Kněžna de Cléves (1961)

Nic proti Červené knihovně. Proti kované Červené knihovně. Ale přece jen bych čekal alespoň jiskru romanticko-dobrodružné podívané s nějakým tím života pudným emočním nábojem. Tady se mi dostalo jen unyle plynoucí zápletky plné trilkujících pánů, omdlévajících dam a moře a moře patetických vyznání...

Počestné paní pardubické (1944)

"Vždyť jsou všechny stejný..." V rámci české kinematografie té doby učiněný klenot. Výtečně napsané, skvěle zahrané...

Hanebný pancharti (2009)

Strhující kinematografický zážitek. K Tarantinově tvorbě jsem vždy pociťoval velký respekt, ale po téhle sofistikované hříčce se pro mě stává doslova žijícím klasikem. "You probably heard we ain't in the prisoner-takin' business; we in the killin' Nazi business."

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

S "Princem dvojí krve" je to trochu složitější. Po většinu času si to i přes pěkně potemnělé filtry šine jen tak na půl plynu a o hutnosti děje třeba předešlého "Fénixova řádu" se mu může (podobně jako u knih) jen zdát. Na druhou stranu ten přiznaný klid a poslední nadechnutí před bouří je podán příjemně svěže a svým způsobem pobaví a rozesměje více než kdy dříve. Slušně se to ve mně sváří. Mozek říká za 4*; srdce velí za 5*. Subjektivně "Princ" na takého "Vězně z Azkabanu" nebo vzpomínaný "Fénixův řád" nemá. Je ale (předně díky Yatesově režijnímu vedení, jež mi hodně sedí) úplně někde jinde než "Ohnivý pohár" či první dvě adaptace. Nejlíp tedy asi udělám když poslechnu mozek a budu se řídit srdcem. 90%.

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

"We've all got both light and dark inside us. What matters is the part we choose to act on. That's who we really are." Pro mě, slušného znalce knižních předloh a zároveň už dospělého diváka a fandy, zatím asi nejlepší díl této filmové série, který s vyjímkou "Vězně z Azkabanu" bohužel zvysoka převyšuje předešlé adaptace... a který již zcela pozbyl Potterovským příběhům automaticky přičítaný přívlastek dětský film! Krásně intimní, emocionálně silný a nepovrchní film. 100%

Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Mimořádně efektní, ale také dějově roztříštěná a emocionálně značně vyprázdněná podívaná. 70%

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

"I solemnly swear that I am up to no good." Po dvou rekreačních projížďkách přichází na řadu zběsilá jízda. Tentokrát to v Bradavicích opravdu žije. Režisér A. Cuaron se kouzlením skvostné atmosféry snaží vtáhnout diváky co nejvíce do Harryho světa. Když v řadě krásných exteriérových záběrů prší, fouká vítr, létají blesky, sněží, člověk to nejen vidí, ale díky Cuaronově hře s okolím téměř cítí. Bradavice konečně pulsují pod taktovkou magie. Rovněž jsem ocenil jistou záměnu dřívější gothické atmosféry za zdejší keltskou; což silně podporuje i inovativní Williamsova hudba. Herečtí představitelé učitelů a dospělých jsou stejně dobří jako v minulých dílech. Změnou ovšem je, že mladí herci už přestali být jen bandou roztomilých figurek, ale stali se z nich emocemi sálající lidské bytosti. Být dítě školou povinné, nedovedu si představit, že by se mi nějaký současný film líbil více než "Harry Potter a vězeň z Azkabanu". 100%

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

Totožné výtky jako u "Kámene mudrců"; ten film je pouhým stínem skvělé knihy, který postrádá bradavické Genius loci. Přesto ale, kdyby všechny "stíny" ve filmové branži vypadaly podobně jako "Tajemná komnata", bylo by na poli filmových adaptací příjemně jasno ;-). Takhle tu máme povedený, lehce strašidelný dětský film, jenž mi s odstupem let (což bych dříve neřekl) příjde díky sevřenějšímu příběhu o něco povedenější než jeho starší bratříček. 80%

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Velmi slušný a dnes zřejmě už i puncem klasiky zavánějící dětský film. Bohužel ale také film, který postrádá tep a duši jeho nepřekonatelné knižní předlohy. 70%

King Kong (2005)

Objektivně za 4*. Ambice a megalománie z toho filmu tečou horem spodem; včetně nedořečených dějových linií ap. ...ALE - právě jsem to viděl počtvrté a znova se přitom bavil přímo královsky.