Příchozí (2016)

Po dlouhé sérii ukřičených a přeplácaných komiksovek pro kontrast jedna komorní hard SF atmosférou a stylem připomínající Kontakt. Vynikající kamera a hudba, velmi dobré herecké obsazení. Připomínky bych měl k příběhu - příliš spoléhá na závěrečnou pointu. Dost zásadní je také absence charakteristik hrdinů, která je tak očividná, až to může být považováno za umělecký záměr. Přesto oceňuji snahu jít proti proudu a vytvořit SF prakticky bez akčních scén.

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

Chladně vykalkulovaný příběh hrající si na filozofický přesah, který nemá. Bez vynikajících výkonů Brada Pitta a Cate Blanchett by zůstala jen průzdnota.

Doktor Strange (2016)

Film je brutálně rozsekaný na tři nesourodé části. Paradoxně nejlepší je část ve stylu doktora House, kde arogantní geniální Doktor Strange hledá další a další výzvy a zbytek světa by se měl točit kolem něj. To se změní po autonehodě (zaviněné riskantním řízením), kdy se jeho sny zhroutí a nastoupí depresivní bývalý doktor Strange obviňující všechny okolo za svůj stav. Náhle se ovšem dějová linka zlomí, vybudované vztahy a postavy jsou zahozeny a Strange se přesouvá na cestu mága, kde jsou vybudovanány nové vztahy s novými postavami jen proto, aby byly zanedlouho opět zahozeny po dalším zlomu. Po pečlivě budované atmosféře první části filmu se rychlost vyprávění zrychluje, přibývá zbytečných postav, které obratem umírají nebo mizí bez příčiny v chaosu speciálních efektů. Podle očekávání nezklamal Benedict Cumberbatch v hlavní roli a Tilda Swinton jako prastará, naopak zklamáním je přeplácaně namaskovaný Mads Mikkelsen jako hlavní záporná postava. Film pozvedá přiměřené množství vtípků. Mohu jen doufat, že roztříštěnost filmu je způsobená jeho postavením "představovacího" filmu nové postavy, protože jako samostatný film sám o sobě neobstojí.

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti (2016)

Spojení Tima Burtona a digitálních efektů se moc nevydařilo. Hercům není co vytknout, Eva Green skvěle vystřihla mix čarodějky a vychovatelky, Samuel L. Jackson byl obstojný záporák, Asa Butterfield potvrdil kvalitní výkon z Enderovy hry, Ella Purnell byla milým překvapením. O poznání horší to bylo s příběhem - samotná idea časové smyčky není špatná a (!spoiler!) závěrečné surfování mezi smyčkami by si zasloužilo rozvést, ale věčné dětství se časem omrzí a příběh byl rozkouskovaný a zmatený. Nejhorší byly digitální triky, které se vůbec nehodí k burtonovskému stylu vyprávění.

Kingsglaive: Final Fantasy XV (2016)

Pokud hledáte prvotřídní 3D animaci, jste na správném místě - v některých chvílích se opravdu těžko odlišovala animace od reality. Příběh je takový japonský, tj. člověku neuvyklému stylu vyprívění bude asi připadat lehce zmatený. Běžná technická realita se míchá s magií nikoho nepřekvapuje přítomnost obří chobotnice na létající lodi. Děj má spád, postavy jsou zajímavé, animace skvělá a anglický dabing známých kvalitních herců posouvá film ještě o stupínek výše. Doporučuji.

Stranger Things (2016) (seriál)

