Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Když jsem tento film viděl poprvé, tak jsem nepsal ani komentář, protože bych tu chválu nemohl slovně vyjádřit. Po nějákém čase, jsem si pustil film v onom prodlouženém vydání (na 2 DVD) a díky tomu už se můžu vyjádřit. Je to dvakrát takový zážitek, než to vidět po prvé! U obrazovky jsem zcela vytuhnul ale není se čemu divit - sedět na zadku, který také musí dýchat póry bezmála 3 hodiny 42 minut, to je záhul. Trochu škoda že se stal oproti knižní předloze z Gimliho ňouma co si s Legolasem u jedné z největších bitev Středozemě hrají na zabíjecí stoje ("17!..., 18!..., 19!!"). Jinak jsou zde skvele vyjádřené pocity a také závažnost a tíha tak "obrovského-malého" břemene, které táhle náš hrdina (v SE verzi) bez mála 9 hodin a 40minut z celkových 11 hodin a 40ti minut!! Hudba geniální, prostědí a výprava geniální, kamera a střihová skladba geniální.. ne nadarmo byla tato tři veledíla oceněna tolika oskary! Komu přijde třeba 10T (deset tera) nebo 10P (deset pera=1000x10T) "hodně", tak tenhle film je jako 10Px10 na 10tou!!!

Příšerky s.r.o. (2001)

Nejen pro nejmenší! I nyní si s chutí pustím Příšerky s. r. o. protože vím, že mě rozesmějí. Velice působivá je bezesporu dramatická a velice nebezpečná honička ve skladišti dveří. Právě tady, kdy se ti nejmenší krejí za maminčiny sukně, větší napětím ani nedutají, tak i já si přicházím na své. Dostáváme se do absolutně jiného světa, kde se za normální považuje být nějáká obluda, která má své zaměstnání, a nebo chodí pracovat do velikánského podniku na strašení dětí. Děti se straší za jedním prostým důvodem: "dětský jekot". Ten se získá vniknutím pořádné obludy obecné do pokoje malého děcka (z pravidla jsou to dveře od komory, nebo uzavřené místnosti co nikam dále nevedou), která dítě musí dítě co nejvíce vystrašit (je to v jeho popisu práce)! Tím se vyprodukuje dětský jekot, který je jakousi spotřební energií, pro vše možné. Myslím že chlupatá obluda Sulley a jeho jednooký malý zelený kamarád Mike obešli celou Zemi a tak by neměli zapomenout navštívit také vás!

Život brouka (1998)

Absolutně nadupaná a nabitá rodinná komedie! Vynikající příběh a skvělou hudbu ocení rodiče a vtipné herecké scénky s roztomilostí se zase jistě líbí jejich dětem. Výborně poučný film! Dobro zvítězí nad zlem. Zlo je ztvárněno zlými kobylkami v čele s Hopprem, který je opravdu kus drsného chlapa co umí vzít věci do vlastních rukou! Avšak mravenci se dlouho od kobylek utiskovat nenechají, protože mají odvážného a vynalézavého Flika, který je hlavní hrdina celého malebného příběhu. Hopper se dopouští na Flika skoro šikany, ale právě díky mravencově nebojácnosti ostatní mravenci pochopí že jich je na světě 100krát víc a kobylky si na ně nemůžou vyskakovat a už vůbec ne po nich chtít aby jim každý rok odváděli jídlo jakož tomu bylo doposud. Ve filmu je plno zábavných postav a skvělých vtipů, kterým se zasměje určitě každý divák bezohledu na věk. Film končí jak jinak než šťasntě a za doprovodu opravdu povedené hudby, kterou jsem již zmiňoval. Absurditou všeho, alespoň pro mě je, když na konci filmu kamera odjíždí od onoho kmene stromu kde se většina celého klání odehrávala a kde je právě to mraveniště, které po odjezdu působí miniaturním dojmem. Poté si člověk uvědomí, jak se celý ten příběh odehrál jenom uprosřed louky u jednoho stromu v mraveništi... nikde nic...

Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Nerad začínám takto, ale, film mě dost překvapil. Inu když jde člověk na film, který před tím neviděl, tak by ho mělo překvapit zcela všechno, jelikož vše "co neviděl", co je pro něj nové, neznámé je vlastně překvapující. Zde jsem myslel "překvapil" ale spíše ve významu velikých změn. Popravdě mě film překvapil nejvíce ze všech tří dosud natočených dílů slavných knih anglické spisovatelky J. K. Rowling. Jen pro zajímavost se zamyslím jak snadné to potom je když někdo dostane geniální nápad a hlavně ho nadále neustále rozvíjí. Před nějakým tím rokem, velmi chudá "rádoby-spisovatelka" z Londýnského předměstí vymyslela kouzelníka jménem Harry Potter, o kterém se nakonec rozhodnula napsat knihu. Zejména její děti samotné byly pro ni největší inspirací. Když dokončila první knihu se jménem: Harry Potter a Kámen mudrců, tak se rozhodla že chce dát knihu do nakladatelství a nechat ji vytisknout ve zkušebním počtu. Prošla tři nakladatelství, kde ji hned odmítli, ale až ve čtvrtém a docela malém podniku jí vyšli vstříc, a udělali sakra dobře. Nyní si ostatní tři musejí trhat vlasy z hlav, protože asi týden po otištění a uveřejnění první, dnes již světoznámé knihy se objevila neuvěřitelně obrovská poptávka, no a tehdy stanula moudrá paní na samém začátku její velkolepé kariéry. Hned vzešla další kniha, po ní další a už byl vytvořen celý veliký kouzelnický svět, který je dnes vypracován do posledních detailů. Paní J. K. Rowling patří dnes mezi 100 nejbohatších lidí Velké Británie a její bohatství samozřejmě neusále roste s každým zakoupeným lístkem na Harryho Pottera a Ohnivý pohár, který mě opravdu překvapil ;o) Jak již víte, dostat se k mnoha penězům v určitých případech vůbec není tak obtížné jak se na první pohled zdá, ale chytrá autorka má již na všechno dávno práva a dokonce si i vyžádala osobní výběr tří hlavních hrdinů do prvního filmu u Chrise Columbuse, což jí i nakonec k její radosti připadlo. Mylsím, že výběr není ani mizerný, ale ani nejde o skvělé herce. Mimochodem chodit na konkurzy o podobné role je taky docela jednoduše a solidně výdělečná činnost (výplata okolo 5.000.000$ na jednoho hlavního hridnu: Harry, Ron, Hermiona). Ale dost už rozprávění a vraťme se k filmu. Začátek je tedy fofr, to vám povím. Sen, Weasleyovi, MS ve Famfrpálu, znamení zla nad Harrym, a ještě neuplynulo ani pořádných 25minut filmu. Inu hezký svižný úvod. Poté se průběh poněkud uklidní, ale jenom trochu. Dostáváme jakožto se studentem čar a kouzel opět do Bradavic, kde na něj čeká co? Ano - dobrodružství! Každopádně jiný režisér - jiný mrav. Tak jako si Alfonso Cuarón dovolil prostředí absolutně překopat po jeho předchůdci, tak ani Mike Newell nezahálel a ve výpravě se s jeho kolegy jak se patří vydováděl. Dále se setkáváme s novým učitelem na Černou magii, profesorem pošukem Moodym, který se jeví dosti šíleně a chová se záhadně, ale to ovšem ještě nikdo netuší, co má za lubem. Velice chválím herecké výkony, které se pomalým krokem blíží k normálu (první díl byl herecky odfláknutý). Myslím, že každý si zde najde své jako na příklad já - krasotinky z Krásnohůlek. Nebo ples! Právě teď jsem se ale dostal k hlavnímu bodu mého překvapení. Taková after-party s rádoby rockovou kapelou, která se po plese spustila - málem mi vypadly oči z důlků. Každopádně příbehová linie je znázorněna jasně, přehledně a výstižně a to je hlavní. Člověku který nečetl knihu, hrozí časté ztrácení se v ději, ve kterém se nakonec může i v horším případě utopit, ale bystří díváci, stejně jako ti co před filmem četli knihu se ani v bluidišti neztratí! ;) Slyšel jsem pár lidí, kteří si stěžovali na nedokolalost a veliké mezery v porovnání s knihou, jako například veliká aféra s domácími skřítky, fronta za jejich osvobození, nebo pomoc Dobbyho při druhém úkolu, který Harrymu zařídil "žaberník", místo Nevila Longbottoma, já ale zastávám názor opačný a tedy že to nevadí. Často se také spekuluje o dvoudílném vydání že by to bylo lepší, ale já si mylsím, že by to nebylo ono (v jakém místě filmy rozdělit a hlavně jak ten první ukončit a truhý začít - to by šlo z prostředka jednoho příběhu docela špatně). Dále musím konstatovat že hudba byla slabý odvar! Kam se hrabe na Johna Williamse. Byla "dobrá", ale u předchozích dílů: byla dokonalá. Pomalu své povídnání ukončím tím, že jsem určitě jistý druh fanouška, ne Harryho Pottera, ale toho všeho okolo něj - kouzelnického světa. Knihy jsem četl bezmála třikrát všechny již vydané a velice doporučuji jak knihy tak filmy.

