První republika - Díl devátý (2017) (epizoda)

Výborná epizoda, která nám pomalu, ale jistě rozkrývá okolnosti kolem Kloudovy osoby., resp. jeho minulosti. Na scénu ve větší míře vstupuje guvernantka Marie (v podání Kristýny Bokové), která hraje v tomto kolotoči velmi ústřední roli. Nejenom, že se na konci epizody dozvíme, kdo je Kloudovým vrahem a kdo také tím pádem zachrání před smrtí Fredyho, ale dozvídáme se i to, že Klouda je otcem Rozárky, kterou má právě s Marií, s níž v minulosti udržoval poměr. Seriál konečně má v závěrečných epizodách svůj nefalšovaný náboj a nabízí divákovi rozhodně lepší podívanou, než jak tomu bylo v dílech úvodních. Moc se těším na epizody následující a jsem přesvědčen o tom, že nás čeká další výborná podívaná, která nás navnadí i na zbývající díly.

Já, Olga Hepnarová (2016)

O tomto snímku se toho rovněž mnoho napsalo i namluvilo, ale musím bohužel říci, že mě tento film příliš nezaujal. Sledujeme zde životní zkušenosti a peripetie Olgy Hepnarové, která v žádném případě neměla na růžích ustláno a ještě před tou nevídanou hromadnou vraždou velmi často pohybovala na hranici, či spíše za hranicí zákona. Jsou zde zobrazeny i její problémy v dospívání, kdy měla nejasnou sexualitu a pohlavní styk udržovala nejen s muži, ale i se ženami. Přiznám se, že film jsem sledoval přibližně do poloviny, možná do dvou třetin, ale byl jsem z něj tak konsternovaný a znechucený, že jsem jej přibližně v této části vypnul a nedokoukal jsem ho celý, což se mi tedy moc často nestává. Snímek bych ohodnotil dvěmi hvězdičkami, protože mě opravdu i přes zajímavý námět moc nezaujal, a ty hvězdičky bezesporu patří výborně zobrazené atmosféře sedmdesátých let, v éře socialismu a představitelce hl. role Michalině Olszaňske, která za tento výkon obdržela i ocenění Českého lva, bezesporu oprávněně.

13. komnata - 13. komnata Martina Fenina (2017) (epizoda)

Na tuto 13. komnatu jsem se podíval s velkým zájmem. Jednak proto, že jsem měl a i nadále mám Martina Fenina jako sportovce a vynikajícího fotbalistu moc rád a jako chlapec jsem s velkým nadšením prožíval fenomenální úspěch českých dvacítek na mistrovství světa roku 2009 v Kanadě, kde čeští mladíci vybojovali stříbrné medaile, přičemž významnou měrou se o to zasloužil právě Martin Fenin a mladí brněnští talenti. které trenér Miroslav Soukup nominoval na šampionát také, jmenovitě Marek Střeštík, Luboš Kalouda a Tomáš Okleštěk. Moc jsem mu přál, když začal díky tomuto úžasnému úspěchu dostávat větší příležitosti na hřišti nejen v domovských Teplicích pod trenérem Petrem Radou, kde zářil, ale později i na zahraniční štaci ve Frankfurtu, kde se opět uvedl vynikajícím způsobem, konkrétně hattrickem proti mužstvu Herthy Berlín a dalšími výbornými výkony v následujících zápasech. O to více mě mrzelo, když se mu dařit přestalo a nastalo pro něj období sportovních i osobních pádů a tím i způsobené deprese. Média mu to pochopitelně dala také pěkně "sežrat" a čekala na jakékoliv jeho zakolísání a jakoukoliv senzaci, které mohla být a nakonec i byla použita proti němu. I díky tomuto pořadu jsem pochopil, resp. ujistil se o tom, že vždycky není všechno tak, jak se na první pohled může zdát a že řada médií nestojí o zprostředkování seriózních zpráv a novinek, ale jde v této branži spíše o to, jak toho daného člověka/osobnost ponížit a doslova zesměšnit před veřejností a udělat z něj svým způsobem outsidera. I podle slov, která nejen Martin, ale i jeho maminka pí. MUDr. Martina Feninová v pořadu uvedla, jsem nadále přesvědčen o tom, že Martin rozhodně není tak špatný člověk, jak nám jej v minulosti média představovala a ukazovala jeho "skandály", ale že spíš že je to člověk, který zkrátka jenom zaplatil velmi vysokou daň za svůj úspěch, popularitu a slávu, která se zkrátka v žádné oblasti naší společnosti neodpouští a lidské zloba a závist je skutečně nekonečná a nevyčerpatelná. Martinovi mohu popřát snad jen to, aby se ho drželo zdraví, aby měl kvalitní zázemí doma po boku své přítelkyně a rodiny a aby se mu dařilo i po sportovní stránce, protože si myslím, že ten herní potenciál v sobě rozhodně i nadále má a určitě o něm ještě zaslechneme. Netvrdím, že ještě bude hrát Bundesligu či Premier League, ale na nejvyšší úrovni v české lize by si určitě ještě zahrát mohl. Nemusí již nikomu nic dokazovat, myslím si, že pro český sport vykonal hodně dobrého a nabídl nám všem mnoho krásných sportovních zážitků, které neupadnou v zapomnění.

