Bratrstvo neohrožených (2001) (seriál)

Víc než deset hodin tohohle desetidílného seriálu jsem skouknul během čtyř večerů. A byl to seriál, který jsem sledoval s napětím, nadšením, zděšením a zvědavostí, seriál, u kterého jsem se dovedl smát i brečet. Rozhodně nejlepší seriál, jaký jsem kdy viděl. Band of Brothers si na nic nehraje, je opravdovým a syrovým svědectvím z nejstrašnějšího válečného konfliktu v lidských dějinách, seriálem plným výborných a neokoukaných herců (Damian Lewis, Ron Livingston, Donnie Wahlberg, Eion Bailey, Frank John Hughes a mnoho dalších), seriálem bez zbytečného typicky amerického patosu a příkras. Genilní dílo, které nikdy nezapomenu a rád si vždycky připomenu. Tohle by měl vidět každý, kdo někdy přičuchne k televizi a filmu. Všechna čest tvůrcům a hlavně těm, kdo se seriálu stali předlohou. Bylo úžasné vidět je vzpomínat se slzami v očích.

Útěk do divočiny (2007)

Pro městského kluka jako já hodně těžko stravitelný, ale rozhodně velmi zajímavý film, plný krásných písniček a ještě nádhernější přírody. Ale to mi nestačilo k tomu, abych se za ty dvě a půl hodiny nezačal nudit. Nemám nic proti poetice, impresionismu apod., tady to ale bylo příliš pomalé a natahované, takže to ztrácelo alespoň nějaký ten spád, který by film o přírodě mít mohl, aniž by přestal být filmem o přírodě. Kdo je ortodoxním fandou přírody, Londona, Tolstého, Thoreaua a kdo má svobodu v srdci, nechť si přičte jednu hvězdičku. Já musím - bohužel - jen za tři.

Česká soda (1993) (seriál)

Geniální pořad, který si jako jediný troufl překročit hranice vešekeré únosnosti, a to ještě v třiadevadesátém. Díkybohu! Nejlepší česká televizní produkce, jaká tu kdy vznikla, a kter nikdy nebude překonána. Svérázný a drsný humor sice nesedne jen tak kdekomu, ale jak sedne, tak se nepustí. Dík především Čtvrtníčkovi!

Okamžik zlomu (2007)

Zajímavý psychothriller, který se lehce vymyká zbytku žánrové tvorby. Není tak prvoplánový, scénář je propracovaný, stejně tak psychologie postav působí velmi opravdově. Má to však ale zásadní chybu - kromě vychytralého Hopkinse, který se tu tak trochu vrací k postavě stylu dr. Lectera, a namachrovaného Goslinga, v němž vidím jednoho z největších hereckých talentů současnosti, nepřináší film nic, co by vás přikovalo do sedačky a pořádně napínalo. A nutno dodat, že společných scén zmíněných protagonistů je ve filmu bůhví proč jako šafránu. Tvůrci měli hodně vysoké eso v rukávu, ale místo aby s ním pořádně třískli o stůl, jen nám ho sem tam opatrně a krátce ukazují. Velká škoda, film měl (mít) mnohem vyšší ambice, takhle jen lehce vykukuje z průměru. Chtěl bych dát čtyři hvězdičky, ale fakt to nejde.

Paříži, miluji Tě (2006)

Těžko se hodnotí film o osmnácti kraťoučkých povídkách a hodnotit je všechny nechci, to udělali jiní přede mnou. Přesto ale dám pět hvězdiček za celkový nápad, za odvážnost svést dohromady osmnáct naprosto odlišných tvůrců a nesnažit se, aby všichni zapadali do jedné škatulky, nebo aby povídky měly něco společného. Každý z režisérů přichází se svojí naprosto originální (někde více, někde méně) vizí Paříže, města, které nenechá nikoho chladným. Pro mě nejlepší byly povídky Tuileries bratrů Coenů, kteří představili pařížské metro a pařížské obyvatele s humorem a jemnou poetikou sobě vlastní (a Stevem Buscemim); Quartier de la Madeleine Vincenza Nataliho, který se absolutně vymykal svojí hororově komediální a nádherně stylizovanou povídkou s Elijah Woodem; Pére-Lachaise Wese Cravena, který přináší vtipně laděnou vztahovku se skvělým Rufusem Sewellem a Oscarem Wildem alias Alexanderem Paynem - Wes tady natočil možná svůj nejlepší kus a povídka Fauborg Saint-Denis Toma Tykwera, který se k Paříži postavil svým specifickým audiovizuálně orgastickým stylem známým z Loly.

