Vynález (2004)

Časovka s vynikajícím scénářem je bohužel natočena zcela amatérsky za sedm tisíc dolarů. Pomalý rohjezd filmu připomíná dokument o začátcích softwareových společností, ale postupně přechází v čistokrevnou časovku postavenou na paradoxech skoků v čase. Na svůj rozpočet je to vynikající dílo, ale zasloužilo by přetočit na velkorozpočtový film.

Mi mefahed mezeev hara (2013)

Stylově podobné Reservoir Dogs. Téma pedofilního sadistického vraha a brutálních výslechovývh metod je aktuální, ale zpracování je umírněné a nijak přehnaně krvavé. Herci jsou nad očekávání dobří, ale velmi pomalé tempo nezvádá vytvořit dostatečně hutnou atmosféru a propagovaný černý humor mi nepřišel ani černý ani vtipný. Dobrý scénář udržuje film v nadprůměru a pomáhá i u nás exotická destinace moderního Izraele.

Yeolhanshi (2013)

Slušná kombinace SF, akce a detektivky má sice zjevně nízký rozpočet, ale nevyplýtvala ho na digitální chaos. Klaustrofobické prostředí podmořské stanice tvoří dusnou atmosféru, která filmu sluší, ale nestačí na vytvoření skutečně strhujícího dramatu. SF zápletka není nijak dějotvorná a větší roli má detektivní žánr a akce - odcestujete den do budoucnosti, něco zjistíte a zpátky v současnosti pátráte po příčinách katastrofy v hroutící se stanici. Autoři scénáře kvalitně zapracovali a předkládají falešné stopy a uvěřitelné zvraty, které nejsou úplně průhledné a mají logiku. Herci neurazí, ale špičkové výkony nepodávají. Filmu by slušela alespoň jedna charismatická hlavní postava - reálně podané postavy mají něco do sebe, ale sympatická není ani jedna a místo zaujetí bojem o život divák jen trpně přihlíží, jestli někdo přežije (což u asijské tvorby není zdaleka jasné). Celkově film hodnotím jako průměr - stojí za shlédnutí, ale vracet se k němu nebudu.

Battle Girl: Tokyo Crisis Wars (1992) odpad!

Ač fanoušek zombie žánru a béčkové produkce, tohle je i na mě moc. Beze smyslu, bez logiky, ubohé akční scény, za triky by se i Ed Wood styděl. Tohle není případ, kdy je něco tak hloupé, až je to dobré - tohle je jenom pitomost. Nevidím jediný kladný moment.

Rogue One: Star Wars Story (2016)

Nejlepší film za hodně dlouhou dobu a nečekaně kvalitní předehra klasické trilogie. Tentokrát žádná infantilní pohádka, postavy jsou uvěřitelné a smrtelné, což je u mnohých prakticky předvedeno, logika funguje. Asi jediné slabé místo je bleskový přerod hlavní hrdinky z postoje "politika je mi ukradená" do stavu "zapálená agitátorka povstalců". Žádné souboje na světelné meče, žádná Síla, jen konspirace, kompromisy, obětování se za jiné a smrt v patách. Na Disneyho nečekaně vážný a dospělý film s úvahami, kdy jsou povstalci ještě "ti dobří". Konec perfektně navazuje na epizodu IV a mihnou se i digitální známé tváře za mlada. Pro fanouška pohlazení na duši po nevalné Epizodě VII (Síla se probouzí), které jsem dal slušné hodnocení jen z povinnosti a rozporuplné prequelové trilogii.

Zlouni z vesmíru (2005)

Poloamatérská komedie pro fanoušky žánru s ubohými triky a ujetým dějem. Tvůrcům se do filmu podařilo nacpat všechna klišé žánru a něco navíc - sex, sex s mimozemšťany, anální sondy, implantáty, vkládání mimozemských nemluvňat do pozemšťanek, mezirasové těhotenství, zdegenerované burany na samotě, konspiraci o menhirech, podzemní chodby, masakr motorovou pilou, ukřižování, naražení na kůl, masakr kombajnem a celou škálu dalších metod bizardního vraždění. Nechybí hektolitry krve, kilometry střev, trhání a sekání údů i hlav. Kdo má rád zvrhlou zábavu s velkým množstvím narážek na známé sf a horory, přijde si na své. Pro ostatní to bude pitomost k nevydržení.

Underworld: Krvavé války (2016)

Z nostalgie tři hvězdy. Asi jediná kladná věc na filmu je účast Kate Beckinsale, která i ve 43 letech 13 let po prvním díle pořád zvládne zahrát nestárnoucí upírku a vypadá při tom k světu. Dál už je přijatelný jen Charles Dance jako starý upír, ale takový Tobias Menzies je jako hlavní záporák vyloženě slabý. Scénář se nijak nepokouší posunout děj dál, jen recykluje a vykrádá předchozí díly a slabý pokus o originalitu končí fiaskem. Akční scény jsou díl od dílu horší a tentokrát už zavánějí parodií. Ve výsledku dvě hvězdy za Kate Beckinsale a jedna za to, že je to snad poslední díl.

Rohy (2013)

Překvapivě zajímavá mysteriozní detektivka, které Daniel Radcliffe dokonale sednul. K vyšetření vraždy, ze které ho obviňuje prakticky každý, musí hrdinovi narůst rohy a lidé mu musí začít svěřovat své tužby. Herecky různorodé - Radcliffe, Joe Anderson, ale třeba i Heather Graham si role užívají, většina se však jen veze a nijak svými výkony nevyčnívá. Bez fantaskního ozvláštnění by film zapadl jako podprůměrná detektivka s bídným scénářem, ale právě ono ozvláštnění posunuje film o dvě hvězdy nahoru. Rozhodně stojí za shlédnutí.

Strašidla (2016) odpad!

Pohádky určené dětem (rodinné) vycházejí z jistých předpokladů - základním je boj dobra se zlem a tvorba morálních imperativů. Z tohoto hlediska není tento film pohádkou ani náhodou a dětem bych ho přímo zakázal. Zlo není potrestáno a místo morálky se káže korupce - to je znak komunální satiry a ne pohádky nebo "rodinného filmu". I na pohádku hloupý děj je mimo oblast pohádek vyloženě odstrašující. Slušné herecké obsazení se sice snaží, ale z tupého scénáře a plochých dialogů by veledílo nevykřesal ani shakespearovský soubor. Jednoznačný odpad, dětem zakázat!

Fantastická zvířata a kde je najít (2016)

Další příběh ze světa Harryho Pottera, ovšem někdy mezi Velkou a Druhou světovou válkou v americe. Příběh hezky odsýpá a nemá prázdné pasáže, trikaři si také hojně vyhráli a velké množství trikových pasáží s fantastickými zvířaty je příběh sám pro sebe. Hlavní hrdiny v podání Eddie Redmayna a Katherine Waterston válcují vedlejší postavy úžasného Dana Foglera, Alison Sudol a Colin Farrell a také animované fantastické zvířátko hrabák. Film pozvedává přijatelné množství inteligentního humoru, na druhou stranu se neobejdeme bez černé mlhy likvidující New York ve velkém a o nějaké logice se nedalo mluvit ani v předchozích filmech tohoto světa. Největší slabinou filmu je triviální děj, který v žádném případě neutáhne dvě a čtvrt hodiny filmu - zbytek jsou více (zvířata) či méně (destrukce) zajímavé digitální efekty. Chválím herce bez rozdílu a pohádkovou atmosféru scén se zvířaty, slabina je slaboučký děj.