Křižník Potěmkin (1925)

Ke zhlédnutí tohoto snímku jsem se konečně po dlouhé době dostal a musím přiznat, že tento němý snímek Sergeje Ejzenštejna patří podle mého soudu zcela po zásluze k nejlepším počinům, co světová kinematografie nabídla. Tento snímek na mě jakožto diváka působil velmi intenzivním dojmem a musím konstatovat, že každá kapitola tohoto filmu ve mě evokovala velmi silné emoce a v určitých okamžicích dokonce i pocity strachu a celkové bezmoci, jako bych byl přímým aktérem těch hrůz, které se v revolučním roce 1905 odehrávaly nejen na moři, ale i na souši. Záběry na zkažené jídlo, kterým prolézají červi, nepokoje námořníků na palubě lodi a samozřejmě i masakr na Oděském schodišti jsou scény, které jsou jedním slovem nezapomenutelné jak v pozitivním, tak samozřejmě i negativním smyslu slova. Za zmínku stojí i ta skutečnost, že režisér, Ejzeštejn využil v tomto snímku vůbec poprvé pohyblivou filmovou kameru a poprvé zde byly použity obrovské masové záběry komparzistů, kteří mimochodem účinkovali ve filmu zdarma. Tento snímek byl v řadě věcí naprosto přelomový.

13. komnata - 13. komnata Zdeňky Pohlreichové (2017) (epizoda)

Po určité odmlce jsem se podíval na 13. komnatu a musím se přiznat, že příběh pí. Zdeňky Pohlreichové na mě zapůsobil velmi silně. Na pořad jsem se podíval ze dvou důvodů. Tím prvním byl vcelku pochopitelně fakt, že se jedná o manželku jednoho z nejznámějších českých šéfkuchařů Zdeňka Pohlreicha, jehož pořady velmi rád sleduji a také proto, že se o její nemoci mnoho napsalo i namluvilo a zajímalo mě, jak to opravdu všechno bylo. Musím se přiznat, že pí. Pohlreichová má můj hluboký obdiv za to, jak se dokázala s touto zákeřnou nemocí popasovat a jakým způsobem nahlíží nejen na svůj život, ale i na svět kolem nás jako takový. Člověk si najednou uvědomí, že na světě nejsou nejdůležitější jenom peníze, majetek a všelijaké věci, které postupem času ani nepotřebujete.To, co je na světě nejdůležitější,jsou především lidé, které máte rádi, se kterými Vám je dobře, kterým věříte, kterých si vážíte a na které se můžete ve všem spolehnout v dobrém i zlém. Divák si při zhlédnutí tohoto pořadu uvědomí, že i Zdeněk Pohlreich, který v TV působí jako nekompromisní tvrďák, je ve skutečnosti také jenom obyčejný člověk z masa a kostí, který je citlivý a má mnoho pozitivních lidských vlastností, které naopak nemají ti, o nichž si to třeba myslíme. Můj respekt tedy nepatří pouze pí. Zdeňce Pohlreichové, ale i jejímu manželovi, který jí byl a je v nejtěžších životních situací velkou oporou.

První republika - Díl osmý (2017) (epizoda)

Tato epizoda podle mého soudu rovněž patřila k těm povedenějším, a osobně se velmi těším, jaké závěrečné vyústění nám nabídne závěrečných pět dílů. Padouch Klouda je tedy ze hry venku, a nyní se bude vše točit kolem toho, kdo má prsty v jeho smrti. Významnou roli nyní v seriálu podle mě bude sehrávat von Lippi. Mám tři horké typy, kdo to mohl udělat, ale počkáme si a uvidíme v závěru, jak to nakonec všechno dopadne. Každopádně mě se tento díl líbil a těším se na další pokračování. Nechci se opakovat, ale výborně svou roli ztvárňuje Jiří Vyorálek v úloze Jaroslava Valenty, Vladimír Polívka v roli poručíka Andrleho působí velmi sympaticky, Svatopluk Skopal v roli policejního rady Mlčocha a samozřejmě i Stanislav Majer v roli von Lippiho.

