Monstrum (2008)

Monstrum je hodně zvláštní film. Líbí se mi nápad z digitální kamerou, je to takové děsivé domácí video. Na druhou stranu to někdy působilo dost nepřirozeně a místy mi roztřesená kamera vadila - chtěl jsem prostě vidět víc, než vidí hlavní hrdinové. Příšera sama je skvělá, Godzilla a jí podobné kreatůry se můžou jít bodnout, zároveň mi ale přece jen trochu rozčilovalo, že netuším nic o tom, odkud se sakra vzala. Jasně, není to podstatné, ale u tohohle žánru jde rozum stranou a já chci vědět, jestli je to monstrum z hlubin mořských či vesmírných. Sympatičtí mi byli i hlavní postavy, samí neokoukaní herci, zároveň mi ale občas lezlo krkem jejich chování naprosto odporující lidskému - nebo v této situaci spíše zvířecímu - instiktu, to když se třeba vydají zachraňovat kamarádku, která už je stejně pravděpodobně po smrti. A všichni přece víme, že když nám něco čouhá skrz tělo, nemá se to vytahovat! Monstrum je film plný paradoxů, jak je vidět z mého komenáře, takže sám nevím, jak ho ohodnotit. Dávám lepší tři hvězdičky za nápad a odvahu tvůrců, ale víc to nebude.

Přednosta (2003)

Krásný, veselý, dojemný, smutný film ze života, který nepotřebuje žádné berličky v podobě přehnaných gagů a vtipů, citově přepjatých scén ani patetických proslovů. Stačí citlivá režie, solidní scénář a sympatičtí herci. Jen víc takovýchto příjemných a "obyčejných" snímků, prosím!

Requiem za sen (2000)

Psycho. Sny, ideály, láska, sex, drogy, beznaděj, samota, bolest, ponížení, šílenství. Dokonalý střih, kamera, detailní záběry, hudba, herci i režie. Syrové, mrazivé, depresivní. Aronofsky je šílenec, geniální šílenec. Na tohle nikdy nezapomenu.

Temný rytíř (2008)

The Dark Knight dostál svému názvu. Je syrový a temný, není to komiksová pohádka, ale drsný skutečný příběh, ve kterém několik "rytířů" řeší otázku naděje a víry, respektive jejich ztráty. Prvním a největším rytířem je Harvey Dent, který je prototypem ideálů a přesvědčení, tak velkého, že nutně musí vést ke zklamání a odtud pramenícího šílenství. Aaron Eckhart předvádí životní výkon, Harvey Dent je totiž nejrozporuplnější postavou letošního roku a jeho přeměna je naprosto vérohodná. Druhým rytířem, tím nejtemnějším, je Joker. Ten zastupuje Zlo a zároveň je v něm trocha něčeho obyčejného, co je v každém z nás. Nebo je každý z nás tak trochu Jokerem? Šílenec nebo vizionář, jak chcete. Tak i tak je pro mě Heath Ledger aspirantem na Oscara (škoda že In memoriam) za vedlejší roli, je dokonale mrazivý a šílený, skutečný a přirozený - nejlepší filmový padouch všech dob. Třetím rytířem - jedním ze dvou, který se nesnaží onu naději ztratit, i když tuší, že je to nevyhnutelné - je Jim Gordon alias sympatický Gary Oldman. A konečně posledním rytířem je sám Batman, temný i světlý. Ví, jak se věci mají, on naději ztratil, ale narozdíl od Denta se kvůli tomu nestane zlým, ale snaží se ji znovu najít, nebo spíš stvořit. Díkybohu za to, že podle komiksové předlohy může vzniknout moudrý film, který má co říct, který není jen pohádkou a hláškujících svalovcích v maskách, ale mrazivě skutečným příběhem nás všech. Jistojistě zatím jeden z nejzajímavějších filmů počátku 21. století a dost možná nejlepší komiksový film, který už ani vlastně není komiksovým. 100 % a jednoznačně nejlepší film série. Ať žije chaos!