Nebeští jezdci (1968)

Zajímavý film, který ukazuje osudy českých letců v Anglii s humorem, citem i vážností. Díky bohu za uvolnění v šedesátých letech, jinak by takovýhle film ani nevznikl! Film místy trochu naivně působící (z dnešního pohledu) a zkratkovitý, ale rozhodně velmi upřímný, syrový a dojemný. A srovnání s Tmavomodrým světem nehrozí, Nebeští jezdci jsou totiž nejlepším českým válečným filmem, zatímco Tmavomodrý svět je nejhorší Svěrákův film, krom toho vznikl o skoro 40 let později.

Základ rodiny (2005)

Klasická (tragi)komedie z prostředí typické americké rodiny o svátcích sice nepřináší nic nového, ale to staré zpracovává kvalitně, humorně a dojemně. Zábavný film se skvělým obsazením, který prostě stojí za to vidět, když není coby.

Kriminálka Anděl (2008) (seriál)

Byl jsem velmi mile překvapen, když jsem viděl první díl. Na českou televizní produkci je to nadmíru kvalitní kus, na němž je vidět, že si s ním někdo dal práci a přemýšlel o něm. Konečně to má nějakou kameru, svícení, hudbu apod. Ne jako u všech těch Ulic, VKV a Ordinaček, kde máte pocit, jako by to bylo (skoro) domácí video. Pravda, úroveň pak trošku klesla, když scénáristi začali rvát Taclíkovi do pusy "vtipné" hlášky. Vůbec jeho obsazení mi úplně nelajcuje: má sice kukuč jakž takž nekompromisního poldy, ale ty repliky ho sráží zase na úroveň jeho postavy v Jedna ruka netleská, která, ač bezvadná, se sem absolutně nehodí. Dál se mi líbí, jak se tvůrci nesnáží vyrovnat se svými CSI vzory, ale slušně a v rámci českých možností jim vzdávají hold, např. postava pataloga nemá chybu, ladění barev taky zajímavé a jak jsem již říkal, Muchowova hudba nezklame nikdy. Resumé: Hodně zajímavý český seriál, který výrazně čeří vody zdejší tv tvorby, ale zároveň sám sebe občas shazuje níž... Bylo by to za čtyři, v rámci Novy určitě, ale za ty nepovedné vtípky dávám tři. V druhé sérii dokonce ještě vypilovali tu obrazovou stránku, která je tak v rámci televizní tvorby úchvatná! Ale pořád vázne scénář a herci, takže nad tři hvězdy jít nemůžu, bohužel. Ale je to lepší, než první série, takže je Kriminálka Anděl nejlepší televizní seriál české výroby za hodně let... 2. řada: Tak po druhé řadě zvedám na čtyři hvězdičky, protože tvůrci posunuli laťku z první série ještě výš a díl od dílu jsou lepší a lepší, před čímž je třeba smeknout. A bylo by nefér to neuznat hodnocením! Na českou tvorbu velmi profi a sympatické.

Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007)

Tímhle kusem se mi Burton trefil do oka jako snad ještě nikdy předtím - a to je co říct! Ve Sweeney Toddovi se mu podařilo zbavit muzikál otravných a nepřirozených velkolepých tanečních čísel a okořenit ho extrémně brutálním, ale nekonečně groteskním dějem. Johnny Depp je jako vždycky fantastický - démonický Sweeney Todd a jeho stříbřitý pramínek je snad ještě zajímavější postavou než střihoruký Edward. A co na tom, že Depp nezpívá dokonale a čistě, když zpívá příjemně a neprofesionálnímu uchu jeho projev prostě musí lahodět? Parádně mu sekunduje i Helena Bonham Carter a především temný a odpudivý Londýn očima Tima Burtona, který z něj udělal doslova "město hříchu". Celkově je stylizace klasicky propracovaná a hudba, kterou tentokrát nesložil Danny Elfman, vzhledem k adaptaci muzikálu Stephena Sondheima, je výborná. A třešničkou na dortu pro mě byl nepitvořící se a bez přízvuku mluvící Sacha Baron Cohen a zpívající génius Alan Rickman!

Kung Fu Panda (2008)

Prostě dokonalý animák, k němuž není příliš co dodávat. Animace je dokonalá, panda je fakt Jack Black, kterého zbožňuji a tvůrci zaujali vzhledem ke kung fu filmům výborný postoj, chvílemi parodují a chvílemi vzdávají hold - a místy je Kung Fu Panda lepší kung fu film, než kdejaký hongkongský nebo čínský kus.