Luther (2003)

Velmi dobře zpracované životopisné drama, pojednávající o velmi významné osobnosti církevních dějin, reformátorovi Martinu Lutherovi. Jsou zde zobrazeny základní a stěžejní etapy jeho života, období studií, rozepře s nejvyššími představiteli církve a samozřejmě i jeho dílo, přičemž mezi jehož nejvýznamnější počiny patřil překlad Bible do němčiny. Osudy Martina Luthera mi do jisté míry velmi připomínají i osud Jana Husa jen s tím rozdílem, že Martin Luther se vyhnul smrti na hranici, přestože často i on sám balancoval nad samou propastí.

První republika - Díl sedmý (2017) (epizoda)

Tato epizoda patřila opět k těm povedenějším a já věřím, že teď už to v tomto duchu dokráčí až do úplného závěru druhé řady tohoto seriálu. Co se postav týče, tak to tady z mého pohledu zůstává neměnné, svůj standard odvádí výborný Jiří Vyorálek, už jsem to naznačoval v předcházejících epizodách a zmíním to i nyní, že velkou a sympatickou roli v tomto seriálu ztvárňuje Vladimír Polívka v úloze poručíka Andrleho a samozřejmě i Pavel Batěk v roli záporáka Kloudy má něco do sebe. Co se mi naopak nelíbí, resp. neudělalo na mě moc pozitivní dojem, jsou výkony obou dcer Valentových, v podání Anny Fialové a Brigity Cmuntové. Druhou jmenovanou bych ještě akceptoval, ale role Ireny v podání Anny Fialové je absolutně nesympatická a místy až protivná. Velmi mě naopak zaujala i postava německého obchodníka von Lippiho (pozn. v podání Stanislava Majera), který pravděpodobně nebude nakonec tak špatný, jak se na první pohled mohlo zdát. Epizodu hodnotím velmi kladně a věřím, že další epizody budou kvalitativně minimálně tak dobré jako tahle.

Admirál (2008)

Velmi dobře zpracované válečné drama reflektující významnou osobnost ruských dějin, admirála Alexandra Vasiljeviče Kolčaka. Tato osobnost byla významnou personou rusko-japonských válek, přičemž v době Velké říjnové revoluce se přidala na stranu "bílých" a v určitou dobu měla dokonce ambice stát se novým vládcem celé Rusi. Její osud byl ovšem tragický. Snímek zachycuje nejdramatičtější úsek Kolčakova života, konkrétně období let 1915-1920.

Nahota na prodej (1993)

Nízké hodnocení tohoto filmu je pro mě poměrně překvapující, avšak každý divák má jiný vkus a každý má na to jiný pohled. Mně osobně se snímek Víta Olmera "Nahota na prodej" velmi líbil, a společně s "Tankovým praporem" a snímkem "Bony a klid" jej řadím k vrcholům jeho tvůrčí práce. Snímek nám představuje porevoluční období a divoký počátek 90. let, kdy v československých, potažmo českých končinách docházelo k celkové společenské a ekonomické transformaci, kdy nastalo období "celkové svobody". Samozřejmě ten termín ovšem musíme dát do uvozovek, protože stále existovali a existují lidé, kteří měli svá teritoria pod kontrolou a slovo "svoboda" pro ně bylo cizím slovem. Teď ale k filmu samotnému. Velmi se mi líbilo obsazení ústřední herecké trojice v čele s Lukášem Vaculíkem v roli investigativního novináře, Jiřího Krampola v roli bývalého policisty a nyní "soukromého vočka" a samozřejmě Karly Trisky v roli naivní studentky Nancy, která přijela ze Spojených států na stáž do Československa. Líbilo se mi také to, že snímek byl koncipován velmi podobně, ne-li stejně jako "Bony a klid", tzn. žádné dlouhé dialogy, dobře zvolená hudba od skupiny "Frankie goes to Hollywood", velmi vtipné situace a scény, u nichž se leckterý divák může doslova trhat smíchy. Dobře jsou zde v základním spektru zobrazeny i problémy, které ve společnosti hráli, nebo stále hrají významnou roli. To jest Romové, s nimiž byly, jsou a budou problémy v jakékoliv době, problematika falešných aukcí, rozvoj svobodného podnikání, které si každý představoval po svém, a mnohdy až za hranicemi zákona - viz ve filmu zobrazená prostituce, či dokonce sexuální otroctví. Zkrátka a dobře je to film, který na diváka neklade žádné vysoké nároky, je to svým způsobem trochu taková nostalgická vzpomínka na časy nedávno minulé a snímek, který je ideální na pobavení a možná trošku i pro porozumění, jak to u nás bezprostředně po Sametovém převratu vypadalo a s jakými problémy se společnost potýkala. Já snímek hodnotím velmi pozitivně.