Motel smrti 2 (2008)

Nudná naháněčka s minimem postav postrádá napětí i invenci a nepřináší do žánru žádné nové nápady. O nějakém gore se nedá vůbec mluvit a v podstatě téměř neteče krev. Bohužel se nedá mluvit ani o nějakých hereckých výkonech. Neurazí, ale není ničím zapamatovatelný.

Bacurau (2019)

Polovina filmu vypadá jako poklidný popis života v zapadlé brazilské vesničce na kraji pouště se svými potrhlými figurkami a lokálními problémy. Pak do vesničky zavítají turisté a rázem se poklid mění na něco naprosto opačného a notně krvavého. Není dobré chodit se zlými úmysly do vesnice s dlouhou a živou historií povstání a revolucí. Režiséři a zároveň scénáristé odvedli vynikající práci a vytvořili bizardní multižánrový mix pracujísí s divákovým očekáváním, co ještě by mohli vymyslet. Filmu v podstatě chybí hlavní hrdina a příběh těká mezi postavami, což kupodivu nijak nesnižuje napětí. Z herců vynikají Barbara Colen a Sônia Braga , ale nikdo nedostává dost prostoru pro nějakou vyloženě skvělou nebo vyloženě špatnou hereckou kreaci.

Ztratili jsme Stalina (2017)

Pochmurná komedie The Death of Stalin je plná vraždění, znásilňování, podrazů a boje o moc. Výborně zachycuje bezpáteřnost a nelidskou brutalitu komunistických aparátčíků a jejich poskoků, kteří beztrestně likvidují lidi z nejmalichernějších důvodů - pro stranu, pro Stalina, pro svůj vlastní prospěch a chtíč nebo jen pro jistotu, protože byli ve šaptný čas na špatném místě. Film je hereckým koncertem především Steva Buscemiho (Chruščov), Simona Russella Beala (Beria), Jeffreyho Tambora (Malenkov) a neskutečně charismatického Jasona Isaacsa (Žukov). Do očí se ti usmívají, vrazí ti kudlu do zad a plivnou na tvůj hrob. Výborný, ale poněkud depresivní film s jediným kladných charakterem ve vedlejší roli (Olga Kurylenko).

Variola vera (1982)

Jugoslávský survival horor ze specifického subžánru sledujícího boj s epidemií - v tomto případě pravých neštovic. Kvalita obrazu je pochopitelně odpovídající možnostem východního bloku v roce 1982, ale po stránce režie, scénáře a hereckých výkonů jde o výtečné dílo. Sledovat vývoj postav v nemocnici odříznuté od světa a zamořené smrtícím virem je větší drama než kdejaká fiktivní zombie apokalypsa.

Neviditelný (2020)

Naivně jsem čekal nějaké velké téma spojované tradičně s příběhy nadepsanými jako The Invisible Man. Většinou to bývá oběť pokusů, která se snaží získat zpět své místo na světě nebo zkoumá možnosti svého nového stavu. Místo toho jsem dostal naservírován plytký příběh o psychopatickém géniovi, který se mstí své manželce, protože uprchla z jeho paláce ze skla a oceli. Kromě ubohého tématu film potápí ještě nesympatická hlavní hrdinka (Elisabeth Moss), které se prostě nedokáže vtáhnout diváka do děje a vyvolat pocit sounáležitosti a vcítění. Nechci říct, že Elisabeth Moss je špatná herečka, jen se vůbec nehodí do této role. Posledním hřebíčkem do rakve je očividná hluchota okolí a hadí mrštnost neviditelného padoucha, který se dokáže pohybovat ve stísněných prostorách plných lidí, aniž by ho někdo slyšel nebo do něj vrazil. Když si odmyslím tyto zápory, zbývá slušný thriller, kde se neviditelný snaží dostat hlavní hrdinku do blázince. Bohužel si však zápory odmyslet nedokážu, proto zbývá jen podprůměrný scifi thriller, kde selhal scénář, casting a režisér má diváky za pitomce.

Karanténa 2: Terminál (2011)

Po slibném začátku v letadle se napětí rozmělnilo v překřikovanou mezi pasažéry a honičku po labyrintu tmavého letištního skladiště. Oproti pokračováním španělské varianty série REC se američané vydali zcela jiným směrem a pohořeli. Mystiku nahradili domácími ekoteroristy s biologickou zbraní a hravé pokukování po popkulturních odkazech tuctovou naháněnou po industriální hale, humor rádoby filozofováním. Josh Cooke ve vedlejší roli je jediná trochu zajímavá herecká kreace, ale nemá dost času, aby se předvedl. Film není vyložený propadák, ale postrádá jiskru inovativnosti a charisma hlavních postav REC série, která by ho odlišila od nezapamatovalné řady podobných vyvražďovaček.

