Čistá práce (2008)

Vím, že to je možná trochu přestřelené hodnocení, ale mně se tenhle film opravdu líbil. Hlavně kvůli tomu, že mě vždy dokázal překvapit. Tak například, když se poprvé zmíní o loupeži, tak jsem čekal, že než dají plán dohromady, tak to bude půlhodina, než to uskuteční, druhá. Ale ne, tady to jde vše krásně a svižně ráz na ráz. Navíc, Jason má charisma, že by utáhl i dvojnásobně delší film, Saffron byla překrásná no a David Suchet jako pornomagnát taky neměl chybu. Navíc ta čistá britská angličtina (a akcent!)… Prostě a jednoduše, tenhle film se mi opravdu líbil. Určitě si ho pustím někdy znovu. 100 %.

Nesvatbov (2010)

Dejte blbci práci… ne, teď vážně. Nemám rád hyperaktivní lidi, jako je pan starosta (znáte ten typ, lidi, kteří strkají nos do věcí, do kterých jim nic není) a proto mě po čase tento dokument začal nudit. Nevím, nepřišlo mi to zajímavé, nepřišlo mi to ani vtipné (teda, ten týpek, který má doma dvě Metaxy s tím, že je otevře jen se svou vyvolenou, byl fakt k popukání) přišlo mi to jen smutné. Jak ze strany starosty, který se až moc stará, tak ze strany těch lidí, kteří jen přežívají… 40 %.

Neznámý svůdce (2007)

Klidně mě ukamenujte, ale tohle nebyl takový průser, aby to mělo 57 %. Ok, beru, v některých scénách film byl naivní (Bruce chytne Halle v jeho kanceláři a skočí jí na tu výmluvu?) ale co na tom, když ten konec byl opravdu úderný? Ani mi nepřišlo, že by tam byl jen na efekt, protože vše krásně zapadlo. Navíc, úplně poslední záběr tomu dal takový krásně černo-humorný nádech. Jinak Bruce jako vždy válí a Halle to jako vždy sluší a to neskutečně. Takže si myslím, že takových 70 % je tak akorát. A znovu to musím zopakovat - tohle není takový průser, jak by se podle hodnocení mohlo zdát.

Cesta do středu Země (2008)

Film začal a já měl pocit, jako by panu střihači někdo řekl "hele, ne abys tam měl moc dlouhý záběry". Opravdu tohle mě ze začátku trochu štvalo. Tohle a fakt, že když Fraser nehraje v některém dílu Mumie, tak se neumí prodat. Jinak tohle není špatná adaptace, akorát humor je podřízen spíše dětem, pro které je tohle prakticky natočeno, takže ani tohle filmu nevyčítám tak moc. Záběry ve středu Země byly skvělé (několikrát mě napadlo, jak asi tenhle film musel vypadat v 3D) a stopáž je opravdu akorát. Na konci jsem měl nutkání dát i slabší čtyři hvězdy, ale to by nebylo fér vůči všem těm filmům, které jsem takto ohodnotil. Proto dávám 60 %. Rozhodně je to lepší než tato verze ze stejného roku.

Bin Laden: Shoot to Kill (2011) (TV film)

Na Channel 4 o tomto víkendu běželo několik speciálů o 9/11 a tenhle byl z nich nejzajímavější (teda, alespoň podle ukázek tak vypadal, ostatní jsem neviděl). Tento dokument (produkovaný samotným Spielbergem) nám ukazuje, jak dlouho měli Američané na mušce Usámu (pokud si vzpomínám, říkali, že ho sledovali přes osm měsíců, aby si byli jisti, jestli to je opravdu on), kdo ho vlastně zastřelil (samozřejmě jen "jako", opravdoví členové SEAL 6, kteří měli dostat Usámu, se tady samozřejmě neodhalí) a co na to Obama (který sám několikrát divákům řekne, co se kdy dělo). Dokument byl svižný a myslím, že i povedený, proto takové vysoké hodnocení. Jinak pro všechny, kteří věří konspiračním teoriím typu "Amíci si dvojčata sestřelili sami, Usáma byl už dávno mrtvý nebo vlastně není ještě vůbec mrtvý, protože neukázali jeho tělo atd.… " bych vzkázal, že opravdu hodnotím to, jak mě dokument bavil, ne to, co si někdo na internetu myslí, že ví. Jen pár lidí opravdu ví, jak to vše bylo a bohužel, žádný z nás mezi nimi není… 80 %.

