Božský Bruce (2003)

4 a 1/2 hvězdičky má ode mě vynikající komedie pro široké spektrum obecenstva! Celý film je postaven na výkonu hlavního hrdiny Jima Carreyho, který se své úlohy ujal znamenitě a celý film baví a baví jak on to skvěle umí. Na první pohled se to může zdát jako další z řady nudných amerických komedií, ale není tomu tak. Skvělá hlavní dvojka se k sobě výjimečně hodí a netajím se tím že mám oba herce (Jima Cerreyho a Jennifer Aniston) opravdu rád, což samozřejmě taky přhrává lepšímu hodnocení. Nevím jak vy, ale já jsem se u film v žádném případě ani trochu nenudil. Stačí jen toho kašpara v akci chvilku sledovat a za chvilku se smějete nahlas. Příběh je velice příjemný a vypovídá o životním osudu Bruce Nolana, jakožto smolného reportéra kterému to moc neklape ani ve vztahu s dívkami. Rozezlen na vše kolem začne nadávat bohu, který mu nabídne své místo. Bruce se chová ze začátku jako malé děcko, ale myslím se by se tak asi chovala většina z nás, mít božské schopnosti. Film má i krásné morální ponaučení, protože si časem i s pomocí rad boha uvědomí že nesmí myslet jenom na sebe ale také na druhé.

Zachraňte vojína Ryana (1998)

V skutku hodně působivý film. Pomalu ale jistě začínám pana Spielberga považovat za génia. Každý záběr má divákovi co nabídnout, co mu povědět a z každého záběru čiší hloubka a myšlenka. Tento film rozhodně nepatří k těm, co po prvním shlédnutí zahrabu a už nevytáhnu. Ani okamžik jsem nepřemýšlel nad něčím jiným, než co se děje týkalo. Chvály se tomuto filmu dostává určitě ze všech stran mraky, tak si dovolím jednu malou vítku. Amerika se nezapře a na konci mi trošku vadila příliš dlouhý a znatelný pro dojemný pláč. Trochu nudné. Stejně tak jako někomu (mě ne) přišel roztahaný konec Pána prstenu: Návratu krále, tak si bohužel nemohu pomoc, ale tak nějak to cítím, tak to na mě působilo. Jedná se o dokonale a po všech stránkách špičkově odvedenou práci, která je ve výsledku hodně patrná. Těchto filmů není mnoho a právě takových je třeba si vážit. Nemůžu si odpoustit poznámku, že když se na place sejde Steven Spielgerg a Tom Hanks tak můžeme mít zálusk na pěknou podívanou.

V převlečení za policistu (2004) (TV film)

Působivé prostředí, reálný svět a krutá skutečnost. Rasismus na světě nepochybně byl, je a bude, stejně jako řada dalších projevů dikriminace a šikany ve společnosti. V zájmu zachování společnosti bezpečné a na úrovni bychom měli dělat vše proto abychom z ní všechny tyto špatnosti odstranili, nebo alespoň do značné míry potlačili. Dokument se soustřeďuje na Britskou policii ve které se právě onen rasismus značně projevuje. Reportér bbc se rozhodl že tomu všemu přijde na kloub a byl tomu ochoten obětovat skutečně mnoho. Musel se absolutně začlenit do tamního kolektivu a co nejlépe splynout s okolím aby nijak nevyčníval, mohl se se všemi bavit a vyzvídat jak to tam vlastně chodí. Často se jeho práce stává nebezpečnou když vystavuje svoji kůži novým a neznámým věcem. Celý dokument je dost založen na záznamech ze skrytých kamer, které nepřináší po technické stánce zrovna skvostný obrázek. Je vidět že práce probíhala ve vysokém utajení a na jakýkoliv únik informací je zde dávano náležitě veliký pozor. Žádné jména ani obličeje lidí kteří nedali souhlas aby byli v dokumentu vidět jsou vždy nějakým způsobem zamaskováni. Mark Daly projevil opravdovou dávku odvahy a odhodlání podstoupit takový kus života převlékáním se, sžíváním se s prostředím a s odhalením rasismu v britské policii aby své záznamy pak mohl předat kriminální policii.

