První republika - Díl jedenáctý (2017) (epizoda)

Bohužel mě tato epizoda vůbec nezaujala, spíš dokonce až zklamala. S výjimkou závěrečné scény při zatýkání Krále se v epizodě v podstatě nic důležitého neodehrálo a mám takový pocit, že tato druhá série hodně připomíná horskou dráhu. Jednou vidíme epizodu nadprůměrnou, a posléze to zase spadne do takové průměrné šedi, která pro diváka není zcela atraktivní. Nechci ještě dělat konečné soudy, ale když tuto sérii porovnám s tou první, tak ta první byla pro mě daleko zajímavější a z mého pohledu obstála mnohem více. Ale třeba ještě v této řadě zhlédneme poslední dvě epizody, které celkový dojem z této druhé řady spraví. Uvidíme.

Očima Josefa Klímy (2014) (pořad)

Relativně dobrý pořad, zabývající se palčivými otázkami v naší společnosti. Pro mě tento pořad představuje takovou směsici pořadů, počínaje "Občanským judem", který vysílala v minulosti Nova, dále "Na vlastní oči" rovněž v minulosti vysílané na Nově a samozřejmě i "Černé ovce", které přežily ze všech pořadů nejdéle a vysílají se dodnes. Jen s tím rozdílem, že Josef Klíma je ve srovnání s ostatními moderátory velmi umírněný, nějaké vtipné glosy se od něj dočkáme málokdy, ale je to bezesporu a neoddiskutovatelně velmi vzdělaný, inteligentní a sympatický pán, který toho na poli mediálních pořadů a ve světě médií vůbec dokázal velmi mnoho a právem se řadí k nejlepším novinářům na tuzemské scéně.

Já, Kajínek (2017) (seriál)

Obdivuhodná odvaha vystoupit s takovým projektem o takovém člověku na obrazovky televizních příjimačů. Mám z prvního dílu tohoto cyklu velmi rozporuplné pocity. Je zcela nepochybné, že Kájínek nebyl žádný hlupák, měl vždycky, všechno i sebemenší maličkost důkladně promyšlenou, což ostatně ukázal i v prvním díle této série, kde velmi obšírně popisuje a vlastně i obhajuje svou "kriminálnickou" minulost od úplných počátků až do současné situaceí. Myslím si, že je zcela zbytečné ho jakkoliv odsuzovat, na to jsou jiné a povolanější instance a také si myslím, že za všechny své činy byl již odpovídajícím způsobem potrestán. Mně také nepřijde úplně košer, že se z člověka s takovou pohnutou minulostí dělá mediální hvězda a dostává se mu prostoru v televizi v hlavním vysílacím čase, ale je zkrátka úplně jiná doba, lidé všeobecně asi chtějí vidět něco jiného a když má pan Kájínek potřebu se tímto způsobem zviditelňovat a obhajovat, tak je to čistě jeho osobní věc. Několikrát v pořadu o sobě prohlásil, že je hodný a slušný člověk, tak i tady se mi zdá, že slušnost se stala možná i díky tomuto pořadu velmi relativním pojmem. V každém případě mu přeji tu svobodu, kterou mu prezident Zeman svou milostí dal a věřím, že se z minulosti poučil a s nově nabytou svobodou vynaloží mnohem lépe. I peníze utržené z tohoto pořadu pro něj určitě budou lepším a slušnějším příjmem, než které by získal z různých vykrádaček bytů nebo obchodů.

Život brouka (1998)

Vynikající animák, který podle mého názoru udělá radost mnoha divákům napříč všemi věkovými kategoriemi. Poprvé jsem tento snímek viděl, když mi bylo 5 a i po letech je to pro mě moc hezká a příjemná podívaná a svým způsobem i letmý návrat do bezstarostných dětských let. Nelze hodnotit jinak než vysoko.

Pirko (2016)

Hnus, hnus a zase hnus. Taková slova mě napadají bezprostředně po zhlédnutí tohoto filmu, který se mnou velmi zamával. Abych řekl pravdu, měj jsem sto chutí tento film vypnout již po jeho polovině, protože se v něm vyskytovalo až přespříliš mnoho vulgarismů, což je ale na druhou stranu pochopitelné, když uvážíme, v jakém prostředí se příběh odehrává. Byl jsem přímo šokován tím, jaké příběhy se mohou odehrávat v současné "civilizované" společnosti, o nichž se třeba tolik nemluví, ale které nejsou bohužel dnes až tak výjimečným jevem. Dominika Morávková v hl. roli obstála velmi dobře a určitě o ní ještě coby o herečce uslyšíme. Vůbec jsem si nikdy nepředstavoval, resp. ani nedokázal představit, jak náročné a obtížné to pro člověka může být, když opustí brány dětského domova a vypluje do běžného života, kde jej mnozí lidé již dopředu považují za outsidera. Často se tedy mohou dostat a většinou i dostanou na špatnou kolej, z níž už se cesta mnohdy hledá už jen velmi obtížně. Byl jsem přímo znechucen jednáním, které předvedl Roman, který svou přítelkyni, která ho zpočátku dokonce sponzorovala dokázal prodat pasákům, kteří si s ní potom za vidinou lehce nabytého výdělku dělali doslova, co chtěli, a kterou takřka nechali prostituovat až do úplného bezvědomí. Snímek jsem viděl jednou a musím konstatovat, že víckrát jej opravdu vidět nepotřebuji a že bych na takový snímek do kina nezašel ani v případě, že bych měl volný vstup.

