Tonka Šibenice (1930)

Film "Tonka Šibenice" byl natočen v německu. Je to přepis díla Egona Erwina Kische a zároveň označován za 1. Československý zvukový film - posílal se na ozvučení do Francie, do společnosti Gaumont (Gómon). O ozvučení se postaral Jaroslav Křička. (Ikdyž ve skutečnosti je první Český-československý zvukový film "C. a k. Polní maršálek" 1930 od Karla Lamače s Vlastou Burianem.) Prostitutka (Tonka) z vesnice, kde má rodinu, pracuje (bez jejich vědomí) ve městě, v jakémsi "baru s dívkami", kde se jí jak se patří daří. Její rodina ji miluje včetně jejího nastávajícího, se kterým se maji doma vzít, ale Tonka si to neuvědomuje a hloupě utíká od jediného místa kde ji rozumějí zpět do města. Po nějakém čase, se do nevěstince zavítají strážníci, že potřebují jednu dobrovolnici ke splnění poslední vůle člověka odsouzeného na smrt. Také díky tomu, že ostatní dívky radikálně odmítají, tak se Tonka nakonec rozhodne že půjde, čímž poodkryje dobro které je v ní schované. S odsouzeným prožije zajímavou noc plnou emocí a zážitků. Citově se sblíží a až dojde na popravu tak je z toho zdeprimovaná a už se to s ní veze. Vyhození z práce, depresivní nálada této části filmu kouká jednoduše na každém kroku. Nevím jak lépe se vyjádřit, než že se tu objevuje typicky "Kamršpílovský osud". Vyjádřeny nemoce pomocí okolních faktorů, zejména jako neůspěch. Každopádně s Tonkou to jde pomalu z kopce, a tak to zatáhne do první hodspody :), kde po ní chtějí vyprávění, a tak se Tonka posilňuje alkoholem tak dlouho, až to přežene (optickým trikem vyjádřena kamerou v prvni osobě opilost) a v tom ji v hospodě objeví její muž. Více prozrazovat nebudu a věřím, že tento velice nadprůměrný snímek co se kvality týče oceníte.

Kontakt (1997)

Tohle se dá vidět hodněkrát a pořád je to vynikající film co má svou nezaměnitelnou kvalitu. Hlavní hrdinka (Jodie Foster) jakožto astronomka, zabývající se mimozemským životem, si žije svůj život, který je velice zajímavý. Tato hlavní role je dle mého názoru přiliš zvýrazňována. Měla by tam být ještě jedna postava, která by zjemňovala kontrast mezi hlavní a vedlejšími rolemi. Prostě a jednoduše je Jodie v každém živém záběru a vše se motá okolo ní. Prochází již od mládí problémy v rodině a v dospělosti problémy se zaměstnáním, resp. financováním ho. Takové nejmodernější pracoviště pro komunikaci na takovou vzdálenost nestačí jen anténa, vysílač, přijímač a zesilovač jako to měla ještě malá hrdinka v pokojíčku, kdy byl její sen poznat něco mimozemského. Centrála stojí peníze, které si nakonec po spoustě vytrpěných nervech vydobyje. Sen se jí vyplní a naváže "kontakt". Odněkud z kosmu přijmou zvukový a televizní signál který je vlastně zašifrovaný plán jakéhosi zařízení (stroje). Neustále se zde naráží na to jak i jdedn průbojný jedinec dokáže až neuvěřitelné veci, které najednou všichni začínají sem tam i oceňovat, ale staví se dost pasivně. Miluju Sci-Fi, a když k tomu přidáme špetku romantiky a dobrodružství, mírně zamícháme, tak máme výbornou podívanou.

Vzpoura hraček (1946)

Vynikající pohádka! Poukazuje na tehdejší režim prostřednictvím hlavních tří subjektů, a to: Hračky, řezbář hrařek (rozuměj - dříve byly všechny hračky výhradně ze dřeva) a představitel zákona (nacista, fašista.. to fakt nevim - každopádně záporná postava :)). Řezbár si v poklidu tvoří své malé přátele, kteří mu za jeho lástku se kterou je tvoří naoplátku pomohou. Zničeho nic příjemnou atmosféru naruší náhlý vpád cizího zlouna, který bez logiky zaútočí na řezbáře. Zde je znázorněna nesmyslnost a nelogičnost chování vysoko postavených lidí za režimu ale také bezmocnost, protože řezbáři nezbyde jiná možnost než útěk. Nastává vzrušující část filmu, jak jednotlivé hračky ožívají a chystají vzpouru proti nezvanému hostu. Dávají hlavy dohromady a společnými silami použijí vše možné aby se zbavily přítomnosti zla. Tady vidím podobnost s příslovím, že "v jednotě je síla"... Samotná hračka by toho moc nezmohla, ale za podpory a snahy všech se to k naší radosti povede. Zdálo by se jako když filmek poukazuje na to že režim by se dal zbourat nasazením, chtivostí a spoluprácí všech lidí. Film končí šťastně potupným vyhnáním zmetka. Příběh je natolik jednoduchý že jej pochopí i malé děcko, jako jsem byl já, když jsme si na chalupě promítali tento krásný snímek ještě na 8mm promítačce.

