Bitva o Planetu opic (1973)

Poslední díl je u mě "rozdělen" do dvou částí. Ta první je dobrá, když přehlédnu charaktery podle šablony, nudnou bitvu a nelogické chování hlavních postav. Přesto mě film bavil, protože to vypadalo, že se režisér snaží všechno tak nějak uzavřít. Nicméně to vypadá, že ještě někdo počítal s dalším dílem, protože ten epilog prakticky staví dosavadní děj vzhůru nohama. A to mi vadilo. Ale jak jsem už psal, pro opičky mám slabost, a proto tomuto poslednímu dílu dám 50 %. Jsem zvědavý na Burtonův remake a s čím novým přijde Rise of the Planet of the Apes.

Dobytí Planety opic (1972)

Když jsem u třetího dílu psal, že jsem byl v pokušení dát i lepší hodnocení než 60 %, tak tady to bylo naopak - po většinu filmu jsem si říkal, že to nad 40 % nevytáhnu, ale pak přišla vzpoura a závěrečný proslov a mně došlo, že ani tento díl není (tak) hloupý. Je možná zbytečný, scénář místy pořádně hapruje, ale myšlenka jako taková není špatná. Takže suma sumárum je tento čtvrtý díl definicí průměru. Bohužel. 50 %.

Útěk z Planety opic (1971)

I když jsem se snažil a i když mám opičky moc rád, tentokrát to na vyšší hodnocení nevytáhnu. Největší problém tohoto filmu je, že neměl vzniknout, dvojka prostě nepotřebovala žádné pokračovaní. Ale tenhle fakt jsem přijal, holt peníze jsou až na prvním místě. Musím ale uznat, že trojka má lepší scénář a hlavně nápad než předchozí díl a to se mi líbilo. Nicméně poslední půlhodinu jsem se opravdu nudil a z letargie mě "vzbudilo" až posledních deset minut. Prostě a jednoduše, na první díl ztrácí tento film hodně, na dvojku jen vlásek. 60 %.

Do nitra Planety opic (1970)

S tímhle filmem to jde z kopce a to doslova. Začne to dobře, pokračujeme tam, kde první díl skončil, ale pak se začnou dít věci… především mi nejde do hlavy jedna věc - proč posílali záchranu někomu, kdo letěl na misi? Myslím tím ospravedlní faktu, že tam není Heston ale nějaký James. Tohle mi prostě nesedí, pošlete někoho na výzkumnou misi, o které se vědělo, že bude trvat delší čas (jak o tom v jedničce mluví) a najednou museli někoho poslat? Je mi jasné, že museli divákům vysvětlit, proč tam je levnější verze Charltona Hestona, ale takhle blbě? To scenáristy nenapadlo něco lepšího? A právě od tohoto momentu jde vše dolů - sice potěší návrat pár známých tváří a úplný fatální konec, ale vše mezi tím je hodně zvláštní. Přesto si myslím, že tenhle díl není zas TAK špatný, jak by se podle zdejšího hodnocení mohlo zdát. Je to sice hodně na hraně, ale těch 70 % druhému dílu přeci jen dám. A jsem zvědavý, jaké budou zbývající tři díly, které mě ještě čekají.

Planeta opic (1968)

Nevím, co jiného bych zde měl napsat, ale bylo by dobré zdůraznit to hlavní - tenhle film JE kultovní a to po právu. Atmosféra je tíživá i 40 let po natočení tohoto snímku a jeho poselství (bohužel) je také pořád aktuální. Krom té slavné závěrečné scény (která mi byla vyzrazena, takže jsem si konec nemohl pořádně užít) na mě zapůsobila i scéna u soudu. Navíc ta podmanivá hudba od Jerryho… o klasice se těžko píše, na klasiku se musíte podívat a pochopíte. 100 %.

Vlk (1994)

Kdyby tento film neměl dva velikány (ďábelského Nicolsona a dokonalého Morriconeho) a jednu překrásnou herečku (Pfeiffer), tak by prakticky nestál za nic. Jenže tito tři umělci vytáhnou i takový nudný a ničím zajímavý scénář do nadprůměrných výšin. Jo, a abych nebyl tak kritický, tak závěr potěšil. Možná i kvůli němu si tento film za nějakou tu dobu pustím znovu. 70 %.