Američan v Paříži (1951)

Naprosto skvělé, idealistické a jen a jen pozitivně naladělé dílo. Romantický vztah skončí jak jinak než šťastně po graduálním závěru, baletu: Američan v Paříži. Film je točen na klasický akademický formát 1:1,37 a je to naprosto vyhovující! Např širokoúhlá My Fair Lady z roku 1964 je tomu opakem. Stejně jako zde tak i např ve Zpívání v dešti jsou skvělé a dokonale sehrané choreografické scéhy na které se mohu dívat zas a znovu. Největší zásluhu na tom všem má bezpochyby Glen Kelly. Ten člověk je dokonalý. Té enertgie co z něj vyzařuje, to opravdu nestíhám, je vynikající. Takového člověka potkat na ulici, tak mám hned větší radost ze života a na všechny se usmívám a div s ním netančím :). Když člověk na chvíli odloží thrillery a katastrofické moderní zmotatniny a vezme k ruce nějáký podobný muzikál tak udělá správnou věc. Film se jak už sám název napovídá celý odehrává v Paríži. Je to pro tento romantický příběh místo jako stvořené. Hlavně žádné násilnosti, žádné tvrdosti špatné věci, jen samá rdost, krása a potěšení... tak na mně film působí :)

My Fair Lady (1964)

Jestli vám nevadí romantické komedie, tak vám tento muzikál určitě padne do noty. Nejen že je v něm not ažaž, ale jejich líbezné a chytlavé melodie se opravdu nechají rády dlouho pamatovat. Snad jen jediné co se dá vytknout je délka, která mně nejdříve nudila a po čase přešla v to že mně začínala štvát. Samozřejmě jsem si to neuvědomoval, protže to vám film nedovolí :). Podívaná pro celou rodinu to určitě je, jen si nejsem jistý jak by u obrazovek vydrželi ti mladší z rodin. Celý film se odehrává v Anglii, resp. před jejími kulisami, jak jde hezky poznat. Co záběr, to umělecký skvost. Opravdu jsem si náležitě liboval.

Město andělů (1998)

Z béčkového námětu, se podařilo vyprodukovat mnohem více, než se na začátku zdálo. Navenek se film tváří jen jako obyčejně romantické drama, ale uvnitř je to mnohem více než povrchní a slabý film. Ve mně zajisté stopy zanechal. Do dvou hlavních rolí jsou obsazeny vskutku hězdy. Ikdyž by se našlo spousta dalších vhodnějších párů pro tyto role, tak Meg Ryan a Nicolas Cage mají v sobě cosi nepopsatelného, krásného. Musím se přiznat, že jsem byl opravdu okouzlen hereckým podáním. Příběh je často podávám divákovi na zlatém podnosu až jsem se roztékal blažeností. Sled obrazů bez jediného mluveného slova nepotřebuje nic dodávat. Jasné a pochopitelné vyjádření myšlenky tím nejfilmovějším způsobem.

Síla lidskosti - Nicholas Winton (2002)

Když jsem vyšel z kina, tak jsem si připadal jako dospělý. Nevím čím to je a né že bych dospělý nebyl, ale pocity jaké ve mně vřely byly dost divoké. Když jsem se dozvěděl, že jdeme se školou do kina na dokunent, tak jsem zakýval hlavou a šel. Připadal jsem si jako jedna malá bezvýznamná ovečka z velikého stáda, které pasáci nahnali do sálu s plátnem a kde je šlechtí aby měli lepší vlnu a maso a věřtě, že já po takovémto zážitku opravdu mám (nechci si protiřečit, tudíž si jestě stále připadám stejně tak dospělý, jako ovečka!). Celý zážitek o dost umocnilo následné povídání si s průvodcem našeho pestrého programu, debata s jedním dítětem zachráněným Nicholasem Wintonem (nebýt jeho, tak nikdo z 669 dětí by dnes nežil - dost zdůrazňováno) a na závěr velice zajímavý pohovor se samotným režisérem filmu "Matějem Mináčem", který vyprávěl o natáčení, jak to vše začalo a zodpovídal nám spousty zajímavých dotazů jakožto studentům filmové školy. Určitě si najdu čas shlédnout si dílo ještě jednou a pořádně zruinovat zásobu čistých kapesníků.

Tenkrát na Západě (1968)

