Kriminalista (2006) (seriál)

Tento krimiseriál hodnotím velmi pozitivně. Podle mého názoru se jedná jednoznačně o nejlepší krimi-sérii nejen v kontextu nejen německé tvorby společně např. s Komisařem Schimanskim, ale může směle konkurovat i zámořské produkci. Tato série podle mého názoru nemá žádné výrazné výkyvy, drží si dlouhodobě svůj standard a charismatický Christian Berkel v roli komisaře Schumanna je jedním slovem vynikající a velmi autentický. Až donedávna jsem si vlastně ani vůbec neuvědomil, že Christian Berkel je skutečně velmi populární a četně obsazovaný filmový herec, který se zúčastnil i takových projektů jako byl "Pád Třetí říše", "Valkýra" anebo "Hanební pancharti". Je to dle mého soudu velmi kvalitní kriminálka, která se každý den nevidí.

Zítra vstanu a opařím se čajem (1977)

Z mého pohledu vskutku vynikající sci-fi komedie z dílny předního českého režiséra Jindřicha Poláka (autora takových děl jako "Ikarie XB1", krimi filmu "Smrt stopařek"nebo z tvorby pro děti oblíbený seriál "Pan Tau", filmy "Chobotnice z druhého patra" nebo "Lucie, postrach ulice"), která nás velmi originálním způsobem zavádí do historie nedávno minulé. Navíc zde zazářil Petr Kostka ve své životní dvojroli.

Bláznova smrt (1973) (TV film)

Docela mě překvapuje poměrně nízké hodnocení tohoto TV kriminálního dramatu. Podle mého soudu se jedná o docela zdařilý televizní film, v němž se představila celá plejáda hereckých hvězd, mladičkým Petrem Kostkou v roli kpt. Exnera počínaje, dále samozřejmě přes herecké bardy Jaroslava Marvana, Jiřinu Štěpničkovou nebo Františka Vicenu a mladými perspektivními hereckými kádry Jiřím Lábusem, Václavem Postráneckým či Reginou Rázlovou konče. Ačkoliv kapitána Exnera ztvárnilo mnoho kvalitních českých herců, myslím si, že Petr Kostka bezesporu patřil k jednomu z těch nejlepších a nejcharismatičtějších zároveň. Tento detektivní snímek hodnotím určitě pozitivně.

Columbo - Vrabec v hrsti (1992) (epizoda)

Ačkoliv mám krimi sérii s poručíkem Columbem velmi rád, tak musím bohužel říci, že tato epizoda na mě příliš dobrý dojem bohužel nezanechala. Je však obdivuhodné, že Peter Falk v této roli exceloval několik dekád, avšak z mého úhlu pohledu ty poslední série s výjimkou několika epizod už zdaleka nebyly tak povedené, jako ty dřívější.

Ještě větší blbec, než jsme doufali (1994)

Jednoznačně to není žádný filmový zázrak, ale myslím si, že režisér Vít Olmer natočil po sametovém převratu i daleko horší snímky,mezi nimiž jmenujme kupříkladu Play Girls 1, 2, Waterloo po česku nebo bohužel ne příliš povedené pokračování kultovního snímku Bony a klid. V každém případě se i v tomto filmu sem tam nějaký povedený vtipný moment objeví, a mě zejména bavily scény, v nichž se Sobota potkal s Romanem Skamenem, což byly jedny z těch kladnějších momentů tohoto filmu.

Už zase skáču přes kaluže (1970)

