• Pohádka

Pytlákova schovanka aneb Šlechetný milionář (1949)

Nějak nemám pocit, že byla ta parodie upřímná. Copak Hana Vítová, jedna z nejprkennějších prvorepublikových hereček, ta v této parodii hraje úplně stejně jako v předchozích letech, jen tentokrát je to jako schválně. Já nepochybuji o tom, že si mnohdy ve třicátých letech tvůrci řekli, no to je ale kravina, ale lid si to žádá.. Přesto je mi líto, že tento pokus o očištění se současně znamená plivnutí na vše, co v předchozích letech vytvořili. Nebyly všechny ty filmy špatné. Kdo je nutil v tom hrát a kdo nutil lidi, aby na to chodili. Nejbolestnější je ale to, že namísto naivních romantických komedií se začaly točit socialistické agitky a očištěné hvězdy si stejně ani neškrtly. Měl to Mac natočit s jinými herci a možná bych to snesla lépe, takhle z toho příliš čpí ta snaha říct: Já vím, že jsem chyboval, soudruzi, ale nyní již vím, kde je mé místo a co si nová doba žádá.. Mě to prostě nebavilo, bylo to příliš chtěné.

Vzteklina (2018) (seriál)

Toto se velmi povedlo. Ano, ke konci už se tempo ztrácí, ale minimálně první tři díly jsou velmi atmosferické a místy až děsivé. Některé postavy se bohužel chovají tak debilně seriálově a ten chlapec mladý Pudil, to je tak nesympatický zjev, toho bych bila na potkání. No ale asi má tvůrce pocit, že kdyby se všichni chovali logicky, tak by se to nedalo natočit. Ke shlédnutí rozhodně doporučuji.

Vodník (2019) (seriál)

Nechci hodnotit příběh jako takový, to je do značné míry věcí knižní předlohy, kterou jsem dosud nečetla. Ale režisérovi se opravdu povedlo vytvořit skvělou atmosféru, kdy jsou všichni podezřelí a všichni divní. Divoká kamera a obraz, které jsou Taušovi vyčítány, mi sem skvěle sedly. Tuto sérii hodnotím zatím nejvýš. Příběh sice nebyl tak komplikovaný, ale nějak si to všechno správně sedlo a mě se to moc líbilo. Václav Neužil naprosto odporný (snad to pochopí jako pochvalu).

Zabitá neděle (1969)

Dvě hvězdy jsou možná příliš příkré, ale na tomto filmu je až příliš cítit, jak strašně moc chce být novovlnný, jak moc chce něco zásadního sdělit, jak chce být intelektuálský. Z mého pohledu ale selhává ve všech rovinách. Sdělit nemá co, bezútěšnost lidského života? Jednoho života? Života v armádě? Života v celé republice? Nevím a je mi to jedno. Mozaika jednoho života. Měli jsme si z toho něco vzít? Spíš ne. Velmi špatně se na to koukalo, ne proto, že by sdělení filmu bylo tak strašně moc pesimistické, spíš to bylo prostě nezajímavé a nudné. Velmi nerada to říkám, ale ty hvězdy si zaslouží pouze kamera a Ivan Palúch. Nezaujalo, neoslovilo, nic nezanechalo.

Zákony pohybu (1978) (seriál)

Já se přiznám, že mám pro tyhle kraviny prostě slabost. Když se dívám, jak se s vážnou tváří dvacet minut dohadují o radiátorech, tak já prostě padám smíchy. Právě proto, že je to míněno vážně. Hodnotit se to neodvážím, ale jsem nesmírně ráda, že to vytáhli z archivu. Tento klenot mi ještě chyběl do sbírky. Jinak tak nudný třináctý díl jsem už dlouho neviděla (Od Nemocnice). Místo aby vše vygradovalo, tak se divák půl dílu díval, jak bába překládá do němčiny bláboly o slušném chování v socialistickém obchodě. Ta milostná linie byla také značně odbytá... takže vlastně nakonec byly nejzajímavější ty radiátory (a Vrána s Čumpelíkem).