Sirotčinec (2007)

Rozhodně nadprůměrný horor, který není složen jen ze samých lekaček a tun cákající krve. Naopak, hraje se tu na napětí, tajemství a emoce. El Orfanato je správná duchařina, pravda, trošku podobná Těm druhým, ale to nevadí, protože každý další takovýhle horor je vítán. Téma prokletého domu je sice otřepané, leč patří k hororu tak, jako milostný trojúhelník k romantické komedii. A já říkám, že dnes už nejde o to CO, ale JAK. A tenhle film je rozhodně natočen krásně, s citem, skvělými herci a ještě krásnějšími lokacemi. A to stojí za vidění.

Noční let (2005)

Poměrně originální, i když zase příšerně vykonstruovaná, zápletka je tu zabita unylou režií, mizernými hereckými výkony (vyjma Cilliana Murphyho, ten je neuvěřitelně charismatický a pro takovéto role předurčený), tuctovou hororovou hudbou a hlavně pitomým scénářem, který vrší jedno klišé na druhé. Tři hvězdičky jen za Murphyho oči a chrčení a zajímavý námět, jinak je Noční let ztráta času. Wesi, styď se!

Skafandr a motýl (2007)

Díky citlivé režii Juliana Schnabela, který si tímhle filmem spravuje reputaci po nepříliš vydařeném Basquiatovi, sugestivní kameře Janusze Kaminskiho a komorním výkonu skvělého Mathieu Amalrica, pronikáme do nepředstavitelného světa skafandru, tzv. syndromu locked-in, kdy člověk vnímá a slyší, ale nemůžu mluvit ani se hýbat. Silný, dojemný a vkusný film, který vám vyrazí dech a otevře oči. Ale je to fakt síla, pro silnější povahy.

Určitě, možná (2008)

Pro mě moc příjemná změna v trochu skomírajícím žánru romantických komedií. Originální příběh mě vtáhl do děje hned na začátku a nepustil až do konce, který jsem sledoval s napětím a po němž mi na tváři hrál takový ten úsměv, který znamená, že to všechno chápete a cítíte stejně, jako hlavní postava. Tu tady stvárnil jinak pro mě nesympatický Ryan Reynolds, a zahrál skvěle. Z holek nejsympatičtější určitě Isla Fisher a samozřejmě malá Abigail Breslin, jejíž postava je neskutečně vtipně uvědomělá. A třešničkou na dortu je pak zarostlý taťka Kevin Kline. Určitě, možná je nadprůměrnou, příjemnou romantickou komedií, která nemůže zklamat. Fakt.

CoMyJenVíme!? (2004)

Ok, tenhle film je hodně rozporuplný a vyvolává vášnivé debaty. Já se ale řadím doprostřed, protože ano, občas to působí jako agitka ortodoxních věřících, ale zároveň ano, fascinuje mě myšlenka, že svět není takový, jaký ho vnímáme. Fascinuje mě myšlenka, že mohu ovlivnit to, co se kolem mě děje, když budu chtít. A věřím tomu, že to lze vysvětlit vědecky, jak to ve filmu naznačovali. A ano, ta hluchoněmá fotografka, to bylo prostě děsné, to si mohli odpustit...

Božský Evan (2007)

Čekal jsem podle hodnocení horší věc, nakonec jsem byl příjemně překvapen oddechovou komedií na ztracené nedělní odpoledne. Typický americký příběh, střední porce patosu, špatná digitální zvířátka, působivá povodeň, skvělý ňouma Jonah Hill, extra sympaťák Steve Carell, pro kterého mám prostě slabost a Morgan Freeman, který je prostě, no... bůh:-) Já jsem se bavil. Ale ano, tu hrdličku si mohli odpustit. Tři hvězdičky, čtvrtá za titulkové tanečky a Carella s vlasy v culíku a bradkou v copánku - rockec!