Já myslím, že zde ani nemá smysl psát komentář, protože by si tento film ani žádné připomínky (ať už kladné, nebo záporné) vůbec nezasloužil. Ten mluví sám za sebe. Někdo si může pokládat otázku, když to nemá smysl psát a zároveň jsem sám zastánce toho aby byl film ničím nerušen na samém vrcholu, tak odpovídám tím, že je pro mě přednostnější své myšlenkové pochody sdělit, a jinak než komentářem to nejde. (Např: Jako kdybych byl razatntě proti verbálnímu způsobu dorozumívání lidí, a sděloval jsem vám to verbálně - ústně, proti čemuž vystupuji, že..) Když už jsem to takto načal, tak nemohu nezmínit že, se jedná o skvost uznávaný na celém světě. Je v archivu zlaté světové kinemtografie, což se dá tvrdit, že by mělo být samozřejmostí. Western zde nemá silnějšího zástupce než je práve tento. Další výborný western je třeba "Sedm statečných", ale ten je laděn mnohem více akčně, než jeho o mnoho (dalo by se říct) moudřejší kolega. Ano. Moudrý, to je dobré slovo. Všechno je ohromující a hluboké jako nekonečno! Každý záběr má divákoví co říct a každý záběr sám o sobě je pochoutka. Máte čas na popřemýšlení nad pocity lidí, tamní dobou, mravy, chováním. Laik si může říct že je to nudné a zdlouhavé, ale právě tyto moudré a dlouhé záběry jak jen to jde jsou klíčem k úspěchu. Dialogy a vůbec mluvené slovo je zde zastoupeno jen ve slabé míře. Ještě teď se mi tají dech z toho filmového ticha na každém rohu westernských osad. Jen bzučení mouchy, vrzání točícího se větrníku...

Den nezávislosti (1996)

Hmm ukaž se nám Hollywoode..? A z druhé strany.. hmm, to je ono.. ještě by ses mohl víc usmívat - výborně! "Cvak". Prostě Hollywood jako prase. Američani - páni světa a happyend jakej svět neviděl, jakou přesnější charakteristiku Hollywoodu chcete :) Myslím že to není moc jenom pro mě, ale ani pro kohokoliv, kdo není ze Spojených států namyšlených. Planetu Zemi přijeli vyhubit mimozemšťané a než pozemšťanům něco dojde, tak tu máme největší meziplanetární válku. No prostě šílenosti. Cizí návšěvníci jsou lépe vybaveni a tak holt musí někdo na zemi vymyslet jak jejich důmyslný systém obrany překonat. Nevím jestli to je náhoda, nebo nějáké pravidlo že na to přišel kdo jiný než amík - a to, nahrát jim tam počítačový virus (jak geniální :)). Samozřejmě akce na každém kroku. Dva vyvolení se vydávají v onom jednom mimozemském letadýlku do mateřské lodi kde virus nahrají. Do poslení chvíle si máte myslet že to nepřežijí, ale jelikož uvažujeme racionálně a dívame se na Americký sci-fi akčňák, tak sí něco takového - jako smrt amerického občana ani nepřipouštíme, že. Podobně jako si když si americký prezident sedá do bojového letadla... kdo by čekal že z obrovské letky přežije jenom on (a ještě nejací dva maníci aby to nevypadalo). Z toho všeho vyplívá, že si na tento film musíte odložit mozek do sklenice s vodou, popadnout popkorn a kolu a čumět! Jakmile zčněte přemýšlět, jakto, coto, cože, atd.. tak jste ztraceni a hodnocení je někde okolo ** :) Sám nevím proč zrovna 4 hvěždičky, ale zkuste se na to dvakrát podívat a usuďte sami.

Správná posádka (1983)

Na svůj věk ještě pořád skvělý film co za shlédnutí stojí téměř neustále. Žitovní osudy našjich rádoby hrdinů, kterým malinko narostly křídla včetně jejich rodin je čistě realistický a proto číhají dotěrní a místy až nepříjěmní novináříi za každým rohem aby získali nějakou tu zprávu. Film zachycuje v 50., 60. a počátku 70. let důležité události v oblasti letectví na území Spojených států amerických od překonávání rychlosti zvuku (mach1) až do vyslání kosmonautů do vesmíru se šťastným návratem. Posákdka správných hochů, je vybírána přísnými podmínkami, ale nejlepší pilot, který drží všemožné rekordy za pokořování stále vyšších hranic, se do astronautismu moc nehrne. Posádku tvoří nakonec 7 silných a statných pilotů kteří jsou oslavováni celým světem už jen za to že jsou. Je zde moc vyzdvihováno to Amícké vlastenectvií a "Amerika je nejlepší!" a soutěžení s Ruskými raketami o to kdo utratí víc peněz pro nic za nic aby děti v Africe neměli co jíst. Chvilku jsem uvažoval jestli mě tenhle fakt na straně negativ převáží váhu blíže ke 4 hvězdičkám, ale naštěstí se tak nestalo. Zažijeme i pár horkých chvilek v podobě problémů zařízeních, poruch strojů, nebo další šílený pokus překonat rekord o bůuhvíco v letadle což naštěstí končí dobře (žádný Amík přeci nemůže přijít o život že!). Film je určitě hlubší než se na první pohled zdá a proto si ho chce s pořádně spoceným zadkem (193min) vysedět ještě párktrát, protože to opravdu stojí za to!