Americký sniper (2014)

Obecně mám rád životopisné filmy a příběhy z válečného prostředí mě vždy baví. Přiznám se, že o životním příběhu Chrise Kaylea jsem se něco málo dozvěděl až s velkým marketingovým boomem spojeným s promoreklamou k tomuto snímku. Nicméně zajímavé téma a vynikající režisér vlastně dilema o utrácení peněz v cinemacity rozhodli za mně. Před projekcí jsem si říkal "pro boha, proč Bradley Cooper, alias pan Vegasská kalba?", ale zvykl jsem si téměř ihned a Bradley mě ve své první vážné a seriózní roli dost bavil. Válečné scény byly natočeny pěkně, střih vhodně zvolený a přehledný a mnoho plusových bodů dávám za to, že scénárista nebo režisér příběhu zbytečne nepřidávali tu Hollywoodskou američnost a neudělali z Chrise ultra super zabijáka, který sejmul 1000 talibánců a všechny ranou do hlavy na 2 kilometry, ale dodrželi tu reálnou (aspoň doufám) předlohu a nesklouzli k akčnímu béčkovému vymašťováku.

Návrat do budoucnosti II (1989)

Pro mě dvojka nebyla tak skvělá jako jednička (jedničku jsem viděl teprve nedávko a navzdory svému svému stáří mi vyrazila mi svou kvalitou dech), ale i přesto je to velmi zdařilé pokračování dobrodružství Mártyho a doktora. Chvílemi byl druhý díl náročnější na sledování se všemi těmi alternativními přítomnostmi, pozměněnými budoucnostmi a druhými já, nicméně Vám děj nedovolí ani na chvilku vypnout mozek a Vy prostě příběh hltáte vteřinu za vteřinou a přejete hlavním hrdinům, aby se jim povedlo vše napravit. PS: nebylo by na škodu mít takový almanach, nebo alespoň dnes mít zítřejší noviny (sázkaři pochopí :-D)

Pravá a levá ruka ďábla (1970)

Vynikající dnes již klasika z žánru špagety westernu se dvěma podvodníčky (ale se srdcem na správném místě), kteří rozdávají rány všude kolem sebe. Komedie mého dětství.

Šimon a Matouš jedou na Riviéru (1975)

A druhé pokračování dobrodružství dvou natvdrlých smolařských podvodníčků. Oproti prvnímu dílu jsem zaznamenal více fackovacích scén, o což tady jde v první řadě, a tak je pro mne pokračování o malinko lepším dílkem. Držka Morgan opět velí své tvrďácké bandě gaunerů, které dle vzoru Murphyho zákona: "když se něco může pokazit, tak se to zaručeně pokazí", osud a Šimon s Matoušem dávají při každé příležitosti jednu ránu za druhou.

Šimon a Matouš (1975)

I po cca 20 letech (od dob mého mládí, kdy jsem tenhle kousek viděl poprvé) jsem se při shlédnutí příjemně pobavil. Jistě, že s odstupen času už člověk tyhle filmy vnímá jinak, dialogy jsou jednoduché a naivní, vtipy spíše nudné, ale všechno to zachraňují "bojové" scény, kdy Šimon a Matouš fackují, odhazují a razítkují vše, co jim přijde pod ruku. Zejména scéna z vetešnictví, kdy Matouš svým typickým stylem fackuje jednoho ze zloduchů u mě i poletech vyvolává mírné náznaky inkontinence :D. No a Dominic Barto a jeho superpadouch Morgan, jehož pokřivená tikavá držka se mi navždy zaryla do paměti, skvěle bavil už jen svým zjevem.

Já, mé druhé já a Irena (2000)

Tohle není úplně Jimův majstrštych. Jasně, za tenhle částečný průšvih může spíše režie a scénář, ale celkově to není žádná sláva. Humor je mnohdy až přes příliš křečovitý a režií domnělý a očekávaný LOL efekt se v divákových očích jeví spíše trapně a já osobně jsem někdy nevěděl, jestli se zasmát jen proto, že se to ode mně očekává. Pár povedených scén se sice našlo, ale to je pro fanoušky tohoto gumák-komika málo. Dávám 3 s přimhouřeným okem za občasný povedený vtip a z úcty k Jimovi.

Leon (1994)

Vynikající drama se skvělým Jeanem Renem a fantasticky ujetým a vyšinutým Gary Oldmanem. Délka akorát, příběh celkem svižný, Leonovi killy výtečné. Jediné, co mě zamrzelo je, že zrovna tenhle snímek neskoničil happyendem. Tady jsem si to zrovna (jako málokdy) přál.

Talentovaný pan Ripley (1999)

Tenhle kousek nebude patřit k mým neoblíbenějším snímkům a vícekrát si ho už asi nepustím. To ovšem nic nemění na tom, že je to výborný film. Jen mám rád Matta v jiných rolích a tenhle homosexuální vyšinutý vrah mi k němu moc neseděl. Nicméně on i ostatní hlavní pratagonisté byli vynikající, stejně jako samotný námět a režie. Uberu hvězdu za již výše zmíněné a za podle mě trochu přestřelenou stopáž.

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Pan Forman je skutečným mistrem režie a pan Nicholson je mistrem herectví. Ale abych, nevyzdvihoval jen jeho za jeho výkon, musím říci, že i ostatní herci hráli famózně. V sestře Ratchedové jsem viděl pouze robota potaženého lidskou tkání a svou chladnou strojovou povahou ve mně vzbuzovala hrůzu. Celým filmem se prolíná velice ponurá a depresivní atmosféra podtržená vynikající hudbou. Témata z prostředí psychiatrických léčeben ve mně vždy vzbuzují přinejmenším mrazení v zádech a tento snímek je bezpochyby nejlepším z nich. Bravo

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Tohle se nedá popisovat, tohle se musí vidět. Skvělý námět, skvělá režie, skvělé herecké výkony Tima Robbinse a Morgana Freemana. Velmi silný emotivní příběh, kde se snoubí všudypřítomný strach, deprese a rezignace na jakýkoliv život s neustálou touhou po svobodě a poslední špetkou naděje, kdy jsem se po shlédnutí neubránil slzám. Ale já vlastně ani neměl zapotřebí se bránit, bylo to jen logické vyústění téhle podívané. Ztotožňuji se s již vyřčenými názory, že tento snímek si zaslouží minimálně o hvězdu víc.