Obchodník se smrtí (2005)

Tento film jsem v kině proseděl jako hokejista na trestné lavici koukající jak puk (ještě ke všemu). Ani z daleka jsem se nedočkal toho na co jsem do kina šel (nehledě na to v sále neustále hučela klimatizace či co a tak jsem toho z napjatých a napínavých situací moc neměl... hhuuuu :-/). Určitě zde značnou mírou k "nestihnutí" a "neužití" si filmu do plného počtu hvězdiček přispíval i fakt, že celý příběh je víceméně vyprávěný, tzn podtitulků jak nas*áno a tak jsem nestíhal číst a taky neumím moc dobře anglicky, a abych se do toho ještě stíhal dívat na nádherné zatě řezané a perspektivou uháněné záběry, tak to jsem si mezitím v příběhu krásně zaplaval a místy jsem se až topil. Ale abych se taky nevymlouval jenom na své podmínky, které nikoho nezajímají, tak si myslím že tomu filmu určitě něco chybí, ale ještě nevim co. Když se film (alespoň tady) považuje za akční, tak by to taky podle toho mělo sakra vypadat! A ne že tam vybuchne jeden náklaďák, jedou nouzově přistaneme a jednou ja nevim co :) Je to spíš Drama/Thriller(/Krimi), když už. Nicolas Cage - největší borec. Věřil jsem mu každé slovo ať už v příběhu nebo v komentáři. Až to uvidím příště, snad se mi to zalíbí víc. Jo a ještě něco 4 hvězdy asi taky dost díky úvodní animačce (taky mě netěší dávat dobrým filmům špatné hodnocení, ale musím nějakpřekonat období kdy si to moc neuvědomuji, že...)

Hogo fogo Homolka (1970)

Genialnitou tvůrců je zde to, že čerpají náměty z bezedné studny a sidce ze života. Co život dal, co vzal a jak to v něm vlasntě chodí. Troufám si tvrtdit, že snad každý musel zažít ať už v roli rodiče nebo dítěte nějakou rodinnou hádku jakýchkoliv rozměrů. Přesně tohle nám představuje typicky česká rodinka Homolkovic. Z jednoduchých a životních situací se s trochou toho kořeníčka pro mě stávají nezapomenutelné scény, plné skvělých hereckých výstupů. Celé je to založeno zejména na mlueveném slovu, bez kterého by film zajisté nebyl takovýmto filmem. Jedna typická scénka za druhou člověku nedá aby se zamyslel jak to ten svůj život vlastně žije a každý si jistě ve filmu najde scénku ve které někdo vystihuje právě jeho povahu. Inu jak říkám: vynikající rodinná komedie ze života pro celou rodinu.

Kokosy na sněhu (1993)

Myslím, že jde o jednu z nejpovedenějších komedií toho žánru. Co se mě týče, tak dojemný začátek (tréning a nepostup na LOH) i dojemný konec mi vůbec nevadí. Ba naopak. Někomu to může připadat přehnané, sentimentální a bůhví co ještě, ale já si myslím že klidně i v té nejvtipnější komedii bych neodsuzoval takto procítěný závěr. Je to sice komedie, ale má moc hezký příběh na to aby se řadila do béčkových komedií! Celé je to moc hezky zpracované. Sprinteři, trénují, kvalifikace na olympiádu, zklamání po nedokončení závodu. Ze sprinterů jsou nejlepší bobsité a už to jede. Trenéra se povedlo přemluvit aby trénoval vůbec první jamajský bob, tak jak bylo dříve jeho snem. Malý problém je ovšem v tom, že Jamajka jakožto tropická a exotická země v životě neviděla led a sníh. ("Problém je v tom Sanko, že ten bob pojede po ledě." Sanka:"Led"? "No.." Sanka:"Jako zima a led??" No...." "Jako zima, tučňáci, iglů, eskymáci a led??") Zajímavý je také fakt, že na začátku filmu, se snaží ti ještě sprinteři probojovat na Letní olympijské hry (atletika) a když se to nepovedlo, tak se snaží získat trenéra a všemu se rychle naučit aby se jest stihli dostat a úspěšně se kvalifikovat na Zimní olympijské hry :) (čtyřbob). Moc doporučuji! Jednoduché, uvolňující vtipné vtipy ("Když ti namaluju na hlavu čáru budeš vypadat ty jako pr*del." "Sanko..." "Coe?" "Seš mrtvej?" "Joo vole..." Nestyděl bych se dát ani plný počet.