Nádherný snímek, který dle mého názoru chytne za srdce snad i toho nejotrlejšího diváka. Je podán neuvěřitelně lidským způsobem, kde hlavní roli hraje neutuchající vůle vážně nemocného chlapce, který se v žádném případě nehodlá smířit s krutou diagnózou, ale bojovat s touto nepřízní osudu a splnit si svůj sen, tj. stát se koňákem. Snímek na mě zanechal opravdu velmi silný dojem, poprvé jsem film viděl snad v sedmi letech, a musím říci, že se mi líbí čím dál víc. Má totiž dle mého soudu v sobě mnohem větší význam. A záleží pouze na divákovi, zda si ho dokáže sám uvědomit. A sice vzít v potaz fakt, že ať má člověk jakýkoliv sebevětší problém, tak i ten má v konečném výsledku nějaké řešení. Že lidé na celém světě řeší celou řadu skutečných problémů a starostí, o nichž člověk, kterému nic nechybí může jen stěží něco vědět. Ale největší cenu v lidském životě má zdraví, a když ho člověk nemá, je to o poznání těžší žití. Vynikající herecké výkony ústředních hrdinů, Vladimírem Dlouhým v roli Adama počínaje, a Karlem Hlušičkou se Zdenou Hadrbolcovou v roli rodičů konče. Myslím si, že to byl patrně nejlepší film režiséra Karla Kachyni. A že těch velmi kvalitních bylo dost. A nesmím pochopitelně v žádném případě zapomenout ani na úžasnou hudbu génia Zdeňka Lišky, která dodává již tak skvělému snímku ještě větší rozměr.

Bitva o Británii (1969)

Velmi kvalitní snímek z dílny režiséra Guya Hamiltona, pojednávajícího o jedné z nejvýznamnějších etap druhé světové války, tj. bitvy o Británii. Film je doslova napěchován řadou předních herců, z nichž mnozí později dosáhli vskutku velkého věhlasu - konkrétně zejména oscarový herec Michael Caine, Laurence Olivier, Christopher Plummer a mnoho dalších. Z mého pohledu je až téměř neuvěřitelné, jaká kvalitní filmová díla mohla v šedesátých letech vzniknout a dle mého soudu v drtivé většině případů po kvalitativní a estetické stránce dokážou bez problémů předčit ty filmy novější, či chcete-li remaky již dříve zfilmovaných děl. Nemluvím pochopitelně o všech, jistě najdeme světlé výjimky, ale dle mého názoru je spočítáme na prstech jedné ruky.

Columbo - Není čas na umírání (1992) (epizoda)

Vůbec mě nepřekvapuje relativně nízké hodnocení této epizody. Ani na mě tato epizoda bohužel nezanechala příliš pozitivní dojem, protože jsem tam postrádal takřka všechno, na co jsme u příběhů s por. Columbem zvyklí. Navíc se to tak nějak celé vleklo, nemělo to vůbec žádný spád, postrádal jsem tam i nějaké vtipné situace, které jsou součástí v podstatě každého dílu, a překvapil mě i to, že tentokrát por. Columbo dostal poměrně malý prostor, což bylo určitě na škodu. Rozhodně jedna z těch slabších epizod.

Solo: Star Wars Story (2018)

Snímek, který ani nenadchne, ani neurazí. Filmu by dle mého názoru jednoznačně prospěla kratší stopáž, v jistých momentech to bylo až příliš fádní a zdlouhavé a další vývoj byl velmi lehce předvídatelný. Z mého pohledu bohužel jeden z těch slabších snímků v rámci Hvězdných válek.

Dukla 61 (2018) (TV film)

Z mého pohledu vynikající televizní snímek z dílny režiséra Davida Ondříčka, který pojednává o velké důlní katastrofě, která se odehrála na počátku 60. let v havířovském dole Dukla. Ve filmu jsou výborně a autenticky zobrazeny osudy lidí, kteří byli bezprostředními účastníky tohoto neštěstí. Je zde zobrazena poctivá a tvrdá práce havířů, jejich každodenní radosti i starosti a samozřejmě i ignorance a hloupost "papalášů", jimž bylo plnění hospodářského plánu a množství vytěženého uhlí mnohem přednější než bezpečnost vlastních zaměstnanců. Zaujmou i skvělé herecké výkony, velmi příjemně mě překvapila zejména Martha Issová v roli matky, která na mě působila v roli rázné manželky horníka vskutku důvěryhodně. Aniž bych se jí chtěl dotknout, jsem velmi potěšen, že konečně se publiku představila svým hereckým talentem v tom pozitivním smyslu slova, než hloupými a vulgárními výstupy v předvolebních kampaních, které byly často vskutku ubohé. Po snímku "Metanol" přišla Česká televize s dalším vysoce kvalitním projektem, a já mohu tvůrcům za jejich počin pouze upřímně poblahopřát a poděkovat. Už se těším na druhou část tohoto televizního dramatu.