První republika - Díl desátý (2017) (epizoda)

Zatím podle mého názoru nejslabší nebo jedna z nejslabších epizod, které ve druhé řadě seriálu byly k vidění. Mám pocit, že tato epizoda nepřinesla takřka vůbec nic nového, protože kdo je vrah Kloudy již dávno víme a přijde mi, že se zde jedná až o zbytečné protahování, které k ničemu nevede. Čekal jsem od toho něco víc a doufám, že zbývající tři epizody alespoň částečně pozmění mé rozporuplné dojmy z druhé řady tohoto seriálu.

Rejs (1970)

Paralela s Formanovým snímkem "Hoří má panenko" je zcela na místě, protože i zde se vyskytuje celá řada situací, která doslova splývá s Formanovým snímkem. Jen tedy s tím rozdílem, že se tady nepořádá hasičský bál, nehoří barák, nevybírají se pro dědečka lístky do tomboly jako projev "lidské solidarity" nebo se nevolí královna krásy. :) Jde o svým způsobem až absurdní hodinovou jízdu na lodi, kam se dostane černý pasažér, a kterého osádka lodi považuje za nového kulturního referenta, který má uspořádat nejprve seznamovací setkání, a posléze i organizaci dalších zábav. Jak to ovšem dopadne, to už ať posoudí sám divák. Myslím si, že je to velmi dobrý film, který mapuje absurdnost minulého režimu a který také stejně jako Formanův snímek hezky vykresluje lidské charaktery.

Thor: Ragnarok (2017)

Skvělá Marvelkovka, která diváka bude bavit od samého počátku až do konce. Jediné, co bych snímku vytknul, je poměrně dlouhá stopáž - více než dvě hodiny, myslím si, že tento film by bohatě stačilo "shrnout" do 90 min., ale to je jen můj subjektivní názor. Divák se ovšem u snímku určitě dobře odreaguje, bude se dobře bavit, zasměje se velmi vtipným scénám, kterých je ve snímku více než dost a zážitek z kina si zcela určitě odnese pozitivní. Alespoň já jsem tyto pocity ze snímku měl a z tohoto úhlu pohledu hodnotím film jako nadprůměrně dobrý.

První republika - Díl devátý (2017) (epizoda)

Výborná epizoda, která nám pomalu, ale jistě rozkrývá okolnosti kolem Kloudovy osoby., resp. jeho minulosti. Na scénu ve větší míře vstupuje guvernantka Marie (v podání Kristýny Bokové), která hraje v tomto kolotoči velmi ústřední roli. Nejenom, že se na konci epizody dozvíme, kdo je Kloudovým vrahem a kdo také tím pádem zachrání před smrtí Fredyho, ale dozvídáme se i to, že Klouda je otcem Rozárky, kterou má právě s Marií, s níž v minulosti udržoval poměr. Seriál konečně má v závěrečných epizodách svůj nefalšovaný náboj a nabízí divákovi rozhodně lepší podívanou, než jak tomu bylo v dílech úvodních. Moc se těším na epizody následující a jsem přesvědčen o tom, že nás čeká další výborná podívaná, která nás navnadí i na zbývající díly.

Já, Olga Hepnarová (2016)

O tomto snímku se toho rovněž mnoho napsalo i namluvilo, ale musím bohužel říci, že mě tento film příliš nezaujal. Sledujeme zde životní zkušenosti a peripetie Olgy Hepnarové, která v žádném případě neměla na růžích ustláno a ještě před tou nevídanou hromadnou vraždou velmi často pohybovala na hranici, či spíše za hranicí zákona. Jsou zde zobrazeny i její problémy v dospívání, kdy měla nejasnou sexualitu a pohlavní styk udržovala nejen s muži, ale i se ženami. Přiznám se, že film jsem sledoval přibližně do poloviny, možná do dvou třetin, ale byl jsem z něj tak konsternovaný a znechucený, že jsem jej přibližně v této části vypnul a nedokoukal jsem ho celý, což se mi tedy moc často nestává. Snímek bych ohodnotil dvěmi hvězdičkami, protože mě opravdu i přes zajímavý námět moc nezaujal, a ty hvězdičky bezesporu patří výborně zobrazené atmosféře sedmdesátých let, v éře socialismu a představitelce hl. role Michalině Olszaňske, která za tento výkon obdržela i ocenění Českého lva, bezesporu oprávněně.