Viktor Frankenstein (2015)

Dvě hvězdy za vizuální zpracování, před kterým smekám. Ulice Londýna 19. století, interiéry laboratoří, kostýmy i nálada jsou zpracovány brilantně. To je bohužel všechno. Z původního příběhu zůstala zachována jména a oživení mrtvých pomocí elektřiny - podrobnosti byly nepodstatné a duch příběhu byl zjevně nevhodný pro současné publikum. To mi ovšem nijak zvlášť nevadí, pokud by byl scénář dobrý, což ale není. James McAvoy je dobrý herec a dobře zahrál mizerně napsanou postavu egoistického náladového génia, který všechno dělá kvůli jakési psychotické vidině způsobené traumatem z mládí. Daniel Radcliffe je rovněž dobrý herec, ale v tomto filmu to nepředvedl - jeho postava, byť hlavní, je k uzoufání nudná a bez charismatu. Andrew Scott s roličkou pobožného policisty nedostal prostor a Jessica Brown Findlay je sice okouzlující, ale má jen roli dekorace a protějšku do nevhodně naroubované romance. Začátek filmu strhne vizuálem, honičkou, působivým projevem Jamese McAvoye, ale postupem času napětí polevuje, mosazná hejblátka, elektrické výboje a další v řadě psychotických géniů se okoukají, divák jen čeká na závěrečnou pointu a doufá v zakomponování trochy filozofického přesahu původního díla. Marně.

Mozková příhoda (1988)

Z větší části černá komedie, zbytek splatter. Požírání mozků, halucinační tripy, zpívající monstrum ve tvaru lejna - co byste si mohli přát víc.

Lovec: Zimní válka (2016)

Levná pohádka s primitivní zápletkou. Zjevně se šetřilo - málo exteriérů, málo a stísněné interiéry, minimum kouzel, málo herců, slaboduchý scénář s logikou děravou jako cedník. Jessica Castain a Chris Hemsworth na hlavní tahouny filmu prostě nemají. Zvládají se ohánět zbraněmi a podle fyzičky jim bojovníky uvěřím, ale jako herci jsou oba slabí a chybí jim charisma. Charlize Theron je charismatická dostatečně, ale mnoho času na plátně nepobyde. Její filmová sestra Emily Blunt je sice mdlá, ale její postava jediná má nějakou motivaci a chová se uvěřitelně - dobře zahráno. Naštěstí něco zachraňují trpaslíci, kteří jsou nejen vtipní, ale i dobře zahraní. Bezradní scénáristé splácali příběh s notnou dávkou inspirace Pánem prstenů, kterým se ostatně inspiroval i vizuál filmu. Humorná je do očí bijící nepřítomnost Sněhurky, o které se ovšem často mluví. Pro děti málo pohádkové, pro dospělé příliš primitivní, pro všechny málo vizuálně zajímavé.

Legenda o Zu (2001)

Čínská pohádka plná létajících bojovníků mávajících zbraněmi/kouzly (objeví se barevná koule, změní se zbraň a ta se změní na kouzlo), létajících pevností a opět létajících zlých stvůr. V principu prostý příběh boje dobrých bojovníků chránících spravedlnost a své hory je zabalen do desítek minut vizuálních efektů dělajících z příběhu naprostý chaos. Nepomáhá tomu ani absence jakéhokoli představení hrdinů a několik smrtí, reinkarnací a opuštení těla. Jsem zvyklý na asijský způsob vyprávění, ale tohle už je i na mě moc velký zmatek.

Mravenci (1977) (TV film) odpad!

K uzoufání nudný "horor" o vraždících mravencích. Autoři scénáře nijak neřeší, jak ve vodovodní trubce může 100 let přežít neskutečná masa vraždících jedovatých mravenců, ale rovnou nechá stavbaře trubku přerušit a vrhnout na nic netušící dělníky a hotýlek nenápadnou pohromu. Stačí pár hryznutí a záporáci a statisti se kácí k zemi, kladné postavy naštěstí snesou víc a předvídatelně se šťastně propletou až k závěrečnému happyendu. Zábavná je asi jen scéna, kde záchraný vrtulník přelétá na zamořeným staveništěm a mravence rozfouká do davu čumilů - naštěstí rovněž odolnějších než záporáci, takže se nezačnou hned kácet mrtví k zemi.

Mravenčí teror (1977)

V poslední čtvrtině má film trošku invence, do té doby se zmatené postavy hrané druho- až třetiřadými herci seznamují, vyprávějí si své smutné příběhy o vyhazovech z práce a následně za nepřetržitého jekotu prchají lesem před divně pištějícími třímetrovými mravenci. Trikové scény jsou ubohé i na rok 1977, režie je otřesná.

Krycí jméno U.N.C.L.E. (2015)

Tuctová nenápaditá variace na Bonda stojí na špičkování ruského a amerického špióna v podání Henry Cavilla a Armie Hammera, kterým sekunduje Alicia Vikander jako "východoněmecká mechanička". Všichni tři zvládají své role na výbornou, ale filmu chybí charisma a spád, které dělají kupříkladu z Kingsman o třídu vyšší ligu. Honičkám schází drive, zloduchům správné zlodušské charisma a exteriérům trocha exotiky a monumentálnosti. Scéna s mučením na elektrickém křesle je ovšem nezapomenutelná. Nechápejte to špatně, je to dobrý film, ale mohl být ještě lepší.

Pomsta mravenců (2008) (TV film) odpad!

Nevidím jediný klad na téhle hrůze. Špatná režie, špatní herci, otřesný scénář a katastrofální triky.

Ohnivé oči (1984)

Jak mám rád knihu, tak se nelíbí tento film. Kam se poděly emoce a vnitřní svět hrdinů, který byl základem v knize? Zbyl jen povrchní thriller a pyromanské finále. Na druhé straně si vůbec nejsem jistý, jestli by se v dnešní americe posedlé politickou korektností někdo odvážil natočit film o malé blonďaté holčičce upalující zaživa ve velkém vládní agenty. Drew Barrymore krátce po E.T. nijak neoslnila, David Keith a Martin Sheen se možná snaží, ale nějaké hlubší herectví ze sebe nevykřešou. Potěší rolička Heather Locklear - nostalgické vzpomínky na béčka jako Návrat muže z bažin nebo T.J.Hooker. Režisér, jehož jediným solidním počinem do dnešních dnů je kultovní Commando, herce zjevně nezvládl a nedokázal je přimět projevit trochu hloubky nebo alespoň dodat filmu napětí. Triky jsou průměrné i na 80. roky. Dvě hvězdy asi jen za předlohu a Drew Barrymore, ze které vyroste dobrá herečka. Na Kinga to chce daleko lepšího režiséra, jinak vyjde paskvil jako většina adaptací jeho románů.

Christine (1983)

Ve filmu nefungují dvě základní věci - není strašidelný a není dostatečně vykreslená charakterová změna hlavního hrdiny, na které film stojí. Bez těchto dvou věcí je polovina filmu teen školní romance a zbytek béčko o vraždícím autu. Chválím kameru, hudbu a vizuálně skvělou scénu s hořícím autem.