Po shlédnutí první série: Bezpochyby od Kinga opsaný příběh, postavy i atmosféra. Atmosféra 80. let i příběh připomíná nostalgikům Kingovy klasiky jako To nebo Firestarter. Opět je tu skupinka dětských hrdinů (fanoušků her na hrdiny a Tolkiena), stvůra z jiného světa, zlá vládní "agentura" a dítě se zvláštními schopnostmi. Navíc jsou tu ještě dějové linie středoškolských teenagerů a dospělých, kdy všichni vyšetřují zmizení školáka Willa vlastními metodami nezávisle na sobě. Příběh obsahuje (doufám) úmyslně množství žánrových klišé, které znovu a znovu oživují klasické příběhy 80. let. Určitě se však dalo zapracovat na tom, aby atmosféra nebyla jen osmdesátková, ale měla také správný náboj napětí, což se až tak moc nepovedlo. Postavy jsou kapitola sama pro sebe - a musím ji hodnotit jednoznačně skvěle. Výběr herců se výborně vydařil a přes množství neznámých dětských a teen herců mezi obsazením není nikdo vyloženě podprůměrný. Jak se dalo doufat, tak ve své roli vyniká Winona Ryder a mezi dětskými herci exceluje Millie Bobby Brown. Většina postav není černobílých a každý má své lepší a horší stránky. V souhrnu se seriál určitě vyplatí shlédnout a v roce 2016 se jistě probojuje mezi špičku v žánru fantastiky.

Star Trek: Do neznáma (2016)

Tento způsob Star Treku se mi zamlouvá. Fungující vztahy mezi postavami, jiskřivě vtipné dialogy, hezký vizuál, množství odkazů na TOS a další SF ikonické filmy. Zápletka je sice ohraná a pointa předvídatelná, ale o to zase tolik nejde. Film potěší milovníky TOS, na niž se často odkazuje a má i podobnou atmosféru a poetiku. Herci si svoje odehráli bez větších výkyvů, i když musím vyzdvihnout výkony Simona Pegga a novou postavu v univerzu Sofii Boutellu. Idris Elba jako záporák mnoho prostoru nedostal a spíše vinou scénáře nepůsobí tak démonicky, jak bych uvítal. Oproti předchozím filmům (2009 a 2013) mi tento film přijde mnohem víc Star Trekovsky laděný než předchozí, které mi často připomínaly spíš konkurenční Star Wars. U mne spokojenost.

Žraločí tornádo 4 (2016) (TV film)

Víc a víc a víc! Sharksandnado, bouldernado, oilnado, firenado, frozenado, hailnado, cownado, lightningnado a nukenado jsou na postupu! Víc tornád, zničené přehrady, jaderné elektrárny a velkoměsta. Proti apokalypse samozřejmě stojí nezničitelný Fin Shepard, jeho kyborgizovaná létající manželka se světelným mečem a zbytek Shepardovic rodiny. Opět bombastičtější podívaná s mizernými efekty, ale odkazy na Star Wars, Star Treck, Texaský masakr motorovou pilou, Christine, Čaroděje ze země Oz a bůh ví kolik dalších klasik. Jezdí se v autech, strojích s obří motorovou pilou, pluje se na pirátských plachetnicích, létá v letadlech, na padácích, s různými létajícími aparáty i vlastní silou a při tom všem se bojuje se žraloky živými, hořícími, zmraženými a nukleárními. Nesmíme zapomenout na Davida Hasselhofa jako Colonela Gilberta Sheparda a minutku pro Steva Guttenberga, který si nejspíš odskočil přímo z Lavalantuly 2. Úžasná podívaná pro milovníky absurdních béčkových spektáklů!

Abraham Lincoln: Lovec upírů (2012)

Zábavné béčko objasňující, že osvobození otroků a válka Jihu proti Severu byla o vyhladovění a vypuzení jižanských upírů. Abraham Lincoln se jí osobně účastnil jako lovec upírů a politickou roli už znáte sami. Filmu by slušelo nějaké humorné odlehčení a lepší herecké výkony (slušně hraje jen Dominic Cooper ve vedlejší roli), ale jednou se to shlédnout dá bez újmy na zdraví.

Tajný život mazlíčků (2016)

Animák opravdu určený pro děti, takže pokud jdete do kina s dítětem, přidejte dvě hvězdičky. Pro dospělého průměrný aminák bez výraznějších kladů. Děj hezky odsýpá, ale gagy jsou prvoplánové a pro dospělého notně vyčpělé. Množství zvířat je ve filmu jen pro jednu svou scénku, takže pobaví, ale pak zmizí z děje. Neurazí, ale nezaujme.