Horší než smrt (2007)

"Cokoliv se může pokazit, pokazí se" je heslem americké, leč humorem a prostředím totálně britské ulítlé komedie. Ještě teď mám pocit, že mám na ruce hovno a na střeše naháče. Fakt jsem se skvěle bavil u vtípků s polomrtvým homosexuálním liliputem, ztraceným "falešným" valiem a nadávájícím strýčkem Alfiem. To všechno podtrženo "real-time" dějem, kdy se vše odehrává na jednom pohřbu, díky čemuž film působí skutečně a obrovským charismatem Matthewa "pana Darcyho" MacFadyena. (Za zmínku stojí i Alan Tudyk a Peter Dinklage). Death at a Funeral sice není nic, co byste si hned pustili znova, rozhodně je to ale slušná, vtipná komedie na příjemný večer.

Zohan: Krycí jméno Kadeřník (2008)

Tohle napsal Adam Sandler (mimo jiné). To znamená, že si konečně začal dělat srandu ze své rasy. A když si Židi dělají srandu z Židů, je to docela zábava. Pasoval se do role neomylného zabijáka palestinských teroristů, který touží po tom být kadeřníkem, který bude dělat "silky smooth" účesy a nechá si říkat Scrappy Coco podle dvou psů, s nimiž letí v zavazadlovém prostoru letadla. Sandlerův geniální přízvuk, Turturro jako terorista Phantom, který si oteveře řetězec fastfoodů Phantom's Muchentuchen, izraelská závislost na discu a nápoji Fizzy Bubbler (výslovnost "bablech:-)), sympatická Emmanuelle Chriqui - to jsou obrovské přednosti téhle totálně ztřeštěné komedie. Nebýt těch fórků o obrovském penisu a gerontofilních pasáží a morálního poselství na konci, bylo by to pět hvězd, takhle dávám čtyři. P.S. Jasně, není to na opravdové čtyři hvězdičky, v rámci žánru je to ale pecka:-)

Zodiac (2007)

Výsostně oldschoolová záležitost, která i přes fakt, že Zodiac nikdy nebyl dopaden a žádný ze tří titulních hrdinů nezemřel, si udržuje nadstandartní atmosféru a porci napětí a tajemna. Fincher potvrzuje, že je jedním z nejlepších režisérů současnosti, není to žádný zručný rutinér, ale umělec, který v každém svém díle zanechá osobitou stopu a emoce, jako málokterý jiný režisér. Zodiac je film propracovaný do každého detailu; kamera, hudba i scénář jsou naprosto precizní, všemu pak kraluje geniální herecké obsazení (Gyllenhaal, Downey Jr., Ruffalo, Cox, Mulroney...).

Pokoj 1408 (2007)

Za jiných okolností by se Pokoj 1408 držel na nějakých prpměrných třech hvězdičkách, ale vzhledem k ostatním hororům, které se točí v současné době a jsou plné krve a bezduchých lekaček a pěkných poprsí a znovu krve, a vzhledem k faktu, že se jedná o adaptaci díla Stephena Kinga, a že je adaptace o něco lepší než předloha, zaslouží si Čtrnáctsetosmička plné čtyři hvězdičky, hlavně díky parádní klasické atmosféře strachu a napětí, díky propracovanému scénáři (až na všemi kritizovanou americko-rodinnou vložku, pochopitelně) a skvělému Johnu Cusackovi, jemuž one-man-horror vyloženě sluší.

V Bruggách (2008)

Drsná, syrová a šíleně vtipná gangsterka postavená na absurdních dialozích ústřední dvojice Gleeson a Farrell, která nemá chybu! V závěru se přidává i Fiennes a to už jsem McDonagha vzýval, aby se věnoval filmu stejně intenzivně, jako divadlu! Prosím Oscara za scénář, tohle prostě nemá chybu! P.S. Zasraný Bruggy jsou v zasraný Belgii...:-)

Bill (2007)

Bill mě, podobně jako nedávno Dan in Real Life, úplně "pohladil na duši", jakkoliv kýčovitě to zní. Je to totiž krásný příběh chlapíka, který v pár dnech přijde prakticky o všechno a trošku tápe při hledání cesty ven z problému. Aaron Eckhart zahrál Billa skvěle a - jak napsal už Lichty - po filmu Děkujeme, že kouříte je tohle další jeho skvělý výkon. Vůbec se mu nedivím, jak nepřítečtně se choval vůči Chipovi, taky bych mu to nandal:-)

P.S. Miluji Tě (2007)

Tohle je prostě ten nejkrásnější film o lásce, jaký jsem vůbec viděl. A spolehlivě mě rozpláče i rozesměje, i když ho vidím po několikáté. Tím "tajným" receptem je neuvěřitelně vyvážená porce smutku a radosti. Ty nejdojemnější scény vzápětí střídají scény velmi vtipné, někdy až černohumorné, a to tak, že film ani jednou nesklouzne k přehnanému patosu nebo naopak trapnému humoru, jak už to v romantických komediích bývá. Richard LaGravenese se ukázal jako obrovský talent, který točí s citem. Jinak by se totiž takovýhle film natočit ani nedal. Navrh si přidejte sympatického a zábavného Gerarda Butlera s božským přízvukem, milou Hillary Swank a cynického Harryho Connicka (ale pozor, všechny, opravdu všechny postavy jsou zde skvěle obsazené i zahrané), a dostanete jednu z nejoriginálnějších romantik vůbec.

Žena ve vodě (2006)

Velmi podceněná magicko-mysteriózní pohádka M. Night Shyamalana, která u mě boduje nejvíc ze všech jeho filmů - pro svou kouzelnou atmosféru, pár krásných detailů, několik příjemných záběrů, úchvatnou hudbu Jamese Newtona Howarda a sympatického Paula Giamattiho.

Život podle Dana (2007)

Tenhle film je strašně skutečný - při sledování jsem měl pocit, že bych mohl Danem být, že tohle někdy prožíváme všichni. Místy je to smutné, místy úsměvné, někde jsem se fakt řehtal a někde to bylo dojemné. Hlavně Steve Carell předvedl bravurní výkon, podle mě určitě nejlepší ve své kariéře. K tomu přidejte typické americké rodinné prostředí, podzimní náladu, sympatickou Juliette Binoche, skutečnou lovestory a máte Dan in Real Life. Trefný název...

Zoufalé manželky (2004) (seriál)

Kdysi jsem to ohodnotil na pět hvězdiček, ale teď musím klesnout dokonce na tři. Typický příklad seriálu, který neví, kdy má přestat. Donekonečna totiž nelze proplétat osudy pěti žen a pár dalších obyvatel jedné ulice. Někdy ke konci čtvrté řády to začalo být překombinované a přeplácané, dramatické situaci přestaly být emotivní a ty vtipné se obešly bez smíchu. Je vidět, jak si scénáristé cucají šablonovité zápletky z prstu a člověk už pak ani neví, proč se na to dívá. Snad jen ze setrvačnosti... Je to škoda, býval to skvělý seriál, který sám sebe odepsal. První čtyři řady ale stojí za to.