Old Guard: Nesmrtelní (2020)

Jak tu již bylo mnohokrát řečeno, nestačí angažovat hvězdu a zvolit dobrý námět, aby z této kombinace vznikl dobrý film. V první řadě se musíte vybrat dobrého režiséra, který dá filmu tempo a napětí, dále musíte vybrat dobré herce a z námětu sepsat kvalitní příběh. Režisérka nedokázala film ukočírovat a místo napětí a svižného tempa utopila film v patosu a filozofických úvahách o nesmrtelnosti V hereckém ansámblu vyniká Charlize Theron a bez ní by film dopadl už úplně katastrofálně. KiKi Layne zdatně sekunduje a Harry Melling jako záporák očividně opsaný od Lexe Luthora také není špatný, ale ostatní herci se do svých rolí prostě nehodí a mají nulové charisma. Od nesmrtelného bojovníka neočekávám svaly kulturisty, ale musí z něho čišet osobnost a ne se tvářit jako smutný básník z kavárny na rohu, že by mu člověk z lítosti objednal bagetu, protože očividně už dva dny nejedl. Příběh o nesmrtelných válečnících zní něco mezi Highlanderem a Wonder Woman, ale tady dostaneme bandu zachraňující v průběhu staletí uprchlíky všemožných konfliktů a ještě se autor ústy vedlejší postavy odvažuje tvrdit, že "dobro se exponenciálně zvyšuje v dalších generacích", protože děti zachráněných jsou slavní vynálezci atd. Jasně, ale možná taky zachránili Hitlerovu babičku a Pol Potova otce. Ale chápu, autor chce jen vysvětlit, proč se skupina nesmrtelných celá staletí tak snaží a nic z toho a nebo se snažil vecpat do příběhu další level politické korektnosti. Takže můžeme odškrtávat: hlavní ženská role - ano, jiné než bílé rasy - ano, jiné než hetero postavy - ano a nakonec ještě humanitární záchrana uprchlíků jako bonus. Scénář je plný logických chyb a postavy se chovají jako rozdvojené osobnosti, kdy během vteřiny otočí svůj názor o stoosmdesát stupňů. Díky za zabití dobrého námětu. Ve výsledku výborná Charlize Theron, pak dlouho nic, pak KiKi Layne, pak zase nic a pak už jen smutek nad promrhaným potenciálem.

Air terjun pengantin (2009)

Na filmu by mohlo být zajímavé pro nás exotické prostředí Indonésie, ale bohužel je ho ve filmu minimálně. Většina filmu je levná televizní produkce, takže se hrdinové ve tmě potácejí lodí, omšelými budovami nebo křovím, které může být kdekoliv. Scény jsou natahované a skoro všechny ve tmě, takže ani příznivci řezničiny si moc neužijí, byť mrtvých je dost. O nějakém herectví vůbec nemůže být řeč. Dvě hvězdy za exotiku.

V pasti (2018)

Výborný snímek je oproti podobnému Tichému místu nebo Kingově mlze o poznání méně akční, ale více laděný do hororu. Najdou se nelogičnosti jako příliš snadný pohyb hrdinů poslepu a přeslazený konec, ale proti tomu stojí dobře udržované napětí, vynikající herecký výkon Sandry Bullock a kvalitní herci ve vedlejších rolích jako Tom Hollander a John Malkovich.

Follow Me (2020)

Z desetkrát převařeného lógru dobré kafe neuděláte a pokud navíc najmete ty nejméně sympatické herce a necháte je hrát hloupé youtubery v Moskvě, tak je zkáza dokonána. Není to vyloženě špatný film, jen je neinovativní, ve větší části stopáže nudný a nemá dobré obsazení.