MOST! - Epizoda 1 (2019) (epizoda)

Po prvním díle mírný optimismus. Každopádně je to zjevení na české televizní scéně a ať už je to váš šálek či nikoliv, musíte uznat, že jde o počin výjimečný. A takové prostě má Česká televize dělat a já tleskám, že se toho nelekli. Nemyslím si, že jde o prvoplánové strefování se do cikánů, ačkoli jsem si jistá, že spoustě lidem se to líbí právě proto. Já tam tuším nebo možná doufám trochu víc. Uvidíme, jestli se mi to potvrdí, anebo to spadne do žumpy. Jo jsem z Ústeckého kraje, ale nevnímám to jako dokument o životě v Mostě (ač Most je mi z duše odporný a to ani ne tak kvůli Chanovu, ale kvůli těm sráčům, co tam sedí na magistrátu). Umaštěný debilové se vyskytují v putykách napříč tou naší krásnou bílou krajinou, co po ní jezdí ty bílý jezdcové. Netřeba to tudíž brát tak osobně.

Aquaman (2018)

Nevím, jak to hodnotit. Na jednu stranu bych řekla, že si to (na rozdíl od Batmana) na nic nehraje, čimž jsem ochotna moc nad tím nepřemýšlet. Na druhou stranu to ale má takový osmdesátkový šmak. Proběhlo tam tolik na rok 2018 neskutečných hlášek, že se mi až nechce věřit. Takováto klišé už jsem v akčním filmu dobrých dvacet let nezaznamenala. Prostě Aquaman na mě působí jako, že vznikl v osmdesátém osmém, jen má lepší efekty. No a pozitiva, tak díky přítomnosti Jasona Momoy si cestu do kin možná našlo i více žen, než by jeden čekal. Já osobně jásám nad přítomností Temuery Morrisona, škoda že ho nenechali také někomu rozbít tlamičku, věřím, že to v sobě stále má. Jo a vyžehlený Willem Dafoe :). Upřímně, tři hvězdy si to asi nezaslouží, protože jsme za film několikrát vyprskli smíchy při vážně pronesené hlášce a občas se na sebe nevěřícně podívali, jestli to myslej vážně, což asi není dobře. Ale jak jsem řekla na začátku: jelikož si to na nic nehraje, tak to prostě beru jako takovou vizuálně rozmáchlou blbinu s mužným hlavním hrdinou, pohádku pro dospělé, no a když jsou ty Vánoce...

Temný rytíř (2008)

Zdlouhavé, nudné. Heath Ledger v žádném případě kvalit Jacka Nicholsona nedosahuje. A taky Vám řeknu proč. Burton zachoval podstatu příběhu. Nehraje si na dramatického umělce. Natočil prostě ptákovinu o hrdinovi, který v netopýři masce zachraňuje své město. Proto je jeho Joker magor, vtipálek, nevyzpytatelný a veskrze zábavný. A kdo jiný by to mohl zahrát než Jack Nicholson, jehož šílený svit v očích není ani třeba podtrhovat maskou. Ano, dnes už se takto filmy netočí. Máme radši, když je to temné, drsné a "realistické". Jenže takovýto příběh si nemůže hrát na realitu, jinak se stává směšným. Heath Ledger nepochybně předvedl skvělý výkon, ale Jokerem zůstává Jack, který si byl vědom toho, že hraje kreslenou postavu.

Batman začíná (2005)

Přiznám se hned na začátku, že nejsem fanatická fanynka komiksů ani filmů podle nich natočených. Celkem mi vadí, když se tyto filmy berou moc vážně, protože já je prostě vnímám jako celkem dětinskou zábavu a dívám se na ně, když se mi nechce moc přemýšlet. Batman begins je dost zdlouhavý a za mě je to film prostě průměrný. Nemyslím to nijak zle, je prostě dobrý, nic víc. Christopher Bale je uvěřitelný, Maichael Caine potěšil, Gary Oldman je borec, no a ten zbytek...ten se prostě dal odkoukat.