Mr. & Mrs. Smith (2005)

Je mi jasné že film si takové hodnocení nejspíše nezaslouží, ale stejně jako mnohým jiným, tak i mě to prostě nedalo, a prostě si říkám, jak to bylo skvělé. Mám rád akční filmy a mám rád vtipné komedie. Tento film mi nabídl přesně to, po čem můj filmový žaludek skutečně toužil. Vtipné scény uprostřěd o život jdoucích situací mě dostávali natolik, že jsem se smál sem tam i upřímně. Vztah, dvou hlavních postav je také dost zajímavý. Nehledě na to, že jednou z nich je krásná Angee (čti: "enží", chápej od jména Angelina). Její půvabné xichtíky, obličejíky a rťíky - no z těch vážně nemůžu :oP .. prostě skvělá večení chipsová oddechovka - doporučuji!

Blbý a blbější (1994)

"Kdy se na nás konečně usměje štěstí?" / "Ahoj, jedeme na bikini soutěž a hledáme dva fajn kluky, co by nás před soutěží mazali krémem :)" ...

Vetřelec (1979)

Film který je jak se říká: "NABITÝ!". Dokonale se zde povedlo to, k čemu byl film stvořen! Donutí člověka k zamyšlení co to v tom vesmíru vlastně je, nebo co tam můžeme potkat. Atmosféra je vskutku hustá, že by se dala krájet jako mlha nad rakosníčkovým brčálníkem! Uplně nejvíc jsem se roztékal v křesle a kryl se pod deku, kterou jsem byl pro jistotu přikrytý (pro případ výpadu Vetřelce z poza rohu), při pomalých záběrech jako kráva! Měl jsem pocit že to snad točili na tu jejich "pětatřicítku" (35mm kameru) 1000 oken za vteřinu a pustili to klasicky, plus navíc panoramovali tak neuvěřitelně pomalu... no ja myslel že než to zkončí, tak budu šedivej! Hrůza - ale skvělá!

Intolerance (1916)

Jedná se o jednoznačně průlomový film, plný nových věcí, které nikdo před Davidem Warkem Griffithem na plátně nepředvedl. Je zde např. využíváno křížového střihu, nebo Griffith dokázal jako první vyjádřit pocity v detailu. Jedná se o film němý a tak je vždy buď ticho, nebo jemný orchestrální doprovod (jak už to bývá :)), a tak si film může divák mnohem více vychutnat a vice se soutředit na jeden smysl.. Každopádně na mě z filmu sálala obrovská snaha vyprodukovat něco obrovského, což je také vydět na nebývale vysokém rozpočtu na tu dobu. Či. slavný "pád Babylónské věže", při jehož natáčení bylo v záběru více než 16.000 lidí! Dá se hovořit o dědečkovi americké, dodnes světové kenematografie.