Mulan (2020)

Hurá. Ne zase, že by to byla taková bomba, ale Disney konečně natočil pohádku v realističtějším duchu bez komických postaviček, mluvících zvířátek, čajníků a jiného odpadu. Za odvahu bod nahoru. Ovšem pořád je to pohádka, takže všude spousta barviček, spolubojovníci se při výcviku vypracovali z vesničanů na superbojovníky a všichni kromě padoucha jsou čestní, až z toho trnou zuby. Ale to už k pohádce tak nějak patří. Bojové scény mají slušnou choreografii, krajinky jsou působivé, jen s emocemi je to slabší. Všichni působí nakašírovaně a uměle, nikomu se ani vlas nezkřiví i v nejtěžších bojích, tak je docela těžké vyždímat nějakou atmosféru obav o hlavní hrdiny. On to holt není hrdinský film a v podstatě ani moc pohádka. Režisérka Niki Caro očividně moc neví, co s herci a čeho dosáhnout a ve výsledku je to takové mdlé a rozplizlé nic. Herecké výkony solidní, Yifei Liu sedí hlavní role dobře, jen by nemusela mít pořád tak kamenný obličej a Donnie Yen mohl dostat víc prostoru. Jinak asi není co dodat - zlo bude poraženo a vše se v dobré obrátí.

Freaks: Jedni z nás (2020)

Superhrdinských filmů je poslední roky jako máku a německý příspěvek do tématu přináší - nic. Slaboduchý scénář opisuje odkud jen může (kde jsme asi viděli superhrdinu se sluchátky a starými diskovékovými hity?) a neopomene přidat špetku sociální nerovnosti, nefunkčních rodin, zlé vlády a proradných vědců. A jednu na sílu naroubovanou černou tvář s nulovým významem, aby se udělalo za dost politické korektnosti. Navíc scénář obsahuje všechna superhrdinská klišé včetně obligátní varianty na kryptonit. Herecké výkony neokoukaných německých tváří (pokud nesledujete německou TV produkci, kde se objevují docela často) nejsou vyloženě špatné, ale ničí nezaujmou. Ve výsledku to není úplný propadák, ale hodně slabý vývar, který do zítřka zapomenu.

The VelociPastor (2017)

Musím souhlasit s kolegy - na kultovní úlet to není dost praštěné, na slušné béčko je to moc amatérské.

Beyond Skyline (2017)

Z vážně pojatého a vcelku nudného prvního dílu skokem do totálně béčkové polokomedie. Bojová umění, bitka s obřími emzáky na nože, boje obřích robotů, havárie kosmických lodí, křížení emzáků s lidmi atd. atd. Co už chtít víc? Snad už jen řidičku metra, která si to zvládne rozdat na férovku nejen s třímetrovým emzákem, ale i laoskou obchodnicí s drogami. A nesmím zapomenout na hláškujícího slepého veterána. Ano, je to béčko, ale pobavilo.

Pod vodou (2020)

Od první minuty přímočará akční jízda odehrávající se na obrovských stanicích u hlubokomořského vrtu i přímo ve skafandrech na mořském dně v okolí. Postavy jsou jen letmo načrtnuté a nepřetržitá akce nedává prostor pro psychologizování (i když trochu se ho tam scénáristům podařilo vecpat), takže i hlavní postava Kristen Stewart s kamennou tváří bez výrazu do schématu dobře zapadá a přezdívka "plochá elfka" jí sedne jako přišitá. Asi bych nehodnotil tak vysoko, kdyby se podmořskými SF horrory kina jen hemžila, ale protože poslední pořádné žánrové pecky (když nepočítám žraloky) byly Leviathan a Abbys (shodně 1989), tak jednu hvězdu přidám. Děj není nijak objevný, ale kvalitně zpracovaný. Akce odsýpá bez prodlev a přiměřený rozsah hodiny a půl hezky uteče. Herecké výkony asi nemá smysl posuzovat, protože když postavy zrovna nějak neutíkají, tak jsou alespoň nacpané do pancéřovaného skafandru. Solidní přímočará akce bez zbytečných prostojů a odboček.

Syn temnoty (2019)

Velké zklamání. Z originálního námětu dokázal režisér a scénáristé vykřesat jen příbeh o mladém geekovi se sadistickými sklony, který se mstí okolí. Ve škole působí jako génius, ale prakticky není stavu vymyslet ani trochu rozumné vysvětlení svého chování. A čistě navíc má mládenec supermanské schopnosti, což hraje roli jen ve způsobu jeho vraždění, ale jinak to scénáristé vůbec nevyužili. Vysloveně zabitý potenciál. Film bohužel potopil především režisér, který nebyl schopen vytvořit temnou atmosféru napětí a hrůzy, která by hororu podle děje náležela. Elizabeth Banks (matka) hraje výborně (jedna hvězda je pro ni) a Jackson A. Dunn jako mladý temný superman je od začátku divný a slizký. Čekal jsem víc.