• Pohádka

Logan: Wolverine (2017)

Jiný Logan než jsme zvyklí. Unavený, starý a nemocný (jak je to možné?). Zřejmě nejlepší film celé x-menovské série. Spolu s první Wolverinovou sólovkou jediné dva filmy, které drží pohromadě, nevyžadují detailní znalost předchozích snímků a není zde třeba vysvětlovat tuny nelogičností, které se jinak ve filmech tohoto typu nacházejí. Ne, že by tu žádné nebyly, jen jich je prostě mnohem méně.

Wolverine (2013)

Tak to se opravdu nepovedlo. Velice zbytečný výlet do Japonska, jehož účelem zřejmě bylo pozvat na scénu pár samurajů ( ačkoli je pro mě velmi cenné zjištění, že se samurajové se zřejmě dělí na různé divize, za nejzajímavější považuji divizi samurajů útočících na mopedu, či co to bylo za stroj).

X-Men Origins: Wolverine (2009)

Nejlepší díl X-menovské série (s výjimkou Logana), který má konečně trochu srozumitelný děj. Navíc jsme neustále v pohybu, neplácají se zde zbytečné hovadiny a dvojka Jackman - Schreiber prostě funguje. Možná mnohým nezapadá do toho, jak si to fanoušci představovali, ale když Vám to přátelé nevadí u ostatních dílů série, tak nevím, proč zrovna tady mají všichni potřebu poukazovat na odchylky od "originálu" (což je vlastně co?). Tomuto filmu chyby proti prvním dílům série odpouštím, protože je to drží pohromadě a dává to smysl, což se o některých dalších x-menech říci nedá.

X-Men: První třída (2011)

Dala jsem si teď celou x-menovskou sérii a musím říci, že je čím dál tím horší. Stručně: proč koukáme na x-meny, nejsme-li znalci komixu? Kvůli Wolverinovi, zní jasná odpověď. V tomto díle v podstatě nebyl, takže stál za prd. Změny v chování jednotlivých postav, jsou naprosto nevěrohodné. Nelíbí se mi Mystique v podání Jennifer Lawrence. Chápu, že mužům se asi líbí, ale já jsem si na ní zvykla, jako na nelítostnou bestii a na poskoka Magneta fanaticky plnícího všechna jeho přání a její postava je tudíž v tomto díle pro mě naprosto nepochopitelná, což dále pokračuje k ještě větším nesmyslům v Apokalypse. Omlouvám se, že na tomto místě zhodnotím celou sérii, nechce se mi film od filmu vše opakovat. Řekla bych, že je zřejmé, že scénáristé pracují samoúčelně a vůbec nevnímají, jak byly postavy nastaveny v předchozích dílech. Pro mě je nejlepší první díl, dvojka je ještě taky dobrá a dále už to jde pořádně z kopce dolů. Mám pocit, že je vždy něco napadne, co chtějí použít a uzpůsobí tomu vše kolem, ač to nedává vůbec smysl. Ano, uznávám, je to komiks, je to v podstatě pohádka, neberu to nijak vážně a nehodlám tu vypisovat, kde všude se autoři dopustili chyby a už vůbec to nemohu a nechci srovnávat s předlohou. Ta mě v tomto případě vůbec nezajímá. Pro mě je základní stavební kámen jednička. Ta minimálně drží pohromadě jako film. Dvojka je také dobrá, trojka už poněkud megalomanská a postavená na hlavu. A vrcholem je tento díl, kdy se sice záslužně snaží ukázat nám něco z minulosti a snad i z motivace postav, ale zrovna postava Mystique je naprosto nelogická vzhledem k tomu, jaká byla v budoucnosti (tedy v těch předchozích dílech). Jakkoli je James McAvoy dobrý herec, tak tady mu to drhne, protože ta postava je prostě špatně napsaná. Jediný, komu musím složit poklonu je Michael Fassbender, protože jeho lov nacistů je to nejlepší, co bylo ve filmu k vidění a jako Magneto mě baví výrazně více než Gandalf.Potěšil ještě Kevin Bacon, ale tím pozitiva filmu prostě končí, zbytek je opravdu veliká nuda. Když už jsem u toho, tak pár slov ještě k Days of Future Past. Tak to se taky nepovedlo. Samoúčelné, čiročirá snaha omluvit a "vysvětlit" všechny ty blbosti, které byly v předchozích dílech. Nicméně na mě vymazání původní časové linie prostě nezapůsobilo. Zejména proto, že Wolverina (X-men origins) považuju za dějově vůbec nejlepší díl série a jsem celkem v šoku, jak špatně je povětšinou hodnocen (jinde než zde).Ano i zde jsou odchylky od jedničky (Sabretooth - ale Liev Schreiber byl prostě lepší než ten původní nablblo, není také jasné proč nemohl také dostat adamantium, když má vlastně stejné schopnosti jako Wolverine). A ještě jedna věc, nevím, jestli to irituje jen mě, ale Wolverinova jedinečná vlastnost, tedy schopnost regenerace, která do značné míry zaručuje nesmrtelnost je čím dál tím více používána i pro jiné postavy. Čím novější x-men, tím častěji se v něm objevují mutanti, kteří mají kombinace mnoha schopností a jsou a většinou jsou prakticky nezničitelní, což tak nějak přestává být zábavné. Sice jsou nakonec stejně poraženi, ale vlastně vůbec nedává smysl, jak se to vlastně stalo. Další díly už prosím netočte, už je to čím dál tím větší hovadina.