Uspořená libra (1963) (TV film)

Tento film těží jen a jen z nápadu! Můžete mít světové producenty, produkční, scénáristy, dramaturgy, režiséry, kameramany, střihače atd atd, mít tu nejlepší kameru, mít spousty peněz na trikovou postrprodukci, prostě mít všechno bez čeho se dnešní film na profesionální úrovni téměř neobejde, ale když nemáte nápad, tak je vám všecho toto sebevětší zázemí k prdu. Zde je vidět, jak je to všechno tak jednoduché! . Celého filmu je o tom, že na úřad (poštu) přijdou dva postarší pánové v podnapilém stavu (Werich a Sovák), že si chtějí vybrat z vkladní knížky jednu libru na panáka :). Dostanou formulář a už to jede. Do toho začnou rozebítat klobouky, vedle sedící paní, která píše důležitý dopis (Zázvorková) a nakonec se na řadu dostane i paní u přepážky, která pánům za místo vyplněný a podepsaný, jen počmáraný formulář samozřejmě žádné peníze nevydá. Nakonec se na poštu prichomýtne i policista (že ale budí respekt ;) ), se kterým si pánové, co nutně moc potřebují libru (na panáka) samozřejmé také popovídají. Myslím si že film je na své náklady velice zdařilý. 5 herců v jedné místnosti, jedna vtipná scénka za druhou, autorům gratuluji.

Asterix a Obelix: Mise Kleopatra (2002)

Dobře dobře.. kdybych to podtrhl a sečetl, tak jsme se dostali na přesnou nulu! Film se tak strašně a ukrutně moc snaží být vtipnýýý ehhh!!!! .... že to nejde, tečka. Prostě a jednoduše: Vtipné scény akorát vyvažují ty trapné, a tak jsme na onom středu, tedy nikde. Film se prostě jenom jenom tak přehoupne, a za hodinku už ani nevíte, že jste na něco koukali. Jediné malé plus, je Monica Bellucci, která tam je stejně jenom minimálně. Pokud to uvidím ještě jednou, tak si budu dávat veliký pozor, abych trochu mimo abych se dokázal sem tam nějakému vtipu zasmát a aby mi to nepřipadalo tak trapné, což opravdu nemám rád.

King Kong (2005)

Od léta 2005 byl King Kong můj nejvíce očekávaný film společně s Harry Potterm a Ohnivým pohárem. Peter Jackson v nejlepších letech (režisérských), předělávka obrovské legendy - King Konga v současných filmových a trikových možnostech, to jsem si nemohl nechat ujít. Inu jak jinak než: "Zašel jsem". Po shlédnutí dalšího Jacksonova macka (dlouhého filmu) jsem odcházel z kina filmovými zážitky absolutně naplněn. Ale už cestou domů jsem si uvědomoval že mnou tak očekávaný film poněkud zklamal. Přijde mi to jako 2 za cenu 1, nebo jako 3+1 či podobné akce, kdy jsou všichni zvyklí na nějaký standard a pak se objeví něco co se nabízí navíc za stejnou cenu, ale vůbec to nevypovídá o obsahu - dlouhý film není dobrý film Petře!! Možná jsem to moc dobře nevyjádřil LOL, ale chci říct že je toho ve filmu prostě moc! Stane se toho tolik.. tolik zbytečného, že to byla škoda natáčecích dnů. Každopádně si Kong jakožto zvířecí stvoření jistě zachoval svou důstojnost a hrdost a zemřít pro lásku ke krásné ženě na vrcholku mrakodrapu. To se někomu jenom tak neprihodí.

Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005)

27. prosince 2005, nuda, sedim u PC: Klasicky CSFD - všímám si Mrtvé nevěsty na titulce s červeným čtverečkem "klik": zděšení, údiv, čelist na zemi :O. Možná jsem to s těmi emocemi trošku přehnal, ale ono se to při tom čtení samo zveličuje. Hodně jsem se divil, že se film nachází v 200 nejlepších filmech (na csfd - kde je ke 200.000 filmům). Mno neváhal jsem a svou čestnou vstupenku do village cinemas využíti pelášil jsem. Do přeplněného kina s číslem 8 jsem usedl a počal se kochat. Celé je to ve studených barvách, celé je to v noci, všechny figurky jsou karikaturně přehnány což se projevuje i na jejich pohybech, které jsou dovedeny k dokonalosti. Zápletka je, že Victor jakožto hlavní hrdina a zároveň nástroj ke svatbě se není schopen naučit svatební rituál na který je zkouška. Né že by ho přímo neuměl, ale je spíše ve stresu a v nepohodě. Victor se nám poněkud nešťastně zaběhne do nedalekého lesejčku kde si opakuje svatební rituál, který konečně zakončí úspěšně nasazením svatebního prstenu na jakousi seschlou větévku ve tvaru ruky. No a v tom se to stane! Co? No to vám nepovím. Ale díky tomuto okamžiku může mít film konečných 80minut, jinak bychom skončili hodně brzo. Celý romantický vztah co se vleče příběhem je tak trochu ohraný (nerad říkám klišé.. brr!!, nemám to slovo rád), ale jak je to divákovi podáváno na zcela jiném podstavci zahaleném v mlze, tak si toho ani nevšimne. Každopádně ve světě mrtvých je to docela fajn a dají se tam vypotit i nějaké ty vtipy na ůčet koho jiného než mrtvých. Mno co dodat.. já kdybych na filmu jestě nebyl a zjistil to, no tak bych to okamžitě napravil :)