Apollo 13 (1995)

Až jsem překvapený co to se mnou dělá! Pokud si dobře vzpomínám, tak když jsem to viděl poprvé, tak jsem brečel. Nyní jsem jenom s ústy dokořán koukal a semtam se i malinko nudil. Z toho vyplývá, že je to film na pár shlédnutí ale ne místo každodenní večeře. Popravdě jsem přišel na spoustu nesrovnalostí, které mi vrtaly hlavou ale vždy jen malou chvilku, protože tohle, je absolutní vymejvač mozku! Jedna věc je ale jistá. Americký film končí happyendem. A když se něco dělá často, tak se to časem dělá dobře, a pokud ti Američtí filmaři něco umí, tak jsou to bezesprou happyendy! Dojemné, šťastné, ubrečené a sladké konce. Toma Hankse miluju. Tady není co řešit, opět zde ukázal svůj světovvě nepřekonatelný um. Ostatní dva borci, samozřejmě zahráli také skvěle, ale Tom je prostě Tom! Velice mě zde zaujlala střihová skladba! Při sledování jsem si to ani neuvědomil, ale spětně se mi vybavuje, tak geniálně je to zeditované. V jednu chvíli prostřihy snad z pěti různých míst (apollo 13, NASA - houston, domov hlavaního hrdiny, domov důchodců s fandící babičkou atd.) které jsou spojeny sledováním vypjaté situace přez obrazovku a jsou jakoby vyjádřeny emoce, že každý v daný okamžik plný napětí sleduje jak to dopadne. Každopádně jde o vesmírný film, který nám divákům a většině i laikům zprostředkovává výlet tří kosmonautů do vesmíru, koktrétně na měsíc. Setkáváme se s vymoženou technikou, počítači a vůbec se zařízením NASA, která je bohatá jak... hodně. Sami si na vlastní kůži poznáme jak je hustá atmosféra při řešení nějakého problému, ktreých jak je vidět není nikdy dost. Filmu bych dal nejraději 5*, ale druhé shlédnutí mě jaxi zarazilo, tak je to zatím na 4* a něco. Až to uvidím zase příště, tak dám třeba plný počet :)

Final Fantasy: Esence života (2001)

Film jsem jaxe patří pochopil napoprvé, a jak už jsem u lepších filmů zvyklý, zamyslel jsem se nad hlubšími vrstvami a snažil se dostat hlouběji pod povrchní povrch děje. Bohužel, nešlo to. Děj je o prdu. Na druhou stranu ale jsme svědky vizuálního experimentu, který se vydařil tak napůl. Filmová grafika sama o sobě nemá chybu. Renderovali to snad na největších dělech které tají NASA aby jim rendering videa netrval půl století. Charaktery (,lidské modely) jsou nadmíru vydařilé, ale jedno - dost podstatné tomu chybí. Je to duše, lidskost v pohybech těla a obličejích postav. Cokoliv může vypadat seberealističtěji, jako třeba vlasy, výbuchy, stíny, částicové efekty, odlesky, materiály atd. Ale jediné, co nikdy nikdo nenaanimuje (nevymodelujeme), je lidskost a živost! Vše je jen počítačově mrtvé a studené, včetně polibku. Každopádně zde nechci urážet (převážně japonské) animátory, kterým se nepovedlo něco o čemž tvrdím že je nemožé! Animace je na pokraji reality! Ale je to jen animace. Lidi vidíme každý den každou chvíli a možná také proto je jejich napodobení tak obtížné realizovat. Ostatní tvůrci animovaných filmů věděli proč animovat mamuta, tygra, okrasnou rybku, hračku nebo zelenou obludu! Ač nevypadají tak realisticky, dá se to, aspoň v mém případě, mnohem lépe snést a také se uřetřený čas modelováním a z velké části renderováním, třeba na propracování příběhu a celého scénáře než si ten 3D progam otevřou. Dlouho jsem přemýšlel jak ohodnotím tento experiment, ale nakonec jsem zvolil mezi 3* a 4* tu lepší z kvuli trikově nejnabitější a vydechnout nenechající podívané.