Lovci trolů: Příběhy z Arkádie (2016) (seriál)

Hodně chytlavé, akční, vtipné, napínavé, magické a připojuji se k názoru, že být mi -náct, tak by to bylo dokonalý. Jistě by se tomu dalo leccos vyčíst, ale je to seriál asi primárně pro děti, tak to tak berme a pojďme si to užít a těšit se na novou sérii.

Kapitán Exner - Osamělý mrtvý muž – 1. část (2017) (epizoda)

Domnívám se, že scénárista a dramaturg by měli vrátit výplaty a školné. Nechápu, jak si kdokoli z realizačního týmu mohl na vteřinu pomyslet, že se po takovémto prvním dílu někdo bude chtít podívat na druhý. Po shlédnutí poloviny příběhu by člověk měl asi mít touhu zjistit, co bude dál. Jenže tady právě je ten háček, že mě to absolutně nezajímá, dokonce si už den poté ani nepamatuji, o co tam šlo. Nejspíš o nic. Exner nepravděpodobný, jeho dva kolegové - komické duo - naprosto trapní. Opět seriál, který neví, jestli má být dramatický, napínavý, vtipný, tak zkouší být vším, a není ničím. Smutné. Kapitán Exner to v českém filmu a televizi nemá vůbec lehké a myslím, že je to škoda.

Sezn@mka (2016)

Mezi jednou až dvěma hvězdami, protože několik celkem zábavných momentů tam bylo. A dokoukala jsem to do konce, což už samo o sobě si zaslouží hvězdu. Jinak to samozřejmě bylo totálně přitažené za vlasy, totálně přestřelené a vtipné opravdu jen minimálně. Divím se, že Langoš v něčem takovém hraje. Je to takový "oddechový" film z neexistujícího světa, když nejen že nechcete přemýšlet, ale spíš ani moc nemůžete.

Četníci z Luhačovic (2017) (seriál)

Váhám mezi dvěma a třemi hvězdami, nakonec tedy volím tři, ale je to s otazníkem. Seriál je odkoukatelný, ale je třeba říct, že je vlastně dosti nudný. Shodnu se s ostatními hodnotícími na tom, že první velitel byl blbec a těžko uvěřit, že by mohl být ve velení čehokoli, druhý velitel byl konečně velitel a škoda ho, třetí velitel byl zbytečná komická figurka, která vlastně nevylezla z županu a pak se naprosto nepochopitelně postavila čelem maniakovi s puškou, velitel čtvrtý byl lidský a zkušený, nemám mu co vytknout. Na Pavla Zedníčka jsem si musela zvykat, po prvním díle jsem se domnívala, že ten jeho stěží uvěřitelný přízvuk má být zdrojem humoru, ale posléze jsem si na to zvykla a zjistila, že jeho postava je jedna z nejsympatičtějších. Četníci na zkoušku, co k nim říct... na Lásku jsem si také nakonec zvykla, ale mladý Donutil mě opravdu o svých hereckých schopnostech nepřesvědčil. Možná za to může scénárista, ale většinu seriálu se choval jako leklá ryba. Nechápu také, proč zde hrála Vica Kerekes, aniž by se někdo pozastavoval nad tím, že ta Vaňková mluví dost špatně česky. Mě takovéhle detaily docela iritují. Jediný dobrý díl byl Bestie, už dlouho jsem přemýšlela, proč tenhle jedinečný příběh nebyl dosud zpracován. A ačkoli ho zde dosti upravili, díky alespoň za pokus. Celkově říkám, že jsem díky hudbě a jisté podobnosti s Četnickými humoreskami očekávala legraci, která se nedostavila. V době, kdy stanici velel Karel Dobrý se seriál dosti zvedl, aby následně zase upadl... škoda. Ale jelikož mám toto období prostě ráda, tak zůstanu u těch tří hvězd.

Den nezávislosti (1996)

Jeden z nejblbějších filmů, co znám. A rozhodně jeden z nejpřeceňovanějších. Plný trapných klišé. Víc se k tomu nedá říct

Kubo a kouzelný meč (2016)

Pro děti asi nic moc zábavného, nevím, nedokážu posoudit. Ale mě se to líbilo převelice. Naprosto chápu, že nepotěšil všechny, tento styl vyprávění někomu prostě nesedí. I přes množství "akčních" scén, je film vlastně pomalý a hlavně poetický. Dávám většinou přednost komediálně laděným animákům, ale tady ráda udělám výjimku. Pátou hvězdu si vysloužil neobvyklý konec, tleskám.