REC 3: Počátek (2012)

Prequel REC série po první pětině opustí found footage roztřesenou kameru, protože se dá těžko vysvětlit, proč někdo vláčí zapnutou kameru, když mu jdou po krku zombies. Bohužel však tím ztrácí série své kouzlo a mění se na tuctovou vyvražďovačku s několika dobrými vtípky a popkulturními odkazy. Faktem je, že už kvůli úchvatné nevěstě s motorovou pilou z plakátu se vyplatí film zkouknout. Bohužel závěr se místo finálního masakru motorovou pilou uděje ve stylu deus ex machina - už je to moc dlouhé a musíme to ukončit. Leticia Dolera v hlavní roli svým charismatem zachraňuje film z průměru a Diego Martín jí zdatně sekunduje. Kdyby se Paco Plaza trochu rozjel ve stylu Brain Dead, na který stejně v některých scénách pomrkává, a neutnul závěr do ztracena, mohlo to dopadnout mnohem lépe.

REC 4: Apokalypsa (2014)

Tento díl REC se má jako Vetřelci 2 oproti Vetřelec - místo tajemna a hrůzy čistá akce, honičky a masakrování nakažených čímkoliv, co se připlete pod ruku. Film nepokrytě cituje kultovní Braindead (opice, místo sekačky lodní motor) a místy se z akce posouvá až do parodie. Dějově film bez problému navazuje, kde REC2 skončil. Po pomalejším rozjezdu se tempo stupňuje a podmínky přituhují spolu s odpočtem autodestrukce a losováním "černého petra" kdo má ... (nebudu spoilerovat). Závěr už je vyloženě frenetická honička, kde monstra a nepřátelé vyskakují z každého temného koutu. Milovníci hororu hodnotí negativně žánrový posun, ale mně se tento díl líbil. Hororové téma v potemnělém činžáku bylo vyčerpané, prequel máme za sebou ve třetím díle a pokud tvůrci chtěli udržet kvalitu, tak nic jiného než posun nezbývalo. Manuela Velasco jako Angela předvedla dobrý herecký výkon od šoku a posttraumatické reakce, přes akční řádění až po hysterii v závěrečném časovém stresu. Pochopitelně se v logice najdou chyby, ale to akční béčko a tam se to dá odpustit. Kdo si chce trochu vyčistit hlavu a pobavit se nad nekonečnou honičkou se "zombíky" v úzkých klaustrofobických chodbách velké lodi, tak mohu jen doporučit.

Piraňa 3DD (2012)

První polovina se tváří jako vážná pocta tomuto subžánru, ale někdy v polovině tvůrci zjistili, že to bude pořádný průšvih, tak rázem změnili žánr. Druhá polovina rezignovala na veškerá pravidla a začala film směřovat někam k Sharknadu. Ukusováním penisů to teprve začalo, protože pak nastoupil David Hasselhoff s hláškou "Vítej na úplném dně." a bylo vymalováno. Jedna hvězda za Danielle Panabaker, která je nejen pohledná, ale navíc dokáže zcela profesionálně v téhle slátanině celou dobu udržet kamennou tvář. Dhuhá hvězda za hláškujícího Hasselhoffa a neuvěřitelných 10 minut potitulkových scén, které jsou mnohdy lepší než zbytek filmu.

The Dead Lands (2020) (seriál)

Z jedné strany je to profláknuté moderní fantasy o princezně, která za pomoci zabijáka hledá zlého čaroděje, který znemožnil mrtvým vstoupit do podsvětí. Z druhé strany se příběh odehrává na historickém Novém Zélandu mezi původními obyvateli a čerpá z maorské mytologie. Civilizačně se celý děj odehrává v době kamenné, takže je plný duchů, démonů, šamanů a bitek kamennými a dřevěnými zbraněmi. Hrdinové oblečení do kůží, peří a výrobků z rostlin pobíhají v nekonečném pralese od osady k osadě, přespávají na stromech a pojídají bobule. Celá zajímavost seriálu spočívá v (pro nás) zcela neznámém prostředí a kultuře. Pochopitelně to není vědecký dokument a do historické reality má bezesporu dost daleko, ale je to vítaný oddech od upírů zamilovávajících se v současném světě do lidí nebo v lepším případě pseoudostředověkých rytířů na koních. Co se mi podařilo dohledat, tak herci pocházejí z Nového Zélandu, ale kolik původní krve v nich koluje už se dá zjistit těžko.