• Pohádka

Bony a klid (1987)

Na tehdejší dobu je ten film tak trochu zjevení: Frankie Goes To Hollywood, veksláci, erotické scény, prohnilost společnosti... Vše korunuje skvělý výkon Romana Skamene.

Zack a Miri točí porno (2008)

Poměrně slabé. Největší problém jsem měl uvěřit vzájemné přitažlivosti mezi Zackem a Miri a tedy akceptovat jejich milenecké hledání se. Těch pár vtípků, které stojí za to, film nezachrání... Jako komedie je to špatné, jako romantický film slabé a jako porno mizerné:-) - Český dabing trestný:-)

Zatím spolu, zatím živi (2010)

Řekl bych, že tahle akční komedie si tak nějak na nic nehraje. Ví, že jako typický akční film neobstojí a Diaz a už ani Cruise nejsou zrovna superhrdinové, kteří by ve svých rolích působili věrohodně. Proto je zvolená nadsázka a jakási bezstarostná lehkost docela příjemná. První půlka je lepší, ke konci už filmu přeci jen dochází dech. I tak je to solidní podívaná, která si ovšem neklade vyšší ambice.

Transformers: Pomsta poražených (2009)

Méně je někdy více. - Ano, je to monstrózní řežba, ale dlouhotrvající (byť téměř dokonalé) souboje už ke konci filmu docela nudí. Některé pasáže se zbytečné vlečou - jsou překombinované a jiné zase působí poněkud nedomyšleně. Dobré momenty se střídají s vatou a přitom dějová linka je v zásadě jednoduchá a víc než obyčejná: Pojďme najít matrici a oživit legendárního autobota. Také transformerská mytologie je trochu přitažená za vlasy. Mně osobně nejvíce připomněla první díl filmu Vetřelec vs. Predátor a nebo Hvězdnou bránu. Údajné znaky na chrámech v cyberštině však vypadají spíše jako řádění vandalů než utajovaný archeologický nález. Rovněž se mi zdálo, že na úkor akce ubylo vtipných momentů. Potěšil naopak stařičký Blackbird-důchodce a nebo hláška Samovy matinky při vstupu na vysokoškolskou kolej: Je to tady skoro jako v Bradavicích:-). Můj celkový dojem je: trochu přeplácaný film s prosťounkým dějem, který evokuje scény z jiných známých filmů (od teenagerovských komedií až po sci-fi horor). Věřím ale, že pro děcka může být takový snímek docela fajn.

Příbuzenstvo (1979) (TV film)

Jako malý jsem z toho filmu měl těžké spaní:-) Výborné herecké výkony, slabší dějová linka.

Hořká vůně léta (1982) (TV film)

Slušná atmosféra. Letní románek starší vdané ženy a dopad do rodinných vztahů...

Proroctví (2009)

Námět nikterak originální a děj takřka žádný, přesto musím říci, že Proroctví má působivou atmosféru a nudit se rozhodně nebudete. Snad jen závěrečné minuty jsou poněkud kýčovité. Přesto docela slušný film balancující na pomezí žánrů.

Talentmania (2010) (pořad)

No tak zázraky asi nikdo nečekal, nebo ano? Potíž je v samotném formátu, který mnohým zkrátka nevyhovuje. Otázkou tedy zůstává, co vlastně hodnotit, zda pořad jako takový a nebo jeho realizaci? Za formát dávám tři vězdičky za provedení jednu strhávám. Výsledná za dvě...

Iron Man (2008)

Sebevědomý narcis a technický génius Tony Stark - Robert Downey junior svou roli parádně rozehrál. Neumím si představit jiného herce, který by se na tuto postavu hodil lépe než on. Prohlédl jsem DVD bonusy včetně několika rozhovorů s Downeyem a on skutečně v sobě něco ze Starka má - sebevědomý projev, dobrý řečník. Jon Favreau si dal na filmu záležet a tak jen zamrzí, že se někdo více nevěnoval trailerům mířícím do kin. Po jejich shlédnutí jsem totiž nabyl dojmu, že půjde o záležitost pro desetileté děti s jakýmsi lítajícím pošukem... Naštěstí jsem se nedal odradit a film na velkém plátně viděl. Jednotlivé scény jsou podle mého dobře řazeny, a i když se nejedná o nic převratného s trochou retrospektivy, vše působí svižně a příběh zaujme. I další herecké obsazení se povedlo, Pepper - Gwyneth Paltrow je přirozeně krásná, laskavá - skutečná opora. Jeffu Bridgesovi zase dodala holá hlava a bradka šmrnc správného hamižného sobce s touhou po moci. Film má spád a scény s výrobou a montáží obleku jsou skvěle propracované. Ironmanův kovový kostým tak díky velkému množství detailů, citu pro mechaniku a kinematiku, působí věrohodně a co to jen jde uvěřitelně. Jediné k čemu mám výhrady je závěrečná bitva. Spoiler: Pravděpodobně skvěle zapadá do charakteru komiksu, ale mně vadila ta přemíra šílenství v jinak chladnokrevně uvažujícím zbrojaři Obadiahu Staneovi - Jeffu Bridgesovi. Z bonusů k DVD vím, že vyznění finálního souboje mohlo být i maličko jiné, ale to vše je jen malá navíc subjektivní vada. Shrnutí: výborné herecké výkony, výborná hudba, propracovaný oblek a slušná porce vtipu.

Hellboy 2: Zlatá armáda (2008)

Hellboy je můj oblíbený démon-hrdina a tak není jednoduché odhlédnout od sympatické postavy a vyjadřovat se k filmu jako celku. Vzpomínám si, že když jsem odcházel z kina byl jsem nadšen. Poté jsem ale Zlatou armádu ještě několikrát shlédnul doma a stále více a více nabývám dojmu, že jednička byla přeci jen propracovanější a tvůrci si na ní dali více záležet. Celkový dojem tak alespoň pro mě zachraňují sympatické postavy v čele se svérázným dr.Kraussem. Nebýt ektoplazmatického Krausse, Hellboyova anděla smrti a nebo goblina mistra kováře, kdo ví jaké by bylo celkové vyznění. Rudoch je zasazen do jakési elfské legendy a mně osobně tam příliš nepasuje, - jako kdyby někdo natočil Transformers vs. Predator. Každopádně to není nijak zásadní vada na kráse. Roli "nešťastně" zamilovaného monstra na sebe tentokrát vzal Abe Sapien, takže doufejme, že ve třetím pokračování jím z principu nebude Johann Krauss:-) Dvojka také působí ve srovnání s jedničkou poněkud lacině, byť to velice umně skrývá a až po konečné rekapitulaci si člověk uvědomí, že se toho na plátně příliš neodehrálo. - Pár velkých scén doplněných humornými pasážemi. Také by snímku výrazně prospěl nějaký povedený záporák. Princ Nuada je spíš ukřivděný bolestínek než pořádná bestie nahánějící strach. Hodnotím čtyřmi hvězdami, byť by nebylo od věci dát možná i tři. Chybí, jak jsem zmínil, větší propracovanost, silnější příběh, důstojnější protivníci a rudochovy hlášky. Ve třetím pokračování by se měl del Toro pochlapit...