo nedokáže nahradit jeho neuvěřitelnou mimiku. Ten příběh sám o sobě nějak poutavý nebyl, ale co si budeme povídat, včichni se rádi smějeme a všichni máme rádi absurdity a obojího bylo v tomto snímku dostatek. Nemluvě o Stanleyho úžasném malém kamarádovi Mailo :)

Blbý a blbější (1994)

Dva dementi na cestě napříč Amerikou do Aspenu (i přestože francouzi jsou blbci :D), aby vrátili kufr neznámého obsahu, pro jejíž majitelku jsou zase naprosto neznámí oni. Jim Carey s jeho gumovou držkou mě nikdy nepřestane udivovat a Jeff Daniels mu svou debilitou zdatně sekunduje. Vše je jednoduché, předvídatelné a absurdní a všechno je to super.

Pařba ve Vegas (2009)

Na to, že jsem o tomhle dílku často slýchal, že se jedná o jednu z nejlepších road movie komedií, mi film přišel dost slabý. Možná je to má chyba a nechal jsem se jako slepá ovce nalákat hlubokými poklonami mého okolí na adresu téhle blbinky, a tak jsem měl velká očekávání, ale celé mi to přišlo moc křečovité. Realizační tým se snažil vyhnat všechny možné i nemožné situace do maximální absurdity, aby nám ukázal, co vlastně všichni každý víkend prožíváme a chtěl na tuto notu hrát, u mě ale neuspěl. Až na pár světlých vtipných okamžiků je to celkem nuda a tady jako nikde jinde platí osvědčené "někdy méně znamená více". Hodně porozmýšlím, jestli půjdu do dvojky.

District 9 (2009)

Po prvních pár minutách sledování jsem si říkal, že tak vysoké hodnocení je buďto nějaký velký komplot nebo recese fanoušků csfd a měl jsem chuť to vypnout, především proto, že mě děj nějak nebavil a vizuál mimozemšťanů mi přišel ubohý a směšný. Uběhlo pár minut a já si uvědomil, že efekty a vizuál jsou vlastně perfektní a samotný příběh hltám s otevřenou pusou. Jistě díky výbornému střihu, parádně krvavým killům a netradiční kombinací "live" dokumentárního způsobu vyprávění a thrilleru/dramatu. Během filmu jsem zažil jakési osvícení, nebo možná přerod, kdy jsem se s původně pro mně nezajímavými mimozemšťany "lidsky" ztožnil a doufal, že tu lidskou verbež, která tady ukazuje svou aroganci, hloupost, sobeckost a krutost už i v galaktickém měřítku, vymažou z povrchu Země.

Mládí v hajzlu (2009)

Vždy je těžké točit filmy dle knižní předlohy a o to těžší je to u děl takto úspěšných. Sérii Mládí v hajzlu jsem četl, no četl, spíš jsem ji celou zhltal za pár týdnů a byl jsem až překvapen kvalitou zápletky, logikou děje a všudypřítomným humorem. Samozřejmě, že film jsem vidět musel, velká očekávání jsem ale neměl. Nacpat totiž tuhle sociálně psychlogicko komediální taškařici do 86-ti minutové stopáže je naprosto nemožné. Nemluvě o tom, že nikdo z herců ve mně nezanechal nic, na co bych si měl někdy vzpomenout. Ve výsledku tak máme možnost sledovat jen velmi okleštěný výřez z jinak neuvěřitelného životního příběhu Nicka Twispa a jeho alter ega Francoise. Takové slabší 3 hvězdy za předlohu.