Rychle a zběsile 5 (2011)

Já to nechápu. Tento díl je prakticky stejný, jako ten předchozí (ok, je tu méně digitálních aut, což je dobře a více svalnatých, testosteronem nabitých chlapů, což je ještě líp) ale aby to tady mělo 80 % a padaly tu hlášky typu "nejlepší ze série" a podobně… no nevím. Takhle, tento díl se mi líbil, a chvíli jsem dokonce uvažoval i o plném počtu, to přiznávám. Já se jen snažím přijít na to, PROČ zrovna pětka je takhle hodnocena, zatímco jiné díly této série jsou opomíjeny. Ale dost už bylo proč a soustřeďme se na to hlavní - tenhle díl je vynikající, Vin i Dwayne jsou v pravděpodobně v té nejlepší možné kondici a úplný závěr mě opravdu navnadil na další díl. A možná, že to bude znít divně, ale kvůli tomu dokonalému konci nemůžu dát plný počet, protože mi celou dobu něco chybělo a právě podle konce mi přijde, že to něco přijde v dalším díle. Nezbývá než se těšit. 80 %.

Falešná hra s králíkem Rogerem (1988)

Kdybych tenhle film viděl o 10 let dříve, tak bych se dost nasmál a pravděpodobně by se z tohoto snímku stal jeden z mých oblíbených. Bohužel jsem ho viděl až teď a i když oceňuju něco, co bych tenkrát pravděpodobně neocenil (atmosféru, poctu noirovým filmům) tak jsem si tento snímek užil méně. Možná proto, že mě čekala noční, možná proto, že jsem ho viděl s dabingem, nevím. Zatím zde nechám 70 % s příslibem, že se jednou na tento film mrknu s titulky.

Tři mušketýři (2011)

Komentář bude obsahovat SPOILERY! Proč musíš být vždycky tak domýšlivý? -Dělám to jen v úterý anebo v přítomnosti překrásné ženy. -Chceš říct, že jsem překrásná? -Spíše je úterý. Tak předně - film se drží knížky docela přesně, ale naneštěstí pro fanoušky, se drží nějaké komiksové knížky, o jejíž existenci ví pravděpodobně jen režisér, jinak si nedovedu vysvětlit ten komiksový začátek, kde jsem byl trochu v rozpacích. Ale pak jsem se smířil s tím, že Paul hračička Anderson si rád hraje a je mu úplně jedno, koho při tom naštve. Rád experimentuje (vzducholodě, ale líbilo se mi, jak si je ospravedlnil a jak je zakomponoval do příběhu /únos Milady/) a rád se chlubí (nejen 3D technologií, která se mi líbila, ale i svou ženou Millou). A v obou případech se má čím chlubit - 3D vypadalo skvěle, nebylo rozmazané či rušivé a Milla vypadala ještě lépe. Takhle, nejsem naivní, je mi jasné, že až se na tento film vydají odborníci a zdejší "odborníci", tak to bude v modré barvě a tipoval bych to kolem 60, možná i 50 %, ale já se přiznám, že jsem se bavil. Skvělý soundtrack, vynikající casting (Stevenson, Bloom, Temple) a co teprve ten otevřený konec (jsem zvědavý, jestli bude nějaká dvojka). Takže pokud jste fanoušky Dumasových mušketýrů a neumíte přijmout velkou míru nadsázky, na tohle raději nechoďte a zapomeňte, že nějaká nová verze existuje. A pokud jste (jako já) Dumasovými fanoušky spíše kvůli skvělému Monte Cristovi a Mušketýři pro vás nejsou žádnou srdcovkou či kultem, tak na tento film zajděte a uvidíte. Já se bavil. Film zhlédnut v 3D. 80 %.

Transformers 3 (2011)

Tak a teď vážně, je Míša opravdu tak velký patriot, nebo mu za to platí armáda/vláda USA? Nechme tuhle otázku pro jiné (například ty, kteří "vědí", jak to vlastně bylo 11. září nebo že většina popových hvězd je pod vlivem Satana) a já se přesunu k filmu - jedním slovem nářez, dvěma slovy typický Bay. Transformers 3 by neměli mít podtitul Dark of the Moon ale You Have Seen Everything in the first two Movies protože všechno (každý výbuch, každý proslov) mi přišlo zatraceně povědomé. A právě proto nemůžu uvěřit, že mě na to Míša dostal znovu. Ano, opět jsem mu to sežral i s navijákem a po většinu času jsem se královsky bavil. Akce je perfektní, soundtrack je dobrý (kdybych v něm tak často neslyšel Hanse Zimmera, respektive jeho vykrádání, řekl bych i skvělý) a Shia opět drží celý film. Rosie je modelka a bylo to poznat, nicméně si myslím, že zastoupila Megan dobře a přiznejme si to, na ni se krásně koukalo. Hodně dlouho jsem váhal mezi čtyřmi a pěti hvězdami, ale nakonec volím tu nižší variantu, hlavně kvůli tomu soundtracku a některým scénám (těch "nečekaných" zvratů tam bylo přece jen příliš). Nicméně musím připustit, že kdybych to viděl v 3D, možná bych ten plný počet dal, ale to už se teď nedozvím… 80 %.