Bílá masajka (2005)

Uživatelka kiddo má pravdu - tahle ženská má mozek v kalhotkách. A to mi na tomto filmu nejvíc vadilo. Žádný důvod, proč se najednou, jen kvůli jednomu pohledu (holt přeskočila jiskra, že jo) odstěhuje kamsi do buše a bude spát na zemi s někým, koho vlastně nezdá. Ano, vím, o tom důvodu tenhle film není, je to o tam, jak tam lidé žijí a jak se s tím tato žena vypořádá, ok. Ale pořád se nemůžu zbavit pocitu, že to mohlo být mnohem, mnohem lepší. Zkrátit stopáž o půlhodiny, obsadit tam někoho jiného a hlavně přidat postavám trochu věrohodnosti (jasně, africký chlap, vychován jako lovec, jen tak dovolí, aby si ženská dělala, co chtěla, speciálně když ve filmu je řečeno, jak se k nim chovají…) a mohl by to být stejně skvělý film, jako například Vzpomínky na Afriku. Takhle to je jen průměr, na který si za pár dnů sotva vzpomenete. 50 %.

Hledám Amy (1997)

Až na konci (při proslovu mlčenlivého Boba) jsem pochopil, o čem ten film přesně je. Není to ani soutěž, kdo řekne nejvíc sprostých slov za minutu (protože to tak zpočátku vypadalo) ani o tom, jestli se lesbička může zamilovat do nějakého chlapa. Je to o tom hledání, které každý známe, hledání té pravé a jedinečné. Dlouho jsem se rozhodoval, protože některá místa mi přišla až moc na efekt, ale nakonec dám 80 % s tím, že si Chasing Amy někdy znovu dám. Každopádně tohle je dost možná nejlepší film Kevina Smithe.

Metropolis (1927)

Taky jsem jako většina ostatních viděl jen jakousi 118minutovou verzi. A možná proto zatím nedám plné hodnocení. Tenhle film je sice první půlhodinu magický (nevím, jak to popsat, ale napadlo mě slovní spojení "čistý film" - emoce, hudba a mimika, to je vše, co potřebuje opravdu skvělý snímek) ale pak to místy začíná připomínat grotesku a díky tomu byla atmosféra v háji. Jinak doufám, že se někdy dostanu k té "plné" 210 minut trvající verzi, protože něco mi říká, že pak to teprve bude zážitek, jak se patří! 80 %.

Acid House (1998)

The Acid House je solidně ujetý film, ale o tom až později… Masařka: Když se vám posere celý život během jednoho dne a když navíc potkáte Boha v hospodě, který vám řekne, že sice existuje, ale že je to líná píča, která na vše sere, myslíte si, že nemůže být hůř. Ale ono může. Jinak ocenil jsem hlavně ten vyhazov z fotbalu, protože za tu dobu, co žiju ve Skotsku (sice ne přímo v Edinburghu, kde se film odehrává) jsem poznal, jací jsou Skotové fotbaloví fanoušci, a myslím, že stačí, když napíšu, že jsou do téhle hry ještě více zapálení než my. 80 %. Měkkejš: Chlápek, co je opravdu měkkej. Vezme si prostitutku a vychovává její dítě jako vlastní a když se mu zahazuje se sousedem, tak mu není schopný ani jednu ubalit. Na téhle povídce mě nejvíce bavil Kevin McKidd, který "měkkejše" podal přesvědčivě. 70 %. Acid House: Asi nejdivnější povídka ze všech, aneb jaký to je být miminem, když vás přitahuje vlastní matka. Nicméně je to zábavné a chvíli i podivně strašidelné (mimika mimina, například). 80 %. Celkové zhodnocení: Tenhle film je opravdu dost ujetý. Ale když si na tohle zvyknete, stejně jako jsem si po chvilce zvykl já, tak se dočkáte podívané, na kterou jen tak nezapomenete. S Trainspottingem bych to moc nesrovnával, protože tohle si jede vlastní cestou a docela slušně. 80 %.

Chyťte doktora (2007)

Martin Dolenský zřejmě viděl film Lola rennt a napadlo ho, že tohle dokáže taky, tak vzal zajímavý námět a okleštil ho na naprosté minimum. Kde Lola měla skvělý soundtrack, tempo a příběh, Chyťte doktora má nulový soundtrack (nic, co bych(om) neznal(i) z rádia), nulové tempo (opravdu jsem se dost nudil, až se mi nechtělo věřit, že těch 85 minut ještě neuběhlo) a příběh, který mě naprosto nezajímal, jak dopadne. Nicméně některé klady se zde najdou - vtipná camea Vašuta a Béma, Kristýna Nováková (šikovná holka), Javorský a tradičně skvělá Táňa ve dvojroli. Zato Malátný je takový neherec, až mi místy bylo trapně, že se na něho musím dívat. Navíc film neuměl využít Janžurovou a Landovského, což zamrzí. Zkrátka a dobře, nečekal jsem nic a přesně tohle jsem dostal. Trvat to o pár minut déle, tak jdu ještě níž, takhle kvůli důvodům, které jsem vyjmenoval nahoře, dávám 40 % a silně pochybuju, že bych tohle ještě někdy chtěl vidět